Płodność a odstawienie tabletek

Po odstawieniu tabletek w „ciążę zachodzi się znienacka”. „Jeden strzał to zawsze gol” to podobno prawda. Tak samo, że „znienacka czasem trwa dwanaście miesięcy”. Gdy przestaje się łykać hormony, libido staje się podobne do kocich marcowych zapędów, ochotę ma się bez ustanku, co również sprzyja „utracie głowy” i… poczęciu dziecka. Bo wiadomo, że na tabletkach „to tak beznamiętnie trochę”…
To, co ujęte w cudzysłów to opinie znalezione na forach, a jaka jest prawda? Szukam jej poniżej.

Jajeczko kontra cała reszta

Tabletki antykoncepcyjne stworzyli mężczyźni. To pewnik. Kobiety zbyt często mają po ich łykaniu  problemy: a to nagle się „swój” przestaje w ten jeden wyjątkowy sposób podobać, można na niego patrzeć, ale wszystko jest ważniejsze od łóżkowych spotkań… Chodzenie na basen jak nigdy wcześniej sprzyja infekcjom, po opalaniu pojawiają się plamy na skórze, humorki są jeszcze większe niż bez tabletek. Rosną nie tylko piersi, ale niestety też pośladki i uda…Żeby tego było mało czasami pojawiają się stany depresyjne, bóle głowy, żylaki, bóle brzucha, nudności, obserwuje się pogorszenie stanu cery…Można wymieniać długo.
Nic dziwnego, że samo blokowanie jajeczkowania, gwarantowane przez tabletki antykoncepcyjne to za mała rekompensata wszystkiego tego, co dostaje się razem w pakiecie.

Nie ma nawet znaczenia fakt, że celowo ominęłam w powyższych wywodach zdrowotny aspekt przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych (wszystkie te sytuacje, kiedy pigułki łyka się z innych powodów niż blokowanie jajeczkowania) : i tak wszystkiemu winni są mężczyźni myślący zwłaszcza o swoich przyjemnościach 😉

Decyzja: odstawiamy

Tabletki antykoncepcyjne odstawia się z różnych powodów. Ważnym powodem mogą się okazać wspomniane wyżej skutki uboczne, ale przecież nie są one jedynymi, dla których przestaje się łykać pigułki. Bardzo ważne miejsce zajmuje również decyzja o zajściu w ciążę. Choć tutaj znowu cytat z forum: „wpadka jest o wiele prostsza niż podjęcie decyzji”….:) Z tego powodu czasami lepiej łykać i zapomnieć, niż w końcu znaleźć odwagę, by przestać się „chronić” przed wizją smacznie śpiącego, ale równie często głośno płaczącego noworodka .

Kiedy wraca płodność?

Bywa różnie. Jednak u zdrowych i młodych kobiet płodność wraca bardzo szybko i jest ona zdecydowanie większa – z tego powodu dużo łatwiej można zajść w ciążę. Najczęściej już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek. Zdarza się również, że następnego dnia lub kilka dni po zażyciu ostatniej pigułki. Z doświadczenia dwóch znajomych wiem, że jajeczkowanie może być prawdziwym zaskoczeniem (wszystko dzieje się tak szybko), że całkiem nieoczekiwanie można zajść w ciążę. Jedna „znana mi osobiście” ciąża to dzisiaj pięcioletni Szymek, a druga trzyletnia Julka 🙂
Podsumowując – powrót płodności to kwestia indywidualna. Nigdy nie wiadomo, kiedy zacznie się jajeczkowanie po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Warto mieć to na uwadze, by nie dać się zaskoczyć.

Nieregularne

Płodność u niektórych kobiet powraca powoli. Przez pierwsze trzy miesiące cykle mogą być nieregularne. Dlatego bardzo trudno określić w tym okresie, czy kobieta jest płodna na podstawie zmian temperatury ciała, zmian wyglądu śluzu szyjkowego, czy szyjki macicy.

Uwaga! Bliźniaki

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych zwiększa się szansa urodzenia bliźniaków – to nie mit. Najpewniej urodzi się dwójka dzieci, jeśli tabletki były stosowane przez dłuższy czas oraz zajście w ciążę nastąpiło w krótkim czasie po ich odstawieniu. Szansę tę zwiększają również predyspozycje genetyczne.

Kiedy zacząć starania?

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych zaleca się rozpoczęcie starań o zajście w ciążę dopiero po około trzech, czterech miesiącach.

4 komentarze

  • Tak razem z żoną też mieliśmy problem szukalismy pomocy wszedzie i pomogla nam klinika [wycięty spam] dzięujemy za poświecony czas i nadzieje ze moze sie udac

  • Oferta Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa http://www.fertilitycenter-crete.gr obejmuje kompleksową diagnostykę i leczenie niepłodności. Udostępniamy wszystkie najbardziej zaawansowane metody leczenia w tym program zapłodnienia In Vitro. W naszej klinice wykonujemy również szereg badań i zabiegów z dziedziny diagnostyki genetycznej, ginekologii oraz położnictwa.

Zostaw komentarz