Przedwczesne łysienie

Na przeciętnej głowie jest 5 mln włosów. Tyle mówią fakty.  Należałoby dodać suche i niemające wiele wspólnego z rzeczywistością. Mało kto jest zadowolony z wyglądu swojej fryzury. Narzekamy na nudny kolor włosów, złe układanie, rozdwajanie się, puszenie, przetłuszczanie. Nie możemy się pogodzić z tym, że włosów jest za dużo, czy za mało…Problemy z włosami mają coraz młodsze osoby. Łysienie już po dwudziestym roku życia nie należy do rzadkości.

Łysy, bardziej łysy – bez włosów…

Łysi żyli już przed wiekami. Byli nimi zazwyczaj sędziwi staruszkowie, którzy najpierw siwieli, by potem stracić włosy, ciesząc się opinią doświadczonych przez życie, mądrych ludzi. Dzisiaj łysina, która dotyczy coraz młodszych osób jest odbierana w odmienny sposób. Raczej nie przypisuje się jej żadnych cech charakteru. Wiąże się ona jedynie z odczuciami estetycznymi. Są kobiety, którym mężczyźni bez włosów się podobają, a sama łysina uznawana jest za nich za seksowna. Są jednak i tacy, w mniejszym stopniu są nimi panowie, w większym panie, którym łysa głowa mocno przeszkadza.

Antropologowie studiujący różnice między rasami prognozują, że historia ewolucji wyglądu człowieka zmierza ku temu, że łysienie będzie postępującym problemem, pojawiającym się coraz wcześniej, u coraz młodszych osób. Za dziesięć – trzydzieści lat łysiejący dwudziestolatek, według nich, nie będzie odosobniony w swoim kłopocie. Wielu kolegów w jego wieku będzie borykać się z tym samym problemem.

Problem z głowy

Młodzi łysiejący mężczyźni nie mają łatwo. Jeśli nie mają ugruntowanej pewności siebie (a trudno o to w młodym wieku), nie potrafią spojrzeć na siebie z dystansem, szybko stają się obiektem drwin. Wyczuwający ich słabość rówieśnicy często nie zdając sobie sprawy z oddziaływania swojego zachowania, wyśmiewają się z łysiejącego kolegi, wykluczając go ze swojego grona.

Młody człowiek, którego zmieniający się wygląd często doprowadza do przygnębienia, a niekiedy do depresji, zaczyna szukać ratunku. Trafiając do lekarza, najczęściej słyszy diagnozę „łysienie androgenowe”. Gdy pyta, co może z tym zrobić, lekarz odpowiada, że niewiele, bo to naturalne. Gdy zdenerwowany młody człowiek „zauważa” w odpowiedzi, ze ma dwadzieścia lat. Często dwukrotnie od niego starszy lekarz wzrusza ramionami, mówiąc, że tak bywa, że po prostu ma pecha, że trafiło na niego.

Leczenie jest możliwe!

Pacjent, który otrzymuje ignorującą problem diagnozę od lekarza pierwszego kontaktu, rzadko trafia do dermatologa. Najczęściej decyduje się odwiedzić prywatne kliniki zajmujące się uzupełnianiem włosów, gdzie proponuje się mu przeszczep włosów lub inne drogie rozwiązania. Tymczasem wypadające włosy to nie wyrok, z którym nie można nic zrobić. Współczesny rynek przedstawia co najmniej kilkanaście rozwiązań radzenia sobie z problemem. Dzięki bogatej ofercie środków: szamponów, żeli, płynów, tabletek można uderzyć w dwa podstawowe przyczyny przedwczesnego wypadania włosów u mężczyzn: nadmierne wydzielanie androgenów i pozornie nie do pokonania uwarunkowania genetyczne.

Minoxidil 5%

Minoxidil to najpopularniejszy składnik stosowany miejscowo na wypadanie włosów różnego pochodzenia. Jego skuteczność działania została potwierdzona w licznych badaniach, przez wiele instytucji (w tym FDA – Food and Drug Administration) oraz przez wielu lekarzy (którzy w swojej praktyce zauważyli skuteczność leczenia przy udziale tym składnikiem). Minoxidil zapobiega łysieniu i stymuluje porost włosów (i jednocześnie wydłuża fazę anagenową) zarówno w zakolach, jak i na czubku głowy. Działanie minoxidilu wspomaga składnik: Aminexil SP94.
Większość preparatów ma 5% dawkę minoxidilu w swoim składzie (między innymi, Spectral.DNC-L, Sigma Skin Hair Regrowth System). Wyjątkiem jest NR-08, który posiada aż 7% minoxidilu, czyli wykazuje jeszcze szybsze działanie. Wyniki leczenia minoxidolem są lepsze u pacjentów systematycznym stosujących preparaty z tym składnikiem.

Aminokwasy do odżywienia skóry głowy

W terapii leczenia łysienia doskonałe efekty przynoszą również aminokwasy, w tym arginina. Poprawia ona syntezę tlenku azotu, dzięki  czemu prowadzi do przyspieszenia wzrostu włosów. Arginina wykazuje również działanie dodatkowe: wygładza włosy, ułatwia ich rozczesywanie, dodaje puszystości i przeciwdziała ich elektryzowaniu się. Argininę ma w swoim składzie między innymi preparat o nazwie: Spectral.DNC-L.

Kiedy łysienie samoistnie może się odwrócić?

Niekiedy łysienie to proces krótkotrwały, który nie wymaga ingerencji ze strony pacjenta. Nadmierne wypadanie włosów może się pojawiać po:

  • infekcjach z długotrwałą gorączkach,
  • chorobach układu oddechowego o ciężkim przebiegu,
  • przeżytym szoku, sytuacji stresowej,
  • używaniu nylonowych szczotek do włosów,
  • niektórych zabiegach fryzjerskich.

2 komentarze

  • Mój brat udał się do lekarza. Mam 22 lata i powoli wypadają mu włosy, zauważa to na poduszce . Lekarz pierwszego kontaktu niewiele mu pomógł . Udał się do prywatnej kliniki i obecnie się leczy.

  • Bardzo ciekawy artykuł. Jednocześnie chciałabym również polecić mezoterapię – podobno doskonale odżywia komórki i pobudza do wzrostu włosa 🙂

Zostaw komentarz