Wybielanie zębów – poznaj fakty i mity

Zastanawiasz się nad wybieleniem zębów? Chcesz, by były one naprawdę piękne? Ciągłe masz wątpliwości, bo wiele osób ostrzega Cię, że bielsze zęby to słabsze zęby? Prawdziwość tego twierdzenia w konfrontacji z ciągle rosnącą popularnością zabiegów wybielających wydaje się mało prawdopodobna? Już nie wiesz, co o tym wszystkim myśleć? Przeczytaj!

Wybielanie pogarsza stan zębów – MIT

Jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy jasnych dowodów na to, że wybielanie zębów jest w pełni bezpieczne. Teraz naukowcy nie mają wątpliwości. Liczne badania i testy kliniczne udowodniły, że wybielanie zębów nie jest szkodliwe dla ich struktury. Zabieg polega bowiem na rozjaśnieniu tkanek zęba pod wpływem substancji chemicznych – takich, jak nadtlenek karbamidu, a nie na zmianie struktury, tworzącej zęby.

Preparaty stosowane podczas wybielania zębów w domu (przeczytaj więcej), jak i u dentysty nie osłabiają szkliwa i nie zwiększają jego podatności na uszkodzenia i próchnicę.  Dlatego poprawę koloru zębów należałoby porównać prędzej do  dokładnego mycia, a właściwie utlenienia niż do poważnej ingerencji. Podczas wybielania ciemne zabarwienie zębów ulega rozjaśnieniu.

Wybielanie zębów to dyskomfort – FAKT

Jeśli oczekujesz, że zabiegu wybielania zębów w ogóle nie poczujesz, możesz być niemile zaskoczony. Niestety praca nad bielszymi zębami powoduje zawsze dyskomfort, a w niektórych wypadkach nawet silny ból. Wybielanie zębów u dentysty to usuwanie kamienia, piaskowanie, nakładanie specjalnego żelu…sam fakt udania się do stomatologa i siedzenia w fotelu przez kilkadziesiąt minut – nie należą do przyjemności. Te odczucia można jednak zmniejszyć, stosując domowe zestawy do wybielania zębów (kupisz je tutaj), jednak 100% komfortu raczej nie powinniśmy się spodziewać. Chcąc cieszyć się białymi zębami, musimy swoje nacierpieć.

Wybielić zęby wystarczy raz – MIT

Nic bardziej podobnego. Niestety raz wybielone zęby na skutek kontaktu z barwnikami dostępnymi w pożywieniu, herbacie, kawie, coli, zmieniają swój kolor, stając się ciemniejsze. Jak szybko to następuje? Dużo zależy od naszych przyzwyczajeń. Proces ten przyspiesza palenie papierosów, picie dużej ilości wspomnianych wyżej napojów. Można go z kolei spowolnić poprzez stosowanie past wybielających oraz dokładne, trzykrotne w ciągu dnia mycie zębów.

Po wybielaniu zęby są nadwrażliwe – FAKT

W kilka dni/tygodni po zabiegu możemy mieć problem ze zjedzeniem loda, wypiciem gorącej kawy, czy też ugryzieniem jabłka. Musimy się liczyć w takich momentach z nieprzyjemnym, ostrym bólem. Za każdym razem musimy być przygotowani także na uczucie dyskomfortu. By je zminimalizować, poleca się stosować specjalne pasty stworzone do pielęgnacji  nadwrażliwych zębów.

Zęby po wybielaniu są śnieżnobiałe – MIT

Po zabiegu wybielania zębów można uzyskać ładniejszy i zdrowszy kolor zębów, jednak nie jest to kolor śnieżnobiały. Każda przyszła panna młoda, która odwiedziła kilka salonów z sukniami ślubnymi wie, że odcieni bieli jest bardzo wiele. Dobranie odpowiedniego do karnacji to prawdziwa sztuka. Podobnie jak zabieg wybielania zębów, który gwarantuje zmianę koloru zębów o kilka tonów.
Nasz uśmiech może mieć naturalny kolor od żółtobrunatnego do szaroniebieskiego. Barwa jest kwestią indywidualną, charakterystyczną dla danej osoby. W profesjonalnych gabinetach  stomatologicznych dentysta przed przystąpieniem do zabiegu pokazuje paletę barw i wybierany jest z niej odcień, jaki można uzyskać w przypadku konkretnej osoby. Rzadko można osiągnąć efekt podobny do tego, którym cieszą się supergwiazdy – na zdjęciach często retuszowane lub zapewniające sobie śnieżnobiałe zęby za pomocą specjalnych nakładek na zęby, tak zwanych licówek.

Nie każde zęby można wybielić – PRAWDA

Zanim dentysta wybieli zęby, sprawdzi ich stan. Podobnie powinieneś postąpić przed wybieleniem ich na własną rękę – w domu. Przed zabiegiem trzeba się bowiem upewnić, że zęby są zdrowe, nie ma żadnych ubytków, dana osoba nie boryka się z nadwrażliwością zębów, nie ma chorych dziąseł. Ponadto zęby mogą wybielać tylko osoby dorosłe, u dzieci tego zabiegu się nie wykonuje.

Na koniec kilka ciekawostek

  • Białe zęby są utożsamiane ze zdrowiem. Jednak dwie te kwestie nie mają ze sobą za wiele wspólnego.
  • Wybielone zęby pozytywnie wpływają na urodę,
  • Podczas wybielania, zęby są pozbawiane części wody, dlatego stają się nadwrażliwe, a sam zabieg może być nieprzyjemny,
  • Wybielanie zębów, by utrzymać efekt, należy powtarzać, co 3-4 lata. Raz w roku należałoby usunąć kamień z zębów.
  • Po wybielaniu zębów należy zachować dietę przez co najmniej trzy dni – w tym czasie nie powinniśmy pić kolorowych gazowanych napojów, ciemnych soków, kawy, herbaty, jeść buraczków. Należy sięgać po jasne, mało zabarwione produkty.

7 komentarzy

  • Ja już od dłuższego czasu używam do wybielania zębów żelu stomatologicznego Biała Perła i jestem zadowolony z efektu. Tylko na początku miałem nadwrażliwość, która z czasem ustała.

    • Jak stosujesz żel? Bezpośrednio na zęby czy za pomocą aplikatora? Na noc czy w ciągu dnia? Ile razy? Czy stosujesz “białą dietę”,czyli czy starasz się omijać produkty, które mogą przyciemnić odcień zębów? P.

Zostaw komentarz