Prezerwatywy dla kobiet – warto czy nie?

Prezerwatywę kojarzysz z produktem typowo męskim? Czas poznać drugie oblicze tego środka, który może być stosowany dzisiaj także przez kobiety! Prezerwatywy dla kobiet to nowoczesna metoda zapobiegająca ciąży o dość skrajnych i mocno kontrowersyjnych opiniach. Stosowana jest od 1992 roku, jednak dopiero ostatnie lata minęły pod znakiem wzrostu jej popularności.

Czy kondomy dla pań są w stanie zyskać tak dużą popularność, jak prezerwatywy dla panów? Czas pokaże…

Parę słów na zachętę…

Prezerwatywy dla pań to sposób zapobiegający ciąży dla kobiet prowadzących nieregularne życie seksualne. Polecane są szczególnie tym paniom, które nie chcą pozostawiać kwestii antykoncepcji swojemu mężczyźnie oraz tym parom, w których przypadku prezerwatywa męska się nie sprawdza.

Skuteczność tej metody wynosi aż 95%, co oznacza, że na 100 osób stosujących prezerwatywy dla kobiet przez cały rok, tylko pięć z nich zajdzie w ciążę.

Prezerwatywy dla kobiet są aż dziesięć razy bardziej wytrzymałe od tradycyjnych kondomów dla panów (są również odporne na „tłuste” substancje, takie jak oliwka czy wazelina). Dzięki temu ryzyko ich pęknięcia jest naprawdę znikome. Taką trwałość materiału można było uzyskać dzięki zastosowaniu do produkcji prezerwatyw dla kobiet gumy poliuretanowej. Stosowanie tej metody w przeciwieństwie do terapii hormonalnej nie niesie za sobą skutków ubocznych. Materiał, z jakiego wykonany jest kondom dla kobiet nie powoduje reakcji alergicznych. Prezerwatywy dla kobiet, podobnie jak te dla mężczyzn, chronią przed chorobami wenerycznymi.
Metoda ta ponadto jest pozytywnie odbierana ze względu na wrażenia, jakie daje mężczyznom, którzy mogą poczuć się swobodnie podczas stosunku.

Co równie ważne, prezerwatywa może być założona nawet na osiem godzin przed seksem, co pozwala ograniczyć dyskomfort związany z przerwaniem miłosnego zbliżenia. Założenie prezerwatywy dla kobiet nie wymaga stanu podniecenia, w przeciwieństwie do prezerwatyw stosowanych przez mężczyzn, które stosuje się na penis w stanie erekcji. Większość par uznaje tę metodę za bardzo wygodną. Nie ogranicza ona bowiem męskich doznań, a damskie powiększa – członek wprowadzany do pochwy ociera o zewnętrzny pierścień, który stymuluje łechtaczkę.

Kilka słów na „nie”

Prezerwatywa dla kobiet to dość nowa metoda, której skuteczność co prawda jest wysoka, jednak tylko wtedy, kiedy jest dobrze stosowana. Tymczasem z praktycznego punktu widzenia założenie prezerwatywy jest trudne. Wielu kobietom to się po prostu nie udaje (źle założona prezerwatywa jest nieskuteczna). By nabyć jako takiej wprawy, kobiety muszą wielokrotnie poćwiczyć „na sucho”, by w odpowiedniej chwili móc założyć prezerwatywę w prawidłowy sposób. Wszystko to sprawia, że realna skuteczność prezerwatywy dla kobiet sięga jedynie 76%.
Metoda ta może wywołać dyskomfort u kobiet. Ze względu na to, że jedną część prezerwatywy wkłada się do pochwy, a druga jest widoczna, często krępuje i daje nieestetyczny wygląd.
Ponadto członek musi być odpowiednio wprowadzony (kobieta powinna przytrzymać prezerwatywę podczas rozpoczęcia penetracji), inaczej metoda ta pozostanie całkowicie nieskuteczna.
Niektórzy twierdzą, że taka prezerwatywa zmniejsza siłę doznań zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.  Minusem jest również trudna dostępność (prezerwatywy dla mężczyzn kupimy w każdej aptece, na stacji benzynowej, w drogerii, a nawet w klubowych dyskotekach w specjalnej maszynie, prezerwatywa dla kobiet jest dostępna jedynie w niektórych aptekach). Na „nie” przemawia cena, zazwyczaj dwa razy wyższa od przeciętnego kosztu jednej prezerwatywy dla panów. Odstraszać od tej prezerwatywy może również dźwięk towarzyszący jej  stosowaniu podczas stosunku, do którego jednak po kilku próbach można się przyzwyczaić.

Jak to wygląda?

Prezerwatywa dla kobiet zbudowana jest z dwóch pierścieni na dwóch krańcach 17 cm „rury”. Jedną zamkniętą część w postaci woreczka wkłada się do pochwy, a drugą umieszcza przy wejściu do niej – w przedsionku. To metoda mechaniczna, która stanowi barierę, uniemożliwiającą przedostanie się plemników do jamy macicy. To pochwa jest zamknięta, a nie jak to jest w przypadku prezerwatywy dla mężczyzn – okryty jest członek.

Ważne informacje

  • prezerwatywa dla kobiet nie powinna być stosowana razem z prezerwatywą dla mężczyzn. Takie połączenie dwóch metod może doprowadzić do pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatyw,
  • po zakończeniu zbliżenia należy wyjąć prezerwatywę, ściskając jej zewnętrzną część. Zrób to, zanim się podniesiesz, by zapobiec dostaniu się spermy do pochwy.
  • nie używaj prezerwatywy po tym, gdy minęła data jej ważności,
  • nie zakładaj prezerwatywy, którą wyjęłaś z uszkodzonego opakowania,
  • jedną prezerwatywę używaj tylko raz.

 

2 komentarze

Zostaw komentarz