Najlepsze sposoby na tłusty łupież

Lato to czas, kiedy włosy dają nam o sobie znać w konkretny sposób. Szybko się przetłuszczają, a skóra głowy narażona na promienie słoneczne wysusza się, co sprzyja powstawaniu łupieżu. Nieleczona suche płaty niepostrzeżenie zamieniają się w żółty, mocno przylegający do skóry łupież. Walka z nim jest trudna i długotrwała. Mimo to, można ją wygrać. Atak jednak musi być starannie zaplanowany….

Bardzo pospolity problem

Łupież tłusty występuje bardzo często. Ma charakter zmienny, nawrotowy oraz przewlekły. Występuje w postaci żółtych, tłustych łusek/strupów przylegających do skóry głowy. Zmiany są dość grube, nakładają się na siebie warstwowo. Łupieżowi towarzyszy również świąd oraz stany zapalne. Ze skóry sypią się większe, żółte i wilgotne łuski.  Łupież tłusty jest podobny do innych problemów występujących na skórze głowy: zapalenia łojotokowego skóry (ta choroba ma bardziej zaawansowaną formę, występuje stan zapalny, pojawiają się tłuste strupy, niekiedy dochodzi do miejscowego przerzedzenia włosów. Pojawiają się krostki i zmiany wysiękowe. Choroba jest trudna w leczeniu. Wymaga konsultacji dermatologicznej. Leczenie jest długie i trudne. Nawet po zniknięciu objawów, konieczne jest profilaktyczne stosowanie szamponów przeciwłupieżowych), łuszczycy (wygląda podobnie jak łupież tłusty, jednak jest pozbawiona zmian wysiękowych oraz krostek) oraz grzybicy (która różni się tym od łupieżu tym, że w jej przypadku zmienione chorobowo są również włosy).

Dlaczego powstaje?

Łupież tłusty ma wiele przyczyn. Głównymi są:

 • podrażnienia powstałe na skutek działania szamponów, żeli, pianek do włosów, lakierów, farb itd.
 • drażniąco na powierzchnię głowy może działać również sama woda (z dużą zawartością chloru), która może prowadzić do wystąpienia zmian na skórze.
 • zakażenie drożdżakowatym grzybem Pityrosporum ovale (atak grzyba jest łatwiejszy z powodu stresu, złego odżywiania, palenia papierosów, picia alkoholu, alergii).
 • duże znaczenie odgrywają czynniki genetyczne. Skłonność do łupieżu tłustego po prostu dziedziczymy,
 • drażniąco na skórę głowy może działać zła technika mycia włosów – używanie zbyt dużej ilości szamponu, nierozwadnianie kosmetyku przed nałożeniem na skórę głowy, niewystarczające spłukiwanie włosów po myciu,
 • decydująca może być skłonność do uczuleń, złe odżywianie oraz zaburzenia hormonalne,
 • przyspieszony proces odnowy skóry – zamiast prawidłowych 28 dni może być on skrócony nawet do czterech dni,
 • braki witamin: A, E, B, cynku, selenu, wapnia, fosforu, sodu, potasu, żelaza, magnezu.

Profilaktyka

Zamiast leczyć, zawsze lepiej przeciwdziałać ewentualnym problemom. Specjaliści zalecają, by:

 • zawsze dokładnie spłukiwać szampon z głowy. Najlepiej używać do tego celu chłodnej wody.
 • by maksymalnie ograniczać używanie suszarki. Najlepiej kupić sobie suszarkę z letnim strumieniem powietrza (jeśli nie wyobrażamy sobie układania włosów bez suszarki),
 • między bajki należy włożyć stwierdzenie, że częste mycie osłabia włosy. Włosy należy myć tak często, jak tego one potrzebują.
 • należy unikać długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, czy też nagłych zmian temperatur. Włosy należy chronić zarówno zimą, jak i latem.
 • latem koniecznie trzeba nosić czapkę, która chroni włosy przed nadmiernym promieniowaniem, które może doprowadzić do nadmiernej aktywizacji gruczołów łojowych i zaostrzenia problemu z łupieżem.

Leczenie

Leczenie łupieżu tłustego, zwłaszcza wtedy, kiedy zmiany są zaawansowane, powinno być przeprowadzane pod kierunkiem lekarza dermatologa. Czasami kuracja rozpoczyna się od mechanicznego usunięcia znajdujących się na skórze głowy łusek. Robi się to po to, by następnie mogły zadziałać szampony oraz leki zapisane prze lekarza.

Dandrene – Twój sposób na tłusty łupież

Tłusty łupież można wyeliminować przy pomocy Dandrene, skutecznego szamponu, który proponujemy w asortymencie naszego sklepu. Preparat opiera swoje działanie na kilku kluczowych składnikach: ketoconazole (leku stosowanym do terapii zmian pochodzenia odgrzybicznego, a to właśnie one są odpowiedzialne za występowanie łupieżu), czystym oleju z łupka ilastego, krzewu manuka (roślinie występującej wyłącznie w Nowej Zelandii wykazujej działanie antybakteryjne i przeciwzapalne), granatu (uprawianego już 5 tysięcy lat temu, wykazującego działanie łagodzące stany zapalne).

Dandrene to produkt nowej generacji, wykorzystujący nowoczesne technologie i bardzo skuteczny skład, dzięki temu jego substancje aktywne docierają właśnie tam, gdzie rozpoczyna się problem z łupieżem. Szampon stosowany dwa – trzy razy w tygodniu pozwala usunąć łupież i działa profilaktycznie, nie pozwalając na ponowne pojawienie się problemu z tłustymi łuskami.
W leczeniu łupieżu tłustego stosuje się również Nizoral, Tar, Polytar, Denorex, Freederm, Vichy Dercos  oraz Selsun.

A Wy macie problemy z łupieżem? Podzielcie się doświadczeniami!

Zostaw komentarz