Najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet

Nadmiernie wypadające włosy to problem, z którym każdego dnia tysiące kobiet zgłasza się do gabinetów dermatologicznych na całym świecie. Przyczyn jest wiele: zaburzenia hormonalne, złe odżywianie, stres, stosowanie niektórych leków… Zignorowanie pierwszych symptomów problemu  jest zawsze ryzykowne: może doprowadzić do mocnego przerzedzenia włosów, a nawet całkowitego wyłysienia. 

Złe uczesanie

Do nadmiernego wypadania włosów dochodzi  z różnych powodów. Problemem może być kwestia tak banalna jak: uczesanie, które nadmiernie naciąga włosy, na przykład kok, czy „koński ogon”. Dobra wiadomość jest taka, że zmiana sposobu układania włosów zazwyczaj pomaga w całkowitym odrośnie włosów. Chyba, że ratunek dla kosmyków przyjdzie zbyt późno i będziemy mieli problem ze stałym zanikiem mieszków włosowych.

Długie gorączkowanie

Włosy mogą wypadać po okresie wyczerpania wywołanym długim gorączkowaniem. Najczęściej organizm pozbawia się nadmiernej liczby kosmyków po 2-4 miesiącach od ustąpienia gorączki.
Nie potrzeba żadnej ingerencji. Włosy odrastają same. Czasami korzystna jest suplementacja preparatami wzmacniającymi włosy.

Choroby ogólnoustrojowe

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który towarzyszy licznym chorobom ogólnoustrojowym, na przykład: nadczynności i niedoczynności tarczycy. By poradzić sobie z łysieniem tego typu, należy wyleczyć podstawową chorobę.

Po zatruciu…

Włosy mogą wypadać również po zatruciu toksycznymi substancjami takimi, jak: arsen, rtęć, tal. Przyczyna ta może być zdiagnozowana podczas mikroskopijnego badania włosów (przeczytaj więcej). Na skutek zatrucia utrata włosów jest 100%, odrost następuje dopiero po około 6-8 tygodniach. Niezbędna jest jednak pomoc, poprzez podanie antidotum, które jest w stanie uratować życie danego pacjenta. Leczenie odbywa się pod czujnym okiem lekarza.

Choroby skóry głowy…

Czupryna może się przerzedzić z powodu chorób skóry głowy, na przykład grzybicy. Na skórze głowy pojawiają się wtedy łyse placki pozbawione włosów lub z porastającymi głowę połamanymi włosami. Leczenie polega na stosowaniu doustnych i miejscowych leków przeciwgrzybicznych.
Włosy mogą nadmiernie wypadać również po wielomiesięcznym zaniedbaniu łupieżu tłustego. Przeczytaj więcej.

Hormony, ach te hormony…

Łysienie może być spowodowane podwyższonym poziomem androgenów. Uwarunkowania genetyczne najczęściej sprawiają, że u kobiet znikają włosy z okolic skroniowych oraz przerzedzenie następuje na całej powierzchni głowy. Łysienie androgenowe najczęściej występuje po okresie menopauzy. Jego pierwszym objawem jest nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. Często leczenie polega na stosowanie terapii hormonalnej, co nie przez wszystkie kobiety jest akceptowane. Alternatywą jest przyjmowanie naturalnych suplementów, na przykład Provillus dla kobiet.

Łysienie rozlane

U kobiet często występuje również łysienie rozlane. Przyczyną tej nieprawidłowości jest najczęściej obniżony poziom żelaza, zaburzenia hormonalne, czy problemy natury psychicznej – nerwice. Niekiedy drażniąco na powierzchnię głowy mogą działać niektóre szampony do włosów, odżywki, czy farby. Pomocne w leczeniu łysienia rozlanego może być zażywanie witaminy E, stosowanie delikatnych preparatów do pielęgnacji włosów. Zobacz, co jest polecane!

Łysienie plackowate

Choć nie występuje u kobiet zbyt często (najczęściej obserwowane jest u mężczyzn i dzieci), to jest to jedna z przyczyn utraty włosów. Obecny stan wiedzy nie jest w stanie wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie, dlaczego organizm wytacza walkę swoim własnym komórkom, traktując je jak intruza i zagrożenie. Stan wiedzy kończy się na powiązaniu łysienia plackowatego z predyspozycjami genetycznymi.
Leczenie jest długie i musi być koniecznie prowadzone pod kierunkiem lekarza. W terapii łysienia plackowatego stosuje się leki miejscowe i ogólne.

Po porodzie

Włosy u kobiet wypadają również po porodzie. Jest to proces jak najbardziej fizjologiczny spowodowany nagłym zmniejszeniem estrogenów we krwi. Początkowa utrata bujności fryzury o charakterze rozlanym, obserwowana zazwyczaj między 11 a 16 tygodniem po urodzeniu dziecka, jest krótkotrwała. Wszystko wraca do normy po około 6 miesiącach.

W okresie dojrzewania

Naturalna jest również utrata gęstości fryzur w okresie późnego dojrzewania. Większość dziewcząt kończących 18-19 lat ma dużo mniej okazałe fryzury niż w dzieciństwie. Jest to proces naturalny i nie należy się nim specjalnie martwić.
Kolejny etap przerzedzania fryzury nastąpi w okresie menopauzy

Złe odżywianie

Łysienie u kobiet może być spowodowane złym odżywianiem, a zwłaszcza niedoborem białka, żelaza, cynku. Dlatego zanim zacznie się bezmyślnie stosować dietę cud, należy pomyśleć, czy szczupła sylwetka nie zostanie osiągnięta kosztem utraty bujności fryzury.

Stres

Stres to nasz sprzymierzeniec tylko w nielicznych sytuacjach, kiedy potrzebujemy bodźca do mobilizacji oraz szybkiego zebrania myśli. W przeważającej większości wypadków sytuacje stresowe nie są mile widziane. Mogą one same w sobie rozpocząć proces nadmiernego wypadania włosów lub też spotęgować zmiany, które zostały już zapoczątkowane.
Jak radzić sobie z nadmiernym stresem? Przeczytaj!

2 komentarze

  • Mnie po ciąży bardzo dużo włosów wypadło, ale już sobie z tym poradziłam, bo brałam przez kilka miesięcy biotebal (lek z biotyną), który skutecznie zahamował wypadanie włosów i pobudził porost nowych. Polecam

  • Z moich wypadajacych włosów to juz mogłabym nie jedna peruke zrobic, ale fryzjerka mi kiedys powiedziała ze widac taki moj urok bo pomimo tak silnego wypadania mam geste włosy 🙂

Zostaw komentarz