Hormon ciążowy na odchudzanie

Gdy przeczytałam o tej nowej metodzie odchudzania, moja reakcja była jednoznaczna – czego to ludzie nie wymyślą? Zaczęłam się zastanawiać, ile jesteśmy w stanie znieść, by wyglądać trochę lepiej…Doszłam do jasnego, niezbyt odkrywczego wniosku, że dla perfekcyjnego wyglądu potrafimy się posunąć naprawdę daleko…Dla mnie zdecydowanie za daleko…

Czyste szaleństwo

Metoda ta, mimo że w ostatnich miesiącach bardzo modna, wydaje się oznaką ostatniego stadium szaleństwa. Odchudzanie, według jej założeń, polega na wstrzykiwaniu hormonu hCG produkowanego w trakcie ciąży. Hormon ten pozyskuje się z moczu kobiet ciężarnych… Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak…

Ale o co chodzi?

Wstrzykiwanie hormonu gonadotropiny kosmówkowi albo inaczej choriogonadotropiny to moda na odchudzanie, która zachwyciła nie tylko kobiety, ale również mężczyzn. Hormon, który w normalnych warunkach pomaga utrzymać ciążę, wyregulować cykl miesiączkowy oraz leczyć niepłodność, jest stosowany, by wspomóc terapię zrzucania „zbędnego sadełka”. Oprócz tego, że do organizmu wstrzykuje się przy pomocy igły hormon hCG, to dodatkowo stosuje się bardzo restrykcyjną dietę: uwaga, polegającą na dostarczaniu jedynie 500 kcal! Ma to zagwarantować chudnięcie nawet 0,5 – 1 kilograma każdego dnia (!). Ogromnym atutem tej metody ma być również zmniejszenie łaknienia w trakcie jej stosowania. Wstrzykiwanie hormonu HCG ma ograniczać, według zwolenników, do minimum uczucie głodu…

Dlaczego nie warto?

Niektórzy lekarze, nie zważając na zastrzeżenia, przypisują pacjentom, którzy pragną schudnąć hormon hCG. Bagatelizując ryzyko, jakie się za tym kryje. Mianowicie, hormon ten, według FDA, czy amerykańskiej instytucji badającej leki, może prowadzić do zatorów we krwi,  migren o ciężkim, trudnym w leczeniu przebiegu, depresji. Efektem ubocznym stosowania tego hormonu jest również powiększenie piersi, które w przypadku większości kobiet być może będzie miłym zaskoczeniem, jednak w odniesieniu do oczekiwań większości mężczyzn odebrane zostanie jako bardzo niewskazane i jednocześnie niebezpieczne.

Dieta hCG zasady

Dieta hCG  to dieta dla ciężarnych? Nie, choć z kobietami ma tyle wspólnego, ile wspólnego ma wspomniany hormon, izolowany z moczu kobiet spodziewających się dziecka.

Dieta hCG została opracowana przez brytyjskiego endokrynologa Simeonsa w połowie XX wieku. Już wtedy pozwoliła odnosić lekarzowi ogromne sukcesy.

Podczas diety przyjmuje się od 150 do 200 jednostek hormonu dziennie (niewskazane jest zażywanie homeopatycznej wersji hormonu). Hormony te mogą być dostarczane do organizmu za pośrednictwem wstrzyknięć oraz w postaci kropel stosowanych pod język. Terapia taka trwa od dwudziestu trzech do czterdziestu dni. Najlepiej jednak, gdy jest stosowana przynajmniej dwadzieścia pięć dni. Jednak gdy okres przyjmowania jest dłuższy niż dwadzieścia pięć dni, trzeba przez jeden z dni zaprzestać przyjmowania hormonu, by organizm nie uodpornił się na przyjmowanie substancji.

Po co zażywa się wspomniany hormon? By uzyskać stan podobny do ciąży, kiedy organizm sięga po trudno dostępne rezerwy tłuszczu, co w połączeniu z beztłuszczową dietą (która dostarcza 100% potrzebnego białka i węglowodanów) pozwala chudnąć nawet kilogram dziennie! Zażywanie hCG ma również wysoką zdolność regulowania metabolizmu,  co pozwala utrzymać wagę nawet po kuracji, ograniczając ryzyko pojawienia się efektu jojo do minimum. W trakcie stosowania diety zaleca się jednak suplementację witamin: B12 oraz D. Aż 60-70% pacjentów, według zwolenników metody hCG, po zakończeniu terapii pozostaje przy swojej wadze, co w porównaniu do innych diet oraz metod odchudzania stanowi bardzo dobry wynik!

W trzecim dniu przyjmowania hormonu hCG wprowadza się w życie dietę. Dlaczego dopiero wtedy? Bo dopiero trzeciego dnia zaczyna działać wspomniany hormon. Wprowadzona dieta powinna być stosowana jednak jeszcze dwa dni po zakończeniu przyjmowaniu gonadotropiny, ponieważ okres oddziaływania hormonu na organizm to aż trzydzieści godzin.
Kobiety powinny stosować terapię najlepiej od razu po zakończeniu okresu lub przynajmniej 10 dni przed przewidzianym wystąpieniem miesiączki.

Po zakończeniu jednego cyklu można zaplanować również drugi, jednak trzeba odczekać przynajmniej sześć tygodni. Między drugim a trzecim cyklem okres ten powinien trwać już osiem tygodni, a między kolejnymi: dwanaście i dwadzieścia tygodni.

Co ciekawe:

  • dieta ta nie jest polecana przez dietetyków, według nich pomaga schudnąć, ale tylko na chwilę,
  • według jej zwolenników, dieta zapewnia łatwe i skuteczne odchudzanie,
  • gwarantuje spadek wagi bez zwiększonego ryzyka wystąpienia efektu jojo,
  • lek często jest odkupywany od kobiet, którym pozostał zapas gonadotropiny po ciąży,
  • osoby stosujące dietę hCG mogą cierpieć z powodu niedoboru witaminy B i D,
  • dieta może powodować problemy z funkcjonowaniem mózgu, układu kostnego, nerek,
  • podczas terapii mogą pojawić się nudności i wymioty, objawy typowe dla kobiet w ciąży,
  • hormon hCG zatrzymuje wodę w organizmie,
  • w trakcie stosowania tej metody trzeba liczyć się z wahaniami nastroju.

Zostaw komentarz