Miesiączka a seks

Bywa różnie. Są pary, które nie wyobrażają sobie zbliżenia podczas miesiączki oraz takie, które okres comiesięcznego krwawienia uważają za równie dobry, jak każdy inny. Nie ma prawidłowej odpowiedzi na pytanie, czy uprawiać seks podczas menstruacji…Co prawda są pewne przeciwwskazania, które czynią zbliżenia w tym okresie mniej komfortowymi, jednak świadomość ich pojawienia się zazwyczaj wystarczy, by im przeciwdziałać lub leczyć ich skutki.

Kochać się czy nie kochać?

Czy pary, które nie chcą kochać się w czasie miesiączki coś tracą? Jeśli mieszkają razem i rzadko się rozstają, to raczej nie. Problem pojawia się wtedy, kiedy spotykają się po długiej rozłące w sypialni właśnie w okresie menstruacji. Główne zastrzeżenie, jakie pojawia się w takich momentach, to gorsze samopoczucie kobiety oraz obawa przed pobrudzeniem „siebie i wszystkiego naokoło”.  Z tym pierwszym trudno walczyć, dlatego może zamiast seksu warto rozważyć po prostu miło spędzony czas na masażu, wspólnym prysznicu czy też po prostu chwilach spędzonych w objęciach. Czasami wystarcza…Jednak jeśli właśnie podczas tych kilku szczególnych dni kobieta odczuwa wzmożoną ochotę na seks, co wcale nie jest rzadkością, można spróbować seksu na grubszym ciemnym ręczniku ;), użyć krążka dopochwowego, który generalnie ma za zadanie zapobiegać ciąży (po stosunku zamiast pozostawiać go na miejscu przez kilka godzin, usunąć go wraz z krwią), tamponu, który wyjmie się na „chwilę przed” lub spróbować seksu pod prysznicem.

Obowiązek unikania kobiet…

W wielu pierwotnych kulturach do dnia dzisiejszego kobieta przechodząca menstruację uważana jest za nieczystą. Na te kilka dni zabraniany jest bezpośredni kontakt z nią. Uważa się, że w tym okresie nie powinna być ona dotykana, przytulana…Dlaczego? Sam fakt krwawienia, które nie następuje na skutek zadania rany wydawał się ludziom w plemionach czymś niebywałym, niezrozumiałym, sama kobieta czasami przeklęta, inna, bliska sił nieczystych. Mężczyźni woleli zachować ostrożność…Podobne wskazówki można znaleźć w świętych księgach. Koran, Biblia, Toran człowieka, który by „tknął” krwawiącą kobietę uznawały za „nieczystego”. Do dzisiaj w ortodoksyjnych rodzinach żydowskich w noc poślubną, jeśli panna młoda ma miesiączkę, młodym małżonkom, według tradycji, ma towarzyszyć mała dziewczynka, której obecność ma gwarantować zachowanie czystości. Ponadto każdego miesiąca podczas menstruacji w kulturze żydowskiej przestrzega się zasady, że małżonkowie sypiają oddzielnie. Podobnie na kwestię tę patrzy się w kulturze współczesnego islamu, gdzie seks z kobietą w trakcie menstruacji jest surowo zakazany.

Dzisiaj znając specyfikę przebiegu cyklu miesięcznego, menstruacja jest w naszym odczuciu naturalna. Fakt powszechnego reklamowania podpasek i tamponów, co jeszcze piętnaście lat temu było postrzegane jako naruszenie tabu, (warto przypomnieć sobie pierwsze reklamy Always bardzo zachowawcze i przyjmowane z zaskoczeniem) przybliżył nam tę kobiecą sferę. Pewnie również z tego powodu tak wiele par nie widzi nic nadzwyczajnego w uprawiania seksu właśnie w tym okresie.

Ryzyko zajścia w ciążę?

Wiele par decyduje się na seks podczas miesiączki ze względu na to, że w okresie tym kobieta nie może zajść w ciążę. Niestety takie twierdzenie nie do końca jest prawdziwe. Menstruacja to bardzo zawodny środek antykoncepcji zwłaszcza u kobiet, które mają cykle bardzo krótkie lub nieregularne. Plemniki, które mogą przeżyć nawet pięć dni wprowadzone do kanału rodnego pod koniec miesiączki mogą doprowadzić do zapłodnienia. Ponadto dużo mówi się o tak zwanej owulacji prowokowanej, czyli uwolnienia gotowego do zapłodnienia jajeczka podczas kobiecego orgazmu…Co prawda o istnieniu wielokrotnej owulacji istnieją odmienne zdania: jedni lekarze stoją za opinią, że ona istnieje, inni stanowczo temu zaprzeczają. Mimo to, warto mieć świadomość istnienia ryzyka, nawet jeśli jest ono niewielkie. Tym bardziej, że, natura lubi zaskakiwać, dbając o przyrost naturalny. Potwierdzeniem może być ogromna liczba dzieci poczętych podczas metody kalendarzykowej: do owulacji doszło właśnie wtedy, kiedy nikt się jej nie spodziewał.

Co na to badania?

Badania naukowe dowiodły, że seks w menstruacji nie jest ani dobry, ani zły. Skąd zatem tak powszechna obawa przed zwiększonym ryzykiem zakażenia? Niestety ma ona pewne podstawy. W trakcie miesiączki odczyn w pochwie z kwaśnego (3,5-4,0 pH) zamienia się na około 5,0 pH, co sprzyja zakażeniom. Ponadto macica w czasie okresu jest niczym krwawiąca rana, która podobnie jak stłuczone kolano ,wykazuje zmniejszoną ochronę przed niekorzystnymi czynnikami. Wraz z krwią wypłukiwany jest też śluz, na co dzień chroniący przed drobnoustrojami. Droga do zakażenia jest dużo prostsza, stąd też wiele par po współżyciu w tym okresie walczy z infekcjami.

Specjaliści polecają, by powstrzymać się przed seksem w miesiączce, jeśli którykolwiek z partnerów cierpi z powodu infekcji (trzeba mieć również na uwadze, że wiele zakażeń odbywa się początku bezobjawowo, z czym niestety nie można sobie poradzić. Nie mając świadomości zagrożenia, trudno mu przeciwdziałać). Jak rozpoznać infekcję? Po prostu obserwując siebie. Jeśli na narządach pojawią się jakieś nietypowe zmiany, będziesz cierpieć z powodu pieczenia, upławów, nieprzyjemnego zapachu, to oznaka, że zamiast do sypialni lepiej udać się do lekarza.

Uprawiając seks w trakcie miesiączki, trzeba mieć świadomość, że w tym czasie kilkukrotnie wzrasta ryzyko zarażenia wirusem HIV (z tego powodu nie zaleca się współżycia kobietom, które są nosicielkami, bo ryzyko przekazania wirusa jest ogromne) oraz wirusem zapalenia wątroby typu C, choroby, która nawet przez 20-30 lat może rozwijać się bezobjawowo.

Dlaczego warto?

  • Wiele par uważa, że miesiączka nie powinna ich pozbawiać możliwości do zbliżenia.
  • Ponieważ u niektórych pań okres trwa nawet siedem dni (przeciętnie pięć).
  • Orgazm w trakcie miesiączki pozwala zmniejszyć bóle brzucha i ogólnie złe samopoczucie towarzyszące miesiączce.
  • Kobiety, zwłaszcza stosujące tabletki antykoncepcyjne, w okresie krwawienia odczuwają wzmożone pragnienie do zbliżeń.

Dlaczego nie warto?

  • Ponieważ krew ogólnie się źle kojarzy – ból, cierpienie. Co dla wielu jest przeszkodą nie do pokonania.
  • W czasie menstruacji niektóre kobiety czują się fatalnie i nawet na samą myśl o seksie robi im się słabo.
  • Podczas menstruacji istnieje zwiększone ryzyko przeniesienia infekcji (o ile jeden z partnerów jest zarażonych).
  • Seks w trakcie miesiączki nie wyklucza możliwości zajścia w ciążę.

2 komentarze

Zostaw komentarz