Masaż na rozstępy

Gdyby można było precyzyjnie opisać, jak wykonać masaż na rozstępy, centra SPA oraz salony kosmetyczne świeciłyby z pewnością pustkami. Trudno mówić o technice, sile nacisku, kierunku ruchu oraz o tym, czego masażysta nauczył się przez wiele lat nauki oraz podczas praktyki, zdobywając doświadczenie zawodowe. Nie chcę stwarzać pozoru, że artykuł ten szczegółowo odpowie na pytanie, jak wykonać masaż na rozstępy, bo nie taki jest jego cel.  Warto go przeczytać, by poznać podstawowe techniki masowania, które pozwolą zmniejszyć istniejące rozstępy.  Nie objaśniam, jak wygląda profesjonalny masaż, który można wykonać w salonie SPA, ale jak wygląda technika masowania, z którą bez problemu poradzi sobie każdy.

Najpierw na sucho

Masowanie rozstępów zaczyna się od masowania na sucho, czyli bez użycia kremów, żeli, maści. Ruchy powinny początkowo przypominać głaskanie. Warto by były one miękkie i sprężyste.

Kierunek ruchu

Bardzo ważny jest kierunek masowania. Jeśli rozstępy występują w typowych miejscach takich, jak biodra, uda, pośladki, masować należy od dołu ku górze, to znaczy od  kolan w kierunku bioder, a następnie w kierunku pachwin i pośladków. Taki sposób masowania można uznać za klasyczny, przebiegający zgodnie z kierunkiem przepływu krwi w żyłach. Takie same wskazówki są aktualne w kontekście,  przykładowo, masażu wykonywanego na cellulit (przeczytaj więcej).

Po głaskaniu rozcieranie

Gdy już skóra będzie wstępnie przygotowana do masowania, należy wykonywać bardziej zdecydowane ruchy: rozcieranie. Na tym etapie warto użyć kremu, który nawilży skórę i będzie dawał poślizg. Może to być również zwykła oliwka.  Zaczynając rozcieranie, ważne, by pamiętać o tym, by nie było ono zbyt mocne, tkanki nie powinny na skutek rozcierania zostać za bardzo nagrzane. Cały masaż powinien być zdecydowany, jednak nie może powodować bólu!

Po rozcieraniu ugniatanie

Kolejny punkt masowania to ugniatanie, czyli ruchy przypominające te, które wykonujemy podczas ugniatania ciasta. I w tym wypadku ważny jest kierunek: ugniatamy w poprzek głównych linii rozstępów, później wzdłuż.

Masowanie rozstępów

Po masażu ogólnym (danego obszaru ciała – na przykład ud) przechodzimy do masowania miejsc bezpośrednio pokrytych rozstępami. Masujemy od dołu, wykonując sprężyste ruchy: głaskanie, rozcieranie, i ugniatanie z fałdem skóry między dłońmi.

Na koniec prysznic i krem

Na zakończenie masażu warto wziąć prysznic. Zmywając z ciała kosmetyki, otwiera się pory, umożliwiając wniknięcie w skórę aktywnie działających substancji pochodzących ze specjalistycznych preparatów, na przykład Revitol Stretch Mark.

Jak często się masować?

Masaż opisany powyżej, najlepiej robić co drugi dzień, poświęcając na niego przynajmniej 15 minut. Najlepiej zarezerwować sobie kwadrans tuż przed kąpielą. Jakich efektów można się spodziewać? Masaż gwarantuje polepszenie krążenia, zwiększenie elastyczności oraz wygładzenie skóry.

Uwaga! Masażu tego nie poleca się kobietom w ciąży.

Jeśli chcesz, masować rozstępy możesz podczas kąpieli, zastępując kremy letnią (nie gorącą!) wodą.

3 komentarze

Zostaw komentarz