Łysienie a płeć – dowiedz się, co Ci pomoże

Łysienie to proces nieodwracalny? Niekoniecznie! Co prawda zapobieganie utracie włosów nie jest najprostsze, jednak możliwe. By jednak nie żegnać się na stałe z grzebieniem, trzeba działać w świadomy sposób: na początku określając rodzaj łysienia, a potem wybierając skuteczną drogę leczenia wypadania włosów. Odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się, dlaczego wypadają Ci włosy i co zrobić, by zatrzymać ten proces.

Łysienie kobiet

Gdy włosy wypadają u pań, emocje sięgają zenitu. Bujna fryzura to przecież znany kobiecy atrybut. Społeczeństwo nie jest przyzwyczajone do oglądania łysych kobiet, w przeciwieństwie do oglądania panów bez włosów, którzy w niektórych kręgach uznawani są za wyjątkowo seksownych.  Dlatego, gdy kobieta zaczyna tracić włosy, wpada w panikę. Często działa po omacku, łykając różne preparaty, wcierając w skórę głowy rozmaite specyfiki. Takie działanie zamiast poprawić wygląd fryzury, prowadzi często do podrażnienia skóry głowy i nierzadko osłabienia cebulek! Te włosy, które pozostały, zamiast odpowiednimi zabiegami  dodającymi fryzurze gęstości, ratować sytuację, stają się przeciążone i tym samym oklapnięte. Trudne je ułożyć i cieszyć się z ich wyglądu.

Co można zrobić?

Po pierwsze, gdy zauważysz, że włosy nadmiernie wypadają, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  1. Czy w ostatnim czasie odchudzałaś się? Twoja dieta radykalnie się zmieniła? Jeśli tak, nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane osłabieniem, wynikającymi z braków w jadłospisie.
  2. Poddałaś włosy jakimś wyjątkowo obciążającym zabiegom fryzjerskim? Włosy, gdy są cienkie i podatne na uszkodzenia, łatwiej wypadają, jeśli są poddawane niektórym zabiegom kosmetycznym.
  3. Urodziłaś dziecko? Nadmierne wypadanie włosów, które martwi wiele kobiet, to stan fizjologiczny po ciąży (zazwyczaj rozpoczyna się około 3 miesiące po urodzeniu dziecka). Włosy w tym okresie nadmiernie wypadają, jednak już po kilku miesiącach od porodu, fryzura zazwyczaj wraca do swojego pierwotnego stanu. Przeczytaj więcej.
  4. Zaczęłaś mieć problem z trądzikiem? Być może zmienił się charakter Twojej miesiączki? Wypadanie włosów często jest spowodowane niedoborem żelaza, które kobiety tracą podczas obfitych miesiączek. Ma również wiele wspólnego ze zmianami hormonalnymi.
  5. Narzekasz nie tylko na stan włosów, ale również wygląd paznokci i cery? Najprawdopodobniej brakuje Ci witamin. Przyjrzyj się swojej diecie i postaraj się uczynić ją bardziej urozmaiconą. Możesz również rozpocząć suplementację, łykając witaminy w pastylkach. Bardzo ważne dla włosów są witaminy B6 i A.
  6. Czy inne kobiety w Twojej rodzinie miały problem z wypadaniem włosów? Jeśli tak, najprawdopodobniej masz do czynienia z genetycznie uwarunkowanym łysieniem, na przykład łysieniem androgenicznym u kobiet (przeczytaj więcej).

Dobrze, jeśli już wiesz, dlaczego wypadają Ci włosy, czas najwyższy, byś stawiła czołu problemowi. Jeśli odpowiedziałaś „tak” na przynajmniej jedno z pierwszych pięć pytań, na kilka z nich, a nawet na wszystkie, powinnaś zadbać o dostarczenie organizmowi substancji, które pozwolą odbudować gęstą fryzurę. Polecamy Provillus dla kobiet, który w swoim składzie posiada: witaminę B6, skrzyp sinicę, biotynę, magnez, wyciąg ze skrzypu polnego oraz inne aktywnie działające substancje. Preparat nie tylko zatrzyma łysienie, ale również pozwoli odbudować Twoją fryzurę. W tym celu jednak stosuj go przez kilka miesięcy! Na nadmierne wypadanie włosów warto podziałać również zewnętrznie: w tym wypadku dobrze sprawdzi się owocowy szampon do włosów Revita, który stymulując porost włosów, działa również odżywiająco.

Jeśli Twoim problemem jest z kolei łysienie genetyczne (odpowiedziałaś twierdząco na pytanie numer 5), dobrze, byś zaczęła walkę z Spectral. RS. Jest to preparat, który dzięki zaawansowanej technologii nanosomowej dostarcza aktywnie działające składniki do miejsca, gdzie ich działanie może być naprawdę skuteczne. Nie działa powierzchniowo, ale usprawnia krążenie krwi i metabolizm mieszków włosowych. Posiada w swoim składzie substancje równie skuteczne jak Minoxidil: wyciągi ziołowe, Aminexil SP94, Retinol, nanosomy, peptydy miedzi, kompleks witamin i minerałów. Uwaga! W przypadku łysienia genetycznego nie powinnaś ustawać w walce. Jeśli zaprzestaniesz stosowania preparatów, niestety problem szybko wróci. Musisz zarówno leczyć, jak działać profilaktycznie.

Łysienie mężczyzn

Problem łysiejących mężczyzn nie jest już problemem marginalnym. Dotyka coraz większej grupy osób, także młodych, dopiero co dojrzewających mężczyzn (przeczytaj więcej)! Im nadmierne wypadanie włosów zaczyna się szybciej, tym jest gorzej przyjmowane. Nic dziwnego, że wielu panów jest w stanie zrobić wszystko, by jak najdłużej zatrzymać włosy. Nawet kilka lat podczas których mogą cieszyć się bujną czupryną to dla nich ogromna szansa na lepsze życie. Dlatego tak wielu mężczyzn decyduje się na codzienne zażywanie preparatów, które pozwalają im zatrzymać łysienie, a nawet odzyskać te włosy, które zdawałoby się, że stracili bezpowrotnie.

Zanim jednak zdecydujesz się, co można zrobić w Twoim przypadku, odpowiedz na poniższe pytania:

  1. Czy utrata włosów towarzyszy jakiejś chorobie?  Być może masz problemy z tarczycą? Takie łysienie najczęściej określa się jako telogenowe.
  2. Czy w ostatnim czasie doświadczyłeś wyjątkowo stresującej sytuacji? Włosy często nadmiernie wypadają na skutek dużego szoku, na przykład ciężkiego wypadku, choroby czy śmierci bliskiej osoby, większych zmartwień. Przeczytaj więcej.
  3. Być może masz problemy z anemią, niedokrwistością? Twoja skóra stała się szara, paznokcie kruche? Zła dieta bardzo konkretnie wpływa na wygląd włosów.
  4. Czy w Twojej najbliższej rodzinie (tata, dziadek, wujek) mężczyźni mieli problem z łysieniem: wysokim czołem, obszarem bez włosów na czubku głowy? Jeśli tak, najprawdopodobniej masz problem z łysieniem androgenicznym.

Jeśli wypadanie włosów towarzyszy jakiejś chorobie, podejrzewasz, na przykład złe funkcjonowanie tarczycy, to najskuteczniejszą metodą walki z utratą gęstości fryzury byłoby wyleczenie danej dolegliwości. Łysienie telogenowe, które pojawia się w tym momencie, zazwyczaj kończy się samoistnie odrostem włosów.

Jeśli wypadanie włosów to efekt przeżytego stresu, najlepiej poszukać wsparcia wśród najbliższych lub u psychologa, by przede wszystkim zadbać o swoje samopoczucie i stan ducha. Można również poprawić stan włosów, suplementując dietę witaminami B6 i A.

Jeśli z kolei wypadanie włosów jest efektem zbyt małej ilości żelaza w organizmie, to najskuteczniej oczywiście łykać preparaty z żelazem. Jednak zanim zdecydujemy się na to, warto zbadać krew, oddając ją do laboratorium. Dzięki temu dowiemy się, czy za niedokrwistość jest powodem wypadania włosów.

Najczęstszym powodem łysienia u mężczyzn są jednak uwarunkowania genetyczne. Najczęściej obserwuje się po prostu skutki łysienia androgenicznego. Z tego typu wypadaniem włosów  nie poradzimy sobie, łykając witamin, nosząc luźne czapki, czy wykonując masaż włosów. Najlepiej już przy zauważeniu pierwszych objaw łysienia tego typu zacząć łykać Procerin, jest to preparat, który redukuje produkcję DHT, osłabiając jego działanie na mieszki włosowe. Tym sposobem działa na bezpośredniego winowajcę odpowiedzialnego za wysokie czoło oraz obszar przerzedzonych włosów na szczycie głowy. Procerin zawiera również wyciąg z palmy sabałowej, która według badań klinicznych, ma wysoką skuteczność w powstrzymywaniu łysienia. Preparat jest dostępny w postaci łatwych w połknięciu tabletek: jedną należy łykać rano, a dwie wieczorem – przed kolacją.

Zostaw komentarz