Kiedy zrobić test ciążowy?

Testy ciążowe to wynalazek dzisiejszych czasów. Nasze babki, a niekiedy również mamy nie mogły z nich korzystać, w aptekach ich zwyczajnie nie było. Objawów ciąży szukano dlatego w zatrzymaniu krwawienia miesięcznego, gorszym/dziwnym/innym samopoczuciu, mdłościach, senności… Dzisiaj sytuacja wygląda znacznie lepiej. Test ciążowy można kupić w każdej aptece, drogerii, czy nawet w markecie. Jest tani i powszechnie dostępny. Kosztuje od kilku do kilkunastu złotych.

Wydaje Ci się, że możesz być w ciąży? Zrób test! Jak jednak prawidłowo wykonać test ciążowy? Kiedy można liczyć na jego wiarygodność? Przeczytaj!

Rodzaje testów

Test ciążowy znajduje się w niewielkim kartoniku, na którym zazwyczaj producenci umieszczają uśmiechniętą podobiznę niemowlaka lub matki z dzieckiem. Wnętrze kryje instrukcję obsługi testu, którą trzeba dokładnie przeczytać, zanim się dany test wykona. W zależności od rodzaju testu,  zawartość opakowania może się trochę różnić…

Test płytkowy (kasetkowy) to niewielka plastikowa płytka z wydzielonym polem, na które nanosi się kilka kropli moczu oraz z drugim obszarem, na którym odczytuje się wynik testu: pozytywny oznaczający, że jesteś w ciąży (dwa paski) oraz negatywny (jedna kreska) oznaczający, że test nie wykrył ciąży. Do testu płytkowego dołączana jest specjalna pipeta (często również niewielki pojemnik na mocz. Jeśli go nie ma, warto skorzystać z jałowego pojemnika na mocz). Z pojemniczka przenosi się pipetą kilka kropli do okienka na płytce i już po kilku minutach (czas uzależniony od producenta testu, zazwyczaj od 1-5 minut) odczytuje wynik. Test ten jest najdroższy i najtrudniejszy w wykonaniu.
Uwaga! Wynik należy odczytać w ściśle określonym czasie (podanym na opakowaniu). Po jego upłynięciu wskazanie może być nieprawdziwe (już po dziesięciu minutach może być fałszywie dodatnie). Wykorzystany test należy wyrzucić.

Test paskowy składa się z giętkiego, cienkiego paska, który wkłada się do pojemnika z wcześniej pobranym moczem. Jego zaletą jest niska cena oraz łatwość wykonania. Minusem jest konieczność zakupienia pojemnika na mocz lub jednorazowego czystego kubeczka.  Pasek zanurza się w moczu do linii oznaczonej na teście. Na wynik czeka się kilka minut.  Wskazanie odczytuje się powyżej zaznaczonej na pasku linii.

Ostatni rodzaj testu to test w postaci flamastra (test strumieniowy), który jest najmniej kłopotliwy w użyciu. Należy go bowiem umieścić pod strumieniem moczu. W odróżnieniu od testy paskowego, test strumieniowy posiada plastikowy element, który chroni jego strukturę przed przypadkowym zamoknięciem. Cena testu jest nieco wyższa od testu paskowego.
Mimo to, najczęściej wybieranym typem testu jest test płytkowy.

Jak to działa?

Test ciążowy wykrywa w moczu tak zwaną gonadotropinę kosmówkę. Hormon inaczej zwany HCG wytwarzany przez kosmówkę z zapłodnionego jajeczka może być wykryty w ślinie oraz moczu. Jest produkowany od pierwszych momentów po zapłodnieniu. Ilość hormonu w pierwszych dniach i miesiącach ciąży wzrasta (rośnie przez dwa-trzy miesiące ciąży, a następnie jego ilość do porodu spada), osiągnięcie jego optymalnego poziomu jest konieczne, by można było utrzymać ciążę. Zazwyczaj już po 14 dniach od zapłodnienia, hormonu jest wystarczająco dużo, by jego obecność wykryć mógł właściwie każdy test. Mimo to, warto pamiętać, że to, kiedy wykonuje się test ciążowy, zależy od jego czułości. Informację odnośnie tego, kiedy najlepiej zrobić test, można uzyskać z opakowania.

Czułość a termin wykonania testu

 • 10 dni po zapłodnieniu, czyli u kobiety mającej 28-dniowe cykle, jeśli owulacja była 14 dnia cyklu, test może wskazać ciążę już 24 dnia cyklu, to jest na cztery dni przed spodziewają miesiączką. Test jeśli da wynik negatywny, a miesiączka po kilku dniach nie przyjdzie, warto powtórzyć, by sprawdzić, czy w tak zwanym „między czasie” nie podniósł się poziom hormonu, co umożliwiłoby wykrycie ciąży. Test tego typu ma czułość mniejszą od 500 IU/I.
 • 14 dni po zapłodnieniu jest w stanie wskazać wynik dodatni większość testów. Taki test zaleca się wykonać w dniu spodziewanej miesiączki. Test tego typu ma czułość od 500 do 800 IU/I.
 • 7 dni po planowanej miesiączce są w stanie wykryć ciąże najmniej czułe testy. Ich czułość wynosi powyżej 800 IU/I.

 

Kiedy zatem najlepiej wykonać test ciążowy?

Najlepiej odczekać 14 dni od stosunku i zrobić test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki. By jednak mieć 100% pewność, że w ciąży się nie jest, niektórzy ginekolodzy polecają odczekać 3-5 dni od terminu spodziewanej miesiączki, by wykonać test.
Test najlepiej zrobić z porannego moczu (koniecznie ze świeżej partii moczu), co pozwala wykryć nawet bardzo wczesną ciążę (rankiem ilość hormonu HCG jest największa). Nie oznacza to jednak, że testu ciążowego nie można zrobić w ciągu dnia. Trzeba się jednak liczyć z tym, że ewentualny negatywny wynik może być niewiarygodny i test będzie trzeba powtórzyć.

Jak interpretuje się wyniki?

Wynik pozytywny (ciążę) wskazuje barwny pasek w okienku kontrolnym oraz w testowym (dwa paski).
Wynik negatywny to barwny pasek w okienku kontrolnym obraz brak paska w okienku testowym.
Wynik jest nieważny, gdy brakuje paska w obszarze kontrolnym oraz testowym lub gdy nie ma paska w obszarze kontrolnym, a jest w obszarze testowym.

Wynik pozytywny, czy to na pewno ciąża?

Testy ciążowe, które dają wynik pozytywny najczęściej wskazują ciążę. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach mogą informować o chorobie, na przykład nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy, czy wiązać się z powstaniem torbieli jajnika. Wynik pozytywny można uzyskać podczas terapii niepłodności lub też po poronieniu. Dlatego też ciążę w 100% może potwierdzić lekarz.
Z drugiej jednak strony, musisz mieć świadomość tego, że ciąża wykryta na bardzo wczesnym etapie nie musi zostać „zachowana” przez organizm. Niekiedy „kończy się” ona spóźnionym w czasie „okresem” (lekarze twierdzą, że aż 60% ciąż kobiety tracą bez swojej wiedzy w pierwszych dniach ich trwania).

Gdzie można wykonać test?

Oprócz testu domowego, istnieje możliwość wykonania testu w laboratorium z moczu lub z krwi. Oba testy cechują się dużo wyższą czujnością niż testy domowe. Już siedem dni po zapłodnieniu dają one niemal 100% pewny wynik. Z drugiej strony tego typu test, by był wiarygodny, musi być wykonany w specjalistycznych warunkach, a na jego wynik trzeba poczekać dłużej niż kilka minut.  Poleca się go tym osobom, którym zależy na 100% potwierdzeniu lub wykluczeniu istnienia wczesnej ciąży. Ponadto jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości co do wiarygodności testu domowego, warto udać się do laboratorium, gdzie otrzymamy pewny wynik.

Kilka pytań…kilka odpowiedzi

 • test ciążowy wykaże, czy jesteś w ciąży, nawet jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną,
 • test ciążowy pomoże Ci stwierdzić, czy będziesz miała dziecko, nawet w przypadku „rzekomego okresu” podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych,
 • test ciążowy warto wykonać nawet wtedy, kiedy w terminie miesiączki pojawiło się słabe krwawienie. Niewielkie krwawienie w tym czasie mogło wskazywać na moment zagnieżdżania się jajeczka.
 • nawet bardzo jasna, słabo widoczna druga kreseczka może świadczyć o ciąży. Jeśli uzyskałaś taki wynik, powtórz test za 1-3 dni.
 • często stres i obawa przed ciążą dają podobne objawy do ciąży. Dlatego jeśli masz jakieś wątpliwości, martwisz się, czy antykoncepcja zawiodła, zakończ swoje rozterki, robiąc po prostu test ciążowy.

4 komentarze

 • Czy mogłabym uzyskać odpowiedź od kogoś mądrego. .. obawiamy się z mężem ciąży, dziś mija 12 dni od owulacji, uzylam do testu (czułego) porannego moczu który stał w temperaturze pokojowej ponad 6 godzin (nie miałam czasu kupić testu wcześniej a badanie chciałam zrobić dzisiaj). Wynik wyszedł negatywny, ale mnie bolą dziwnie piersi, czy test mógł wyjść fałszywy przez to ze nie był zrobiony ze świeżego moczu? Czy nie miało to znaczenia? Pocieszam się ze przecież hormon hcg chyba by nie wyparowal gdyby w nim był. … proszę o radę, najgorsza jest niepewność. .. pozdrawiam

  • Pani Basiu, trudno w ten sposób tj. via internet udzielać jakichkolwiek porad, każda byłaby niemiarodajna, a badań na ten temat też nie ma sensu co przytaczać. Test można zawsze powtórzyć, ból piersi bynajmniej nie świadczy o niczym, a najlepiej i tak iść do ginekologa, to nie powinno być problemem, bo akurat to są lekarze dość dobrze / łatwo dostępni.

  • Tak, jak powyżej: “Testy ciążowe, które dają wynik pozytywny najczęściej wskazują ciążę. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach mogą informować o chorobie, na przykład nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy, czy wiązać się z powstaniem torbieli jajnika. Wynik pozytywny można uzyskać podczas terapii niepłodności lub też po poronieniu. Dlatego też ciążę w 100% może potwierdzić lekarz.”
   Oznacza to tyle, że na wynik testu może wpływać stan zdrowia, a właściwie choroba. Mimo wykonania testu w odpowiednim czasie, wynik może być fałszywie dodatni (choć zdarza się to rzadko). Dlatego tylko lekarz może w 100% potwierdzić ciążę.

Zostaw komentarz