Łysienie genetyczne

O łysieniu napisano wiele. Pod wieloma względami rozpatrywano jego przyczyny, badano różne metody leczenia, wyróżniano typy. Dzisiaj o wypadaniu włosów wiemy dużo więcej niż jeszcze kilka lat temu. Mamy świadomość tego, że nie jest ono spowodowane nieprawidłową pielęgnacją, na przykład używaniem złych szamponów, noszeniem czapki, czy też zbyt rzadkim podcinaniem włosów.

Jedną z głównych przyczyn wypadania włosów jest genetyka. Predyspozycje genetyczne decydują o tym, kto będzie cieszył się bujną fryzurą w dojrzałym wieku, a kto będzie z przerażeniem oglądał coraz większe zakola już po dwudziestce.

Pozostaje zapytać: czy z problemem tym można coś zrobić? Jak leczyć łysienie genetyczne, nazywane również łysieniem dziedzicznym? Czy wypadanie włosów na tle genetycznym to wyrok?

Hormon DHT i skłonności genetyczne

Każdy ma w sobie hormon DHT (dihydrotestosteron, odmianę testosteronu). Jednak nie w każdym przypadku jest on równie aktywny. U niektórych osób prowadzi on do wypadania włosów, a u innych nie czyni żadnego spustoszenia. Przeciwnie – jest odpowiedzialny za męskie zachowania, agresję, pociąg seksualny. To bardzo męski hormon, kształtujący postawę każdego pana.

To, jak organizm będzie reagował na DHT przekazywane jest w kodzie genetycznym. Oznacza to, że skłonność do łysienia dziedziczymy po rodzicach, dziadkach…

Jak powstaje hormon DHT?

DHT powstaje z testosteronu poprzez oddziaływanie na niego enzymu 5-alfa reduktazy. Hormon ten jest produkowany w kilku miejscach: w skórze głowy, prostacie, nadnerczach.  Jego nadmierne oddziaływanie prowadzi do tego, że włosy stają się coraz słabsze, mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Hormon DHT działa miejscowo u mężczyzn – sprawia, że włosy wypadają w okolicy czoła, tworząc tak zwane zakola lub też: na szczycie głowy, z kolei u kobiet – prowadzi do przerzedzenia włosów na całej głowie, fryzura traci gęstość, jednak sam fakt łysienia dużo łatwiej ukryć niż w przypadku mężczyzn. Przyjmuje się, że u pań na miejscu stu utraconych włosów odrasta tylko osiemdziesiąt nowych.

Kiedy zaczyna się łysienie genetyczne?

Trudno mówić o  regułach, bo od każdej zasady są wyjątki, mimo to można zauważyć, że najczęściej łysienie genetyczne u kobiet zaczyna się w okresie menopauzy, natomiast pierwsze symptomy łysienia genetycznego u mężczyzn obserwuje się coraz częściej dużo prędzej, już u dwudziestolatków. Dopiero co przechodzący przez okres dojrzewania młodzi chłopcy mają niekiedy rozległe obszary na głowie, które są pozbawione włosów. Łysienie genetyczne zatem może zaczynać się już w wieku nastoletnim. Najczęściej jednak łysienie genetyczne u mężczyzn następuje po czterdziestych urodzinach.

Co mówią liczby?

Według badań, jeden mężczyzna na siedmiu panów ma predyspozycje do łysienia. Mianowicie przekazane mu geny sprawiają, że ryzyko szybkiego wyłysienia wzrasta u niego dramatycznie. Najczęściej tacy panowie na długo przed 40-stką są pozbawieni włosów w znacznym stopniu. Naukowcy stworzyli nawet specjalny test, który pozwala prognozować, kiedy dana osoba może stracić włosy (przeczytaj więcej). Dzięki temu, istnieje możliwość leczenia łysienia już na bardzo wczesnym etapie wypadania włosów, co oznacza dużą szansę całkowitego zatrzymania bujnej fryzury. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że włosy w ogóle nie zaczną wypadać. Ważne jest jednak to, by w odpowiednim czasie zacząć stosować sprawdzone, dobrej klasy preparaty na łysienie. Testy kliniczne dowodzą, że doskonałe efekty w procesie leczenia łysienia ma, przykładowo, Procerin, środek dostępny w formie tabletek, szamponu i pianki do włosów.  Stosowanie preparatu Procerin pozwala zachować bujną fryzurę na dłużej. Systematyczne leczenie gwarantuje, że mimo obciążenia genetycznego, włosy pozostaną dokładnie tam, gdzie ich miejsce.

Inne przyczyny łysienia genetycznego

Naukowcy podkreślają, że łysienie genetyczne spowodowane jest nie tylko przez hormon DHT, ale również najprawdopodobniej przez inne, jeszcze nie do końca poznane hormony. Pewne znaczenie mogą mieć również czynniki środowiskowe – zanieczyszczenia środowiska, stres, itd.

Łysienie plackowate

Łysienie genetyczne to jednak nie tylko łysienie androgeniczne, wynikające z nieprawidłowego działania hormonów, ale również łysienie plackowate, forma utraty włosów obserwowana częściej u mężczyzn, jednak obecna niekiedy również u kobiet. Łysienie plackowate, choć naukowcy nie znają jego przyczyny, najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne. Twierdzenie to opierane jest na wieloletniej obserwacji oraz badaniach klinicznych. Najczęściej osoba cierpiąca na łysienie plackowate ma w swojej rodzinie kogoś, kto ma podobny problem…

A Wy cierpicie z powodu łysienia genetycznego? Co robicie z tym problemem? Jak się leczycie? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach, pomóżcie innym!

Zostaw komentarz