Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Ciąża to piękny czas, w którym każda kobieta zmienia się – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. To również okres niepozbawiony trosk – o prawidłowy przebieg dziewięciu magicznych miesięcy, ale również… o wygląd. Często padają pytania – „czy moje ciało zmieni się na tyle, że nie będę w stanie go zaakceptować”, „a co z tymi paskudnymi rozstępami, czy rzeczywiście są nieodłącznym elementem ciąży, czy może jednak można im zapobiegać”? Na szczęście znamy odpowiedzi na te pytania… Przeczytaj!

Popytaj wśród najbliższych o to, jak ich ciała zachowywały się w czasie ciąży, czy Twoja mama/babcia, ciocia miały rozstępy? Jeśli tak, powinnaś być szczególnie ostrożna. Skłonność do blizn na ciele jest niestety dziedziczna, dlatego też mając tego świadomość, powinnaś o siebie dużo bardziej zadbać.

Zanim zaczniesz odliczanie do porodu…

Zapobiegać rozstępom można jeszcze przed ciążą. Dobrze już w tym okresie poprzedzającym staranie o dzieci zadbać o stan swojej skóry i wygląd mięśni. Jędrna skóra i przyzwyczajone do wysiłku mięśnie nie będą tak narażone na skutki nagłego rozciągania skóry.

Koniecznie nawilżaj

Możesz używać zwykłego silnie nawilżającego balsamu, oliwki lub też sięgnąć po specjalistyczny preparat, który w perfekcyjny sposób zadba o Twoją skórę, chroniąc ją przed rozerwaniem. Najlepsze kosmetyki zawierają w swoim składzie masło kakaowe, witaminę E, olejek ze słodkich migdałów, czyli produkty w 100% naturalne. W tej kategorii bardzo dobre miejsce zajmuje, między innymi, Revitol Stretch Mark.

Wcieraj starannie

Często popełnianym błędem w trakcie przeciwdziałaniu rozstępom jest niedokładne wcieranie preparatu w skórę. Wiele osób omija niektóre miejsce na ciele, skupiając się tylko na tych, na których wydawać się być mogło, że rozstępy pojawią się najczęściej – wklepują preparat w brzuch, omijając tak zwane „boczki”, aplikują preparat na uda, zapominając o pośladkach. W konsekwencji dzieje się tak, że cienkie fioletowe paski pojawiają się kolejno na boczkach lub na pośladkach.
Ważny jest też sposób aplikacji. W przypadku większości preparatów nie wystarczy jedynie nanieść kremu na ciało i poczekać aż się wchłonie. Zaleca się intensywne masowanie. Ponadto dobrze zwrócić uwagę na porę aplikacji. Większość producentów zaleca nałożyć kosmetyk tuż po prysznicu, kiedy skóra jest oczyszczona, a pory otwarte. Tak poleca się nakładać kosmetyk  Revitol Stretch Mark.

Nie zapominaj

Niestety, rozstępy w ciąży nie ustają w staraniach, by pokryć powierzchnię ciała. Wystarczy chwila nieuwagi, by pojawiły się na udach, brzuchu…Dlatego dobrze jest systematycznie używać kosmetyków, które zapobiegają pojawieniu się niedoskonałości. Lepiej nie pozwalać sobie na zaniedbania w tym względzie. Pominięcie którejś aplikacji będzie skutkowało pojawieniem się rozstępów, a te niestety mają to do siebie, że trudniej je leczyć niż im zapobiegać…

Pilnuj wagi

Odżywiając się racjonalnie w trakcie ciąży, przeciwdziałasz rozstępom. Dlatego staraj się nie jeść lub ograniczyć w spożywaniu słodyczy i tłustych potraw. Kontroluj wagę i postaraj się tyć tak, jak zalecił Ci lekarz. Jeśli przybierzesz zbyt wiele na wadze, najprawdopodobniej nie unikniesz rozstępów…

Nie rezygnuj z ćwiczeń!

Będąc w ciąży, oczywiście nie możesz się forsować, jednak umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana. Niezastąpione będą spacery oraz kąpiel w basenie (w tym drugim wypadku jednak pamiętaj, by dodatkowo chronić się przed zakażeniami, sięgając po specjalne kapsułki, które chronią szczególnie narażone na infekcje w trakcie ciąży okolice intymne).
Systematyczna aktywność fizyczna pomoże Ci w zapobieganiu rozstępom.

1 Komentarz

  • “Skłonność do blizn na ciele jest niestety dziedziczna, dlatego też mając tego świadomość, powinnaś o siebie dużo bardziej zadbać.”
    No niestety, dlatego nawet najlepsze kremy zapobiegające rozstępom na niewiele mogą się zdać.

    Takie kosmetyki można stosować dopiero po upłynięciu 12 tygodnia ciąży, niestety zazwyczaj słabo nawilżają one skórę. Nawet oliwka Penaten może okazać się złym wyborem, jeśli skóra po niej zrobi się bardzo sucha.

    Z rozmowy z kosmetyczką dowiedziałam się, że zabiegami kosmetycznymi można sporo zdziałać, ale tylko wtedy, gdy rozstępy są świeże, czyli niedługo po porodzie jak tylko tego typu zabiegi można już będzie wykonywać.

Zostaw komentarz