Jak długo nikotyna pozostaje w organizmie?

Ryzyko wystąpienia wielu chorób związanych z paleniem papierosów, nie przeszkadza milionom ludzi na całym świecie palić. Mimo że wielu próbuje skończyć z nałogiem, liczne badania pokazują, że nie jest to najprostsze zadanie. Tłumaczenie jest ciągle takie same: „nałóg jest silniejszy ode mnie”. Pragnienie sięgnięcia po papierosa jest większa niż chęć zaprzestania palenia. Gdzie tkwi problem? Oczywiście, w nikotynie.

Czas potrzebny do usunięcia nikotyny

Nikotyna działa na organizm bardzo szybko, bo w siedem sekund po paleniu, jednak usuwana jest przez dłuższy czas. Większość nikotyny, bo aż 90% jest szybko metabolizowana przez wątrobę, a następnie usuwana z organizmu za pośrednictwem nerek. Pozostałe 10% pozostaje w organizmie przez kolejne 6-8 godzin po paleniu. I w tym czasie nikotyna może być wykryta podczas badania. Jaka dokładna ilość pozostanie w Twoim organizmie? Wszystko zależy od tego, jak dużo papierosów palisz każdego dnia. Oczywiście im więcej, tym ilość nikotyny jest większa.

Ilość papierosów a ilość nikotyny

Oczywiście im więcej się pali papierosów, tym więcej nikotyny się dostarcza do organizmu. Jeden papieros zawiera średnio 1 mg nikotyny. Tyle właśnie trafia do organizmu.

Palenie nałogowe a okazjonalne

Osoby, które palą do 10 papierosów dziennie, zazwyczaj muszą się liczyć z tym, że nikotyna zostanie usunięta z organizmu w przeciągu kilku dni po zaprzestaniu palenia. Jednak Ci, którzy palą paczkę dziennie lub więcej muszą się liczyć z tym, że ślad nikotyny pozostanie w ich organizmie nawet przez 30 dni od chwili rzucenia palenia.

Jak przyspieszyć proces oczyszczania?

Nikotyna może szybciej zostać wyeliminowana z organizmu niż to zostało napisane wcześniej. Są na to pewne sposoby. Najprostszy to picie dużej ilości wody mineralnej. Kolejny sposób to przyspieszenie metabolizmu. Prostą metodą jest spędzanie czasu na ćwiczeniach, najlepiej na świeżym powietrzu.

2 komentarze

Zostaw komentarz