Siedem rad, jak radzić sobie z tłustą skórą

Skóra tłusta to zmora nie tylko nastolatków, ale również ludzi dorosłych. Swoją nazwę zawdzięcza gruczołom łojowym, które pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych zaczynają wzmożone wydzielanie substancji w naturalnych warunkach pełniącej funkcję ochronną –  sebum. Gdzie tkwi problem? Nadaktywność gruczołów łojowych może być spowodowana przez zbyt wysoki poziom hormonów we krwi, częste wahania wilgotności powietrza. Stan skóry mogą pogarszać również nieprawidłowo dobrane kosmetyki oraz niezdrowa dieta. Jak sobie radzić ze skórą tłustą i jak nie dopuścić do powstawania na niej niedoskonałości, głównie trądziku? Przeczytaj!

  1. Myj twarz trzy razy dziennie (nie częściej)! Używaj do tego celu ciepłej wody oraz mydła/żelu. Ciepła woda jest zdecydowanie lepsza niż zimna woda, która nie usunie tak skutecznie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które jak magnez przyciąga skóra wydzielająca duże ilości sebum. Jeśli nie tolerujesz żelu stworzonego do pielęgnacji tłustej skóry, możesz użyć mydła. Na rynku jest kilka propozycji stworzonych specjalnie z myślą o osobach mających tłustą skórę.
  2. Raz dziennie się dobrze spoć 🙂 Potrenuj, dzięki czemu poprawisz cyrkulację krwi oraz odblokujesz pory. Jednak, by ćwiczenia fizyczne pozwoliły Ci zwalczyć problemy tłustej skóry, od razu po wysiłku weź prysznic. Pot, który pozostanie na Twojej skórze dłużej niż jest to potrzebne, na pewno nie poprawi Twojego wyglądu.
  3. Kilka razy w tygodniu zastosuj na twarz specjalną maseczkę. Może być to maska błotna, z zielonej glinki lub różowej (jeśli masz skórę wrażliwą).
  4. Raz na tydzień nałóż na twarz maseczkę ściągającą, która podziała również peelingująco. Doskonale odświeży skórę, wyrówna jej powierzchnię oraz poprawi jej funkcjonowanie.
  5. Nie przesadzaj z ilością kosmetyków. Nie sięgaj również zbyt często po maseczki i peeling. Stosuj się do zaleceń producentów umieszczanych na opakowaniu produktów. Zbyt częste używanie wielu preparatów sprzyja pobudzeniu skóry i nadprodukcji sebum.
  6. Wybierz się do lekarza ginekologa, poproś o zmianę tabletek antykoncepcyjnych. Często nieprawidłowo dobrane hormony wpływają na pogorszenie stanu skóry, sprzyjając nadmiernemu wydzielaniu sebum. Jeśli nie zażywasz tabletek antykoncepcyjnych, możesz porozmawiać z lekarzem na temat używania hormonów w celu poprawy funkcjonowania skóry.
  7. Przestaw się na proszek do prania dla dzieci. Kosmetyki dla najmłodszych mają delikatny dla skóry skład. Nie wywołują podrażnień, chronią delikatną skórę. Wiele osób, które zdecydowały się używać proszków dla niemowląt, w krótkim czasie zobaczyło poprawę wyglądu  skóry. Może warto spróbować?

Zostaw komentarz