Jak się wyciszyć i szybko zasnąć po męczącym dniu?

Znasz tę sytuację: wpadasz zmęczona do domu po bardzo wyczerpującym dniu, ale w żaden sposób nie możesz zasnąć? Mimo że bezwładnie padasz na kanapę, sen nie przychodzi? Przecież nie czujesz nóg, oczy się same zamykają, ale zamiast regenerującego odpoczynku pod powiekami widzisz sceny z minionego dnia? Co robić? Trzeba działać szybko i zdecydowanie! Przede wszystkim wstań z kanapy i wycisz się. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, a szybko pogrążysz się w krainie marzeń sennych.

Relaksująca kąpiel

Nic tak nie rozluźnia i nie wycisza jak kąpiel. Wiedzą to i codziennie wykorzystują zwłaszcza rodzice niemowlaków. Dzieci podczas kąpieli doskonale się relaksują, dzięki temu łatwiej zapadają w sen. Starsze maluszki również bawiąc się w wannie, rozładowują emocje zgromadzone podczas dnia.

Dlatego jeśli mimo dużego zmęczenia, nie możesz zasnąć, pokonaj uczucie wyczerpania i spędź czas na regenerującej kąpieli. Do łazienki weź filiżankę z zaparzoną melisą, dzięki czemu zadziałasz również wewnętrznie. Doskonale sprawdza się także kubek ciepłego mleka z miodem lub kakao.

Jeśli masz czas, wybierz się na krótki spacer lub wyjdź na kilka chwil na balkon lub taras, by zaczerpnąć świeżego powietrza i wyciszyć myśli.

Zjedz lekką kolację

Jeśli nie chcesz, by z najlepszego snu wybudził Cię głód, zjedz coś lekkiego. Jeśli za parę minut chcesz się położyć, powinna być to wyjątkowo lekka kolacja. Niestety zasypianiu nie sprzyja zapełniony żołądek. Nie jest korzystny również głód. Pozostaje nam zadbać o coś pośrodku.
Uwaga! Posiłek zjedz w spokoju – przy stole. Nie spiesz się, nie jedz w biegu!

Nie rozpraszaj się

Biegniesz do telewizora, czy przed komputer, by krótko przed snem sprawdzić skrzynkę e-mailową lub też sprawdzić bieżące wydarzenia? Stop! Nie rób tego. Wystarczy kilka chwil, by się rozproszyć i na pewno nie zapadniesz szybko w sen…Zamiast tego lepiej odpręż się w wannie lub też rozluźnij mięśnie w krótkiej gimnastyce przy relaksującej muzyce.

Sprawdź otoczenie

Najlepiej śpi się w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu. Zadbaj o to, by temperatura, jaka panuje  w sypialni nie była wyższa niż 16-18 stopni. Zwróć uwagę również na łóżko. Powinno być wygodne. Najlepiej, jeśli materac będzie twardy.

Cisza i spokój

Do snu najlepsza jest cisza i spokój. Dlatego jeśli masz pecha i mieszkasz w hałaśliwej okolicy, bądź przygotowana. Zakup wcześniej stopery. Jeśli nie masz grubych rolet lub też śpisz w miejscu nasłonecznionym, przyda Ci się również specjalna opaska na oczy. Dzięki niej w Twoim świecie zapanuje półmrok, taki, jaki najbardziej sprzyja zapadaniu w sen.

O czym myśleć przed snem?

Przed snem zaleca się liczenie baranów. Jednak naukowcy dowiedli, że to nie najlepszy pomysł. Dużo lepsze jest co innego. Lekarze sugerują, żeby wyobrazić sobie jakieś miłe miejsce. To najlepszy sposób na to, by się wyciszyć i zapaść w błogi sen. Niektórzy polecają w takich chwilach również medytację.

Odpowiednio się ubierz

Podczas snu, a zwłaszcza zapadaniu w sen, nasze ciała są dość wrażliwe. Dlatego też niezbędne jest dość odpowiednie przygotowanie się do odpoczynku. Kładzenie się w tych samej odzieży, w jakiej się chodziło w ciągu dnia nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ jest ona niewygodna. Jeśli nawet mimo dyskomfortu uda nam się zasnąć, można obudzić się z odciśniętymi na ciele szwami lub co gorsza z napięciem w kręgosłupie lub karku. Dużo lepsza od codziennej odzieży jest piżamka lub luźna koszula nocna. By nie obudzić się w trakcie nocy zlani potem, najlepiej wybierać odzież wykonaną z bawełny. Lepiej od razu wyrzucić koszulki wykonane ze sztucznych materiałów lub zostawić je na specjalne okazje.

2 komentarze

  • Hej, W moim przypadku jest czasami ciężko się samej wyciszyć:( Przychodząc po stresującym dniu do domu poszukuję właściwego miejsca by poradzić sobie z natłokiem myśli. Pragnę zasnąć jednakże sen nie przychodzi. Próbowałam wielu sposobów. Czytałam książki, słuchałam muzyki klasycznej i wszystko na nic. Ostatnio dorwałam jakieś tabletki. Nervocalm noc czy jakoś tak. Ostatnie dwa dni nawet szybko zasnęłam. Tabletki te są stosunkowo tanie więc polecam wypróbować.

  • U mnie bywa roznie, lecz przewaznie tak samo. po pracy w markecie jestem tak wykonczona, ze nie mam sily nawet sie wykapac. najgorszy jest ten kontakt z ludzmi, wieczne marudzenie i niezadowolenie. to naprawde dobija!!

Zostaw komentarz