10 pytań o pierwszą miesiączkę

Pierwsza miesiączka to dla młodej kobiety wielkie przeżycie – stres, zaskoczenie, niepewność, niepokój. Jak im zaradzić? Przede wszystkim, zdobywając wiedzę na temat tego, co może się wydarzyć. Im większa wiedza, tym lepiej. Przeczytaj, jakie wątpliwości mogą się pojawiać przy okazji pierwszej miesiączki. Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

 

1.Kiedy przyjdzie pierwsza miesiączka?

To pytanie zadają sobie zazwyczaj młode zniecierpliwione dziewczyny. No bo jak to tak!? „Moja koleżanka z ławki ma, nawet Aśka z równoległej klasy, a ja jeszcze nie?” Zniecierpliwienie okazuje się wyjątkowo nieuzasadnione zwłaszcza wtedy, kiedy praktyka pokazuje, jak wiele nieudogodnień wiąże się z comiesięcznym krwawieniem. Nagle okazuje się, że niejedna nastolatka dałaby bardzo wiele, by jeszcze pożyć bez bolesności brzucha i często niespodziewanie pojawiających się plamień, które odbierają pewność siebie.
Z drugiej strony i tak życzenia pod tym względem na niewiele się zdają. Każdy dojrzewa we własnym tempie. Co ciekawe jednak, szybciej niż rodzice i dziadkowie…

Zawarte w pokarmach hormony sprawiają, że dziewczęta dojrzewają o kilka lat prędzej. Średnio o 2,5 roku. Przykład? Dzisiaj dziewczynki dostają pierwszą miesiączkę przeciętnie w 12,5 roku życia. Ich babcie na ten moment musiały czekać do 15 roku życia. Jednak za normę ciągle uznaje się przeżywanie pierwszej miesiączki między 10 a 17 rokiem życia. Miesiączka, według innych danych, przychodzi od 6 miesięcy do 3 lat od chwili rozpoczęcia dojrzewania. Najczęściej na dwa lata od pierwszych oznak powiększenia się biustu.

2.Jak poznać, że pierwsza miesiączka jest tuż tuż…?

Każdy organizm działa w ściśle określony sposób. Jednak istnieją liczne podobieństwa między poszczególnymi osobami. Moment pojawienia się miesiączki zbliża się, gdy dziewczynce zaczynają rosnąć piersi, zaokrąglają się biodra, pojawiają się włosy pod pachami i w okolicy intymnej. Chwilę tę poprzedza okres szybkiego wzrostu ciała i przybieranie na wadze. By wystąpiło krwawienie miesięczne, dziewczynka musi ważyć 44 kilogramy, a tłuszcz musi stanowić co najmniej ¼ jej wagi ciała. Stąd też plaga chorobliwego odchudzania wśród nastolatek prowadzi do jednego – do zaburzeń w naturalnym procesie dojrzewania.
Większość dziewczynek może zaobserwować, że zbliża się miesiączka po zmianie w wydzielinie z dróg rodnych. Na kilka dni/ godzin przed tym „wydarzeniem” pojawia się śluz, często podbarwiony krwią. Często również kilka miesięcy przed tym ważnym dniem na bieliźnie można zaobserwować bezbarwną lub lekko żółtą wydzielinę.

3.Ile trwa cykl miesięczny?

Prawidłowy cykl miesięczny trwa od 25 do 32 dni. Kiedyś zdecydowana większość kobiet miała cykle równe 28,5 dni, które przebiegały zgodnie z fazami księżyca. Stąd też wzięła się nazwa cyklu – od zmian księżyca, który stał się niejako patronem cyklu menstruacyjnego.

4.Jak wygląda pierwsza miesiączka?

Zazwyczaj jest to niewielkie plamienie. Co nie znaczy jednak, że nie obserwuje się również większych krwawień (jednak te przy pierwszej miesiączce zdarzają się dużo rzadziej). Jak będzie u Ciebie? Porozmawiaj na ten temat z mamą lub bliską zaufaną, dorosłą osobą. Taka rozmowa Cię uspokoi, dowiesz się, czego się możesz spodziewać.
Najlepiej już teraz bądź przygotowana na ten dzień. Noś przy sobie zawsze podpaskę.

5.Kiedy zaczyna się i kiedy kończy cykl miesięczny?

Cykl miesięczny zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki, a kończy w ostatnim dniu przed miesiączką. Tak więc pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień Twojego cyklu!

6.Czy miesiączki występują regularnie?

Jeśli kobieta nie jest w ciąży, jest w okresie płodności (nie przeszła menopauzy) oraz nie cierpi na różnego typu choroby, które mogą zaburzać cykle, miesiączki pojawiają się regularnie. Wyjątkiem stanowi okres tuż po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Po tym ważnym dniu następne krwawienie długo może się nie pojawić (nawet przez kilka miesięcy), może występować również w różnym czasie. Zazwyczaj dopiero po 1-2 latach od daty pierwszej miesiączki okres się reguluje i krwawienia pojawiają się systematycznie.

7.Jak dbać o higienę w trakcie menstruacji?

Higiena podczas krwawienia miesięcznego jest bardzo ważna. Przede wszystkim należy systematycznie zmieniać podpaski, w zależności od intensywności krwawienia (które w pierwszych dniach jest najmocniejsze, w kolejnych słabnie) powinnaś to robić co 2-4 godziny. Nocą możesz korzystać z jednej podpaski (oczywiście większej i bardziej chłonnej). W trakcie dnia staraj się wymieniać podpaski częściej. Jeśli nawet nie są w pełni zabrudzone, rób to najrzadziej co 4 godziny.
Pamiętaj o dokładnym umyciu oraz podmywaniu. Stosuj żele do higieny intymnej. Często zmieniaj bieliznę.

8.Czy podczas miesiączki można ćwiczyć?

Wiele dziewcząt w okresie menstruacji wymiguje się od WF-u. Na słowa „jestem niedysponowana” wielu nauczycieli usprawiedliwia ten fakt. By nie było niejasności, wielu również zapisuje terminy tego typu usprawiedliwień, by niektóre dziewczyny „nie miesiączkowały częściej od innych”. Jakie są jednak fakty? Mianowicie takie, że miesiączka, o ile nie powoduje silnych bólów brzucha oraz nie jest bardzo obfita nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń. Co prawda w te dni żadna kobieta nie czuje się w pełni komfortowo, a co dopiero młoda dziewczyna, to dla dobra sprawy, nie warto rezygnować z ruchu. Jeśli jednak WF w trakcie miesiączki to dla dziewczyny koszmar, warto kwestię tę skonsultować z lekarzem. Być może uzna on, że wypisanie zwolnienia będzie uzasadnione.

9.Czy podczas miesiączki można się opalać?

Nie zaleca się, chociaż nie jest to zakazane (na plaży, do solarium w trakcie menstruacji lepiej się nie wybierać). Może być to szczególnie niebezpieczne w przypadku silnych, obfitych krwawień. Wystawienie ciała na działanie słońca, może jeszcze zwiększyć ilość wypływającej krwi i doprowadzić do omdlenia. Jeśli akurat jesteś na wakacjach i masz okres, schowaj się pod parasolem i unikaj słońca zwłaszcza w pierwszych dniach menstruacji.

10.Czy podczas miesiączki można się kąpać w basenie lub w morzu?

Zdania na ten temat są podzielone. Na pewno bezpieczniej tego nie robić w pierwszych dniach miesiączki, kiedy krwawienie jest obfite. Dlaczego? Ponieważ tampon nie zabezpiecza w pełni przed wypływem krwi do wody. Co gorsza również nią nasiąka, co może doprowadzić do zakażeń. Decydując się na kąpiel na basenie lub w morzu, koniecznie po kąpieli zmień tampon!

59 komentarzy

 • Cześć. Mam 12 lat, 157 wzrostu i ważę 42 kg. Od około 9 miesięcy na mojej bieliźnie pokazywał się śluz. Nie mówiłam o tym mamie bo wstydziłam się. Dzisiaj rano poczułam, że mam mokrą bieliznę. Pobiegłam do łazienki i zobaczyłam na niej ten sam śluz połączony z czerwonymi plamkami. Wytarłam to papierem i zmieniłam bieliznę, ale po godzinie stało się tak samo. Czy to może być pierwsza miesiączka?

 • Boli mnir często brzuch na dole
  Wydzieline mam juz 2 miesiące,
  i czekam na okres. Kiedy sie pojawi.
  Jestem zniecierpliwiona.

 • Mam 13 lat, 163 cm, waże 41 kg, owłosienie na wzgórku od półtora roku, pod pachami od pół roku. Piersi mi rosną od 2 lat, a przeźroczysty śluz mam od półtora roku. W zeszła środę bardzo bolał mnie brzuch, a w czwartek na bieliźnie zauważyłam ciemnobrązowe plamy. Ubrałam podpaskę i poszłam do znajomej na sylwestra. Przez 2 dni “śluz” nasilał się (do soboty),a w niedzielę było go nieco mniej. W poniedziałek było go już troszeczku, a od wczoraj nie mam go w ogóle (raz na czas tylko jakaś kropka). I dodam, że przez cały czas trwania tego śluzu wieczorami bolał mnie brzuch, miałam nudności i byłam senna.
  Czy to mógł być ten pierwszy okres?

 • Hejka dziewczyny mam 11lat 158m wzrostu i waze 52 kg tak tak wiem wysoka jestem ale od ok. 5 miesiecy mam ten sluz i wstydze sie powiedziec o tym mamie. Doradzcie! Nie mialam jeszcze bolow w podbrzuszu ale rosna mi piersi mam owlosienie tu i tam i nie wid,e dokladnie czy mi sie zmieniaja biodra ale chyba tak. Nie wiem za ile moge dostac pierwsza miesiaczke. Bardzo mile widziane podpowiedzi. 🙂

  • Trudno cokolwiek podpowiedzieć, bo każdy organizm jest inny. Radzę powiedzieć mamie, nie ma się co wstydzić, serio!

Zostaw komentarz