Sezonowe wypadanie włosów

Włosy to ozdoba, którą zwykliśmy traktować bardzo osobiście. Zwracamy uwagę na jej stan, podkreślamy jej naturalne piękno poprzez wykonywanie na niej wielu różnych wariacji stylistycznych. Nie chcąc się nią znudzić, czasami szalejemy z kolorem oraz zabiegami fryzjerskimi. Problem pojawia się wtedy, gdy staje się to trudne, kiedy włosy… całkowicie niespodziewanie wypadają. Kiedy procesem tym należy się martwić, a kiedy jest to całkiem naturalne zjawisko?

Pora roku a wypadanie włosów

Twoje włosy nie pozostają obojętne na zmiany aury. Podlegają takim samym przemianom, jakie są charakterystyczne dla ciągle zmieniającego się otoczenia. Zmęczone zimą, brakiem wystarczającej ilości naturalnych źródeł witamin, narażone na zmienne warunki pogodowe – chłód na zewnątrz oraz gorące, także niesprzyjające powietrze wewnątrz budynku – często wypadają.
Włosy reagują również na nasze złe przyzwyczajenia żywieniowe – niewłaściwą dietę, stres,  jedzenie dużych ilości pełnej chemikaliów żywności – typu fast food. Na skutek takich działań organizm zostaje postawiony przed groźnym faktem – brakiem witamin (cynku i żelaza) oraz niezbędnych do budowy włosów – białek.

Ciąża i poród

W ciąży większość kobiet cieszy się bujną, lśniącą fryzurą. Włosy w tym szczególnym okresie są zazwyczaj gęściejsze i nie sprawiają wielu problemów, z którymi kobieta musiała się liczyć przed zajściem w ciążę. Szybko przetłuszczające się pasemka, dłużej pozostają świeże, często również znika łupież, kończy się problem z łamiącymi i rozdwajającymi się końcówkami…
Niestety wszystko to nie trwa wiecznie. Po porodzie, gdy w organizmie nagle zmienia się układ hormonalny, włosy zaczynają wypadać. Jest to naturalny proces, który wynika ze spadku ilości gestagenów, substancji utrzymujących włosy w aktywnym fazie wzrostu. Kwestią tą nie powinniśmy się jednak martwić. Wypadanie włosów po ciąży nie jest zazwyczaj groźne. Przeczytaj więcej.

Choroby tarczycy

Na pewnych etapach życia mogą się pojawić problemy z gruczołem tarczycy, na skutek czego obserwuje się wzmożone wypadanie włosów. Hormony sprawiają, że przyspieszony jest metabolizm, co prowadzi do tego, że włosy, co prawda bardzo szybko rosną, ale również szybko się starzeją i wypadają.

Anemia

Bardzo ważne w przypadku diagnozowania przyczyny wypadania włosów jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy problemu tego nie wywołuje anemia. Niedokrwistość, często spowodowana zbyt małą ilością żelaza w diecie, co w sposób niepokojący wpływa na stan fryzury. Przeczytaj, jak sobie radzić z tym problemem.

Zostaw komentarz