Czerwone rozstępy po ciąży

Choćbyś nie wiadomo jak mocno dbała o swoją skórę w trakcie ciąży, to jeśli masz predyspozycje genetyczne do powstawania rozstępów, musisz liczyć się z tym, że niedoskonałości tego typu Cię nie ominą. Systematyczna pielęgnacja i stosowanie dobrych preparatów może Cię co prawda uchronić przed większymi zmianami, jednak w wielu przypadkach zapobiegnięcie im w 100% jest po prostu niemożliwe. Czy jest zatem jakikolwiek ratunek? Czy można zredukować już istniejące rozstępy? Czy można coś zrobić z czerwonymi rozstępami po ciąży?

Karmisz piersią? Musisz poczekać z leczeniem

Karmienie piersią to największy dar, jakim obdarzyła kobiety po porodzie Matka Natura. Możliwość dostarczenia maluszkowi nie tylko słodkiego mleczka, ale również cennych przeciwciał sprawia, że noworodek i niemowlę stają się dużo odporniejsze na różnego typu dolegliwości. Ich układ odporności staje się sprawniejszy niż w przypadku dzieci karmionych sztucznie.
Niestety karmienie piersią ma również pewne wady. Kryją się one chociażby w ograniczeniach, jakie stawiane są kobiecie. Matka karmiąca piersią nie może używać wszystkich leków, kosmetyków, nie może poddawać się różnego typu zabiegom pielęgnacyjnym (zwłaszcza jeśli dotyczą one piersi). Istnieją liczne  metody walki z rozstępami, którym nie może się ona poddać, bo są one ryzykowne i mogą zaszkodzić dziecku. Trzeba mieć to na uwadze, gdy zaczyna się walkę z rozstępami. Najlepiej po prostu wybierać właśnie te preparaty, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Sposoby na blizny

Na forach internetowych można przeczytać porady, które zalecają używanie leków na blizny w przypadku pojawienia się nieestetycznych rozstępów. W związku z tym, że rozstępy to nic innego jak właśnie blizny powstałe na skutek silnego rozciągania się skóry, rozwiązanie to wydaje się mieć sens. Wśród zalecanych preparatów najczęściej wymieniane są dwa: Cepan oraz Contactubex. Warto przypatrzeć się każdemu z nich.

  • Cepan – to skuteczny preparat, który usuwa blizny poprzez ich zmiękczenie, wygładzenie oraz spłaszczenie. Ma również bardzo dobre właściwości niwelujące uczucie świądu i pieczenia. Rekomendowany do stosowania od razu po pojawieniu się blizny, co ma przeciwdziałać w tworzeniu się przerosłych niedoskonałości. Preparat ma bogaty skład: zawiera ekstrakt z cebuli i rumianku, heparynę i alantoinę. Według producenta pierwsze efekty widać już po 4-8 tygodniach systematycznego stosowaniu żelu. Czy lek można używać w okresie ciąży lub karmienia piersią? Raczej tak. Producent podkreśla, że brak informacji jakoby ten lek miał jakikolwiek negatywny wpływ na organizm podczas ciąży, czy karmienia piersią. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze pewien fakt – leki nie są testowane na kobietach spodziewających się dzieci. Z tego też powodu trudno ocenić na ile i czy w ogóle są bezpieczne. Dlatego też wiele osób woli dmuchać na zimne. Czy lek ten ma jakieś wady? Dla niektórych osób nie do zniesienia może się okazać silny zapach cebuli, jaki się unosi podczas jego aplikacji.
  • Contactubex – jest to lek zalecany w terapii leczenia blizn, który sprzyja regeneracji skóry i tworzenia się prawidłowej tkanki łącznej. Systematycznie stosowany zmniejsza świąd i napięcie skóry. Nie pozwala rozrastać się bliznom. Poprzez zmiękczenie powierzchni blizny, pozwala na zmniejszenie jej widoczności. Jakie są wady tego preparatu? Podczas jego stosowania należy chronić skórę przed działaniem czynników zewnętrznych – promieniowania UV, niskich temperatur oraz podrażnień mechanicznych.

Bezpieczne alternatywy

Czy są zatem preparaty, które można stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią. Oczywiście, że tak. Warto po nie sięgać, by mieć poczucie bezpieczeństwa oraz jednocześnie dbać o wygląd swojego ciała. Poniżej krótki opis najważniejszych kosmetyków na rozstępy dla kobiet w ciąży i karmiących piersią:

  • Fissan – jest to propozycja od Sara Lee Household. Preparat skutecznie regeneruje skórę, odżywiając ją od środka, zwiększa jej elastyczność. Nadaje jej młodego i jędrnego wyglądu. Stosowanie go przedłuża młodość skóry. Polecane jest zarówno dla kobiet w ciąży i karmiących, jak również podczas terapii odchudzających, dojrzewania oraz w trakcie gwałtownego przybierania na wadze.
  • Pharmaceris M Tocoreduct Forte Zmniejszający istniejące rozstępy – preparat skutecznie zmniejsza istniejące rozstępy, spłycając ich głębokość. Może być stosowany na skórę na brzuchu, biuście, biodrach, pośladkach. Kosmetyk polecany przez Instytut Matki i Dziecka.
  • Mustela – Intensywnie Działający Krem na Rozstępy – pomaga zmniejszyć istniejące rozstępy, stymuluje produkcję kolagenu, wpływa na wygląd skóry, sprawiając, że staje się ona elastyczna i gładka. Dzięki aktywnym substancjom zmniejsza swędzenie skóry i jej nadwrażliwość. Przy zachowaniu ogólnych zasad higieny preparat jest bezpieczny dla matek karmiących.
  • Revitol Stretch Mark – krem wzmacnia skórę, ujędrnia ją i sprawia, że staje się bardziej elastyczna, aktywizuje produkcję kolagenu. Nie dość, że redukuje ryzyko pojawienia się rozstępów, to dodatkowo zmniejsza już te, które się pojawiły. Preparat jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Inne metody

Zabiegi na rozstępy można również wykonywać u kosmetyczki. Decydując się na profesjonalną pomoc, możemy skorzystać z aktywnie działających substancji w większym stężeniu niż jest to w przypadku kosmetyków dostępnych w drogeriach lub aptekach. Niestety większość zabiegów można wykonać dopiero po okresie karmienia piersią. Inna kwestia to cena i efektywność takich metod. Dla ich skuteczności i osiągnięcia satysfakcji z ich przeprowadzenia niezbędne jest kilkakrotne ich powtórzenie w przeciągu kilku tygodni. Jeden zabieg nigdy nie jest zadowalający. Nie jest w stanie przynieść dobrych efektów. Jedynie seria kilku zabiegów jest w stanie zmniejszyć problem. Trzeba się jednak pogodzić z tym, że nie zlikwiduje go w 100%.

Cenne rady:

  • nakładanie preparatów na rozstępy warto połączyć z wykonywaniem masażu – to prawda, jednak w przypadku, gdy skóra jest nieuszkodzona. Jeśli rozstępy się już pojawiły, warto nakładając preparat, robić to delikatnie. Najlepiej od razu darować sobie zbyt intensywne masaże.
  • na efekty redukcji rozstępów poczekaj przynajmniej kilka tygodni. Nie oczekuj, że preparat od razu poradzi sobie z problemem.
  • wybieraj preparaty od dużych i znanych producentów. Kupuj je w sprawdzonych miejscach. Na wielu aukcjach oferowane są produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. Niestety większość z nich to podróbki.

3 komentarze

  • Zapach Cepanu nie jest taki zły, chociaż ciężko mi powiedzieć coś na temat skuteczności. Mam jedną większą bliznę i tylko na niej stosowałam ten krem, więc ciężko jest mi porównać do sytuacji, gdybym nic na nią nie stosowała.

Zostaw komentarz