5 sposobów, jak się rozgrzać

Po całym dniu w pracy, kiedy kilkanaście minut spędzasz na odśnieżaniu samochodu lub marzniesz, oczekując na autobus, nieocenione wydają się rady, które pomagają skutecznie i szybko ogrzać zmarznięte ciało. Warto mieć je zawsze pod ręką, pamiętając o nich, gdy trzęsiesz się jak galareta…

  1. Zjedz coś ciepłego. Gdy aktywnie spędzasz dzień, nie mając czasu na ciepły, dostarczający odpowiedniej ilości kalorii posiłek, nic dziwnego, że szybciej odczuwasz chłód. Nie pomagają grube rękawiczki, ubranie na cebulkę. Organizm nie ma wystarczającej siły do wytworzenia optymalnej ilości ciepła. Dlatego przeciwdziałaj sytuacji i znajdź w ciągu dnia czas na to, by się dobrze najeść.
  2. Nic tak nie rozgrzeje jak tak zwana herbata z duszkiem, czyli napój wzbogacony o niewielką ilość alkoholu. Dla tradycjonalistów dobra będzie herbata z sokiem z malin, czy ciepły napój z cytryną. Niestety jednak napoje te rozszerzają naczynia krwionośne, co sprawia, że organizm szybciej się wychładza, dlatego też jeśli jesteśmy nadal narażeni na chłód i chcemy się ogrzać, lepiej wybrać herbatki ziołowe. Herbatę z cytryną czy też z duszkiem polecam pozostawić sobie jako sposób na ogrzanie po powrocie do domu.
  3. Naucz organizm, jak przystosowywać się do zmian temperatury. Lekarze polecają korzystać z sauny (oczywiście jeśli nie ma zdrowotnych przeciwwskazań ku temu). Rozgrzewanie a następnie wychładzanie organizmu daje doskonałą podstawę do obrony organizmu przed skutkami zmarznięcia.
  4. Przygotuj sobie gorącą kąpiel. Do zimnej wody w garnku dodaj 10 goździków, łyżkę cynamon oraz skórkę z połowy pomarańczy.  Tak powstały wywar gotuj przez dwadzieścia minut. Wywar dodaj do wody w wannie i weź kąpiel.  Jednak uwaga – nie wchodź do gorącej wody od razu. Poczekaj aż Twoje ciało się lekko rozgrzeje. W jaki sposób? Najlepiej zamiast od razu wskakiwać do wanny, wypij gorącą herbatę. Zmarznięte stopy, jeśli musisz, włóż do miski z zimną wodą.  Dopiero gdy się ogrzejesz, weź gorącą kąpiel.
  5. W domu warto mieć termofor, za pomocą którego szybko można ogrzać zmarznięte części ciała. Wydatek nieduży, a korzyści ogromne.

Zostaw komentarz