Tabletki antykoncepcyjne powodują tycie?

Każda metoda antykoncepcyjna ma swoje plusy i minusy. To na ich podstawie podejmuje się decyzję o wyborze jednej z nich. Nie zawsze jednak te wybory są w pełni świadome. Dzieje się tak chociażby z powodu sprzecznych informacji, które otrzymuje się na ich temat. Często powtarza się na przykład, że tabletki antykoncepcyjne powodują tycie. Jednak czy to prawda? Czy trzeba wybierać między piękną sylwetką, a pewnością ochrony przed nieplanowaną ciążą? Przeczytaj.

Postęp medycyny pomaga obalać mity

Na początku trzeba sobie uzmysłowić, że sprzedawane dzisiaj tabletki antykoncepcyjne zdecydowanie różnią się od tych, które można było nabyć jeszcze kilkanaście lat temu. W pigułkach produkowanych wtedy znajdowały się „końskie” dawki hormonów, które oprócz wzrostu wagi prowadziły również do wystąpienia innych skutków ubocznych, w tym owłosienie w nietypowych miejscach, obserwowanych jako „wąsik”.

Proponowane dzisiaj tabletki antykoncepcyjne mogą być skuteczne przy znacznie niższej dawce hormonów. Ich wpływ na pozostałe obszary funkcjonowania organizmu nie jest już tak znaczący. Nie trzeba się obawiać zmiany głosu, nadmiernego owłosienia, czy przytycia (niektóre badania dowodzą, że część kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną – około 20% z nich –  chudnie). Z drugiej strony nie można również żyć w przekonaniu, że hormony nie mają żadnego ubocznego wpływu na stan naszego organizmu, bo to nieprawda….

Obrzęki w tkance podskórnej

Niestety tabletki antykoncepcyjne nie pozostają bez wpływu na stan naszego ciała. Pierwszą ze zmian, do jakiej doprowadzają, to powstanie obrzęków w tkance podskórnej. Hormony, które zawierają, prowadzą do zatrzymania w organizmie wody oraz sodu. Objawami tego stanu są ciężkie, opuchnięte nogi, stopy oraz dłonie, ale również powiększone piersi, które często na skutek przyjmowania hormonów stają się pełniejsze. Zatrzymywanie wody w organizmie sprzyja niestety również cellulitowi i co warto podkreślić na koniec – tylko ta jedna kwestia – obrzęki w tkance podskórnej –  może doprowadzić do zmiany wskazówki na wadze o 2-3 kilogramy.

Tendencja do zatrzymywania wody w organizmie może zostać ograniczona. Ważna jest dieta, jaką się stosuje w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Powinno w niej być odpowiednio dużo płynów oraz mało produktów, które prowadzą do powstania obrzęków – chipsów, białego pieczywa, gotowych zupek z proszku, konserw, słonych przekąsek, tłustych żółtych serów.

Estrogeny a tycie

Innym zagrożeniem podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest wpływ estrogenów na ustrój. Hormony te utrudniają spalanie tkanki tłuszczowej. Dlatego też często dieta stosowana przy okazji zażywania tabletek antykoncepcyjnych jest dużo mniej skuteczna. Ponadto u niektórych pań hormony (ale także niektóre składniki pigułek) powodują wzrost apetytu, co prowadzi do podjadania,  nakładania większych porcji oraz często niezdrowego odżywiania. Trzeba jednak uzmysłowić sobie, że bezpośrednią przyczyną przybierania na wadze są nie tabletki, ale zbyt duże dogadzanie sobie podczas posiłków.

Jak uniknąć tycia?

Jeśli masz skłonność do tycia, wraz z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, zwiększ aktywność fizyczną i przyjrzyj się swojej diecie. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian, by ryzyko zwiększenia rozmiaru noszonej odzieży było minimalne. Co zrobić?

  • Zamiast białego pieczywa, jedz ciemne, pełnoziarniste.
  • Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie (o małej zwartości sodu – sód powoduje zatrzymywanie wody w organizmie). Dzięki temu zmniejszysz głód oraz sprawisz, że podczas posiłku szybciej poczujesz się najedzona.
  • Nie żałuj sobie warzyw, z kolei owoce, które mają dużą ilość cukrów prostych, spożywaj w umiarkowanych ilościach.
  • Wybieraj produkty o małej zawartości tłuszczu – chude sery, mięsa, wędliny i ryby.
  • Zamiast smażenia, gotuj i piecz.

Zostaw komentarz