Kiedy niezbędna jest abdominoplastyka?

Jesteś po diecie? Udało ci się schudnąć tyle, ile zaplanowałaś/eś? Jednak wraz z utraconą tkanką tłuszczową na światło dzienne wyszedł inny, równie ogromny problem – nadmiar skóry w okolicy brzucha? Wstydzisz się rozebrać, bo ta część Twojego ciała przypomina sflaczały balon? Masz rozstępy i nieestetyczne zmiany w tym miejscu? Inne nieinwazyjne metody pozbycia się nadmiaru skóry zawiodły? Ćwiczenia oraz diety nie poprawiają sytuacji? Czas najwyższy rozważyć wykonanie zabiegu abdominoplastyki! Dowiedz się, na czym on polega.

Abdominoplastyka czyli  plastyka brzucha

Abdominoplastyka to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru tłuszczu oraz zbyt dużej ilości skóry z okolicy podbrzusza i śródbrzusza. Często obejmuje również plastykę mięśni brzucha. Nie zastępuje odchudzania, jednak poprawia rezultaty osiągnięte w jego procesie. Uzyskuje się w ten sposób efekt ładnie skorygowanego brzucha, z drugiej strony trzeba się liczyć z tym, że wykonanie abdominoplastyki łączy się z pozostawieniem na skórze blizny. Co prawda można maksymalnie zredukować jej widoczność, jednak trudno liczyć na to, że całkowicie zniknie.

Dla kogo zabieg będzie wskazany, a dla kogo nie?

W związku z tym, że abdominoplastyka ma poprawiać efekty odchudzania, a nie być stosowana zamiast diety, nie powinny się jej poddawać osoby z nadwagą oraz otyłe. Przeciwwskazaniami są również choroby układu oddechowego, krążenia, żylaki, przebyta zakrzepica żył, problemy hormonalne, zaburzenia krzepnięcia.

Abdominoplastyka nie jest zalecana kobietom, które w przyszłości chcą zajść w ciążę, ze względu na zbyt dużą ingerencję w strukturę mięśniową brzucha. Zabieg można zastosować u kobiet, które już rodziły i nie planują kolejnych ciąż. Metoda ta pozwala wspomóc proces powrotu mięśni brzucha do ich naturalnego kształtu i ułożenia.

Zabieg ten wykonywany jest również u osób starszych, które wraz z wiekiem narzekają na utratę jędrności i elastyczności skóry, objawiającą się zwisaniem dolnej partii brzucha. Wskazany jest ponadto u osób po diecie, które nie mogą sobie poradzić z nadmiarem skóry w okolicy brzucha innymi nieinwazyjnymi metodami. Generalnie abdominoplastyka sugerowana jest zdrowym kobietom i mężczyznom, którzy osiągnęli satysfakcjonującą wagę i nie zamierzają w najbliższym czasie znowu się odchudzać.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym po uprzednim odpowiednim przygotowaniu pacjenta. Na 12 godzin przed operacją zabronione jest spożywanie jakichkolwiek posiłków. Trwa zazwyczaj około 2-3 godziny. Należy się na niego stawić w 100% zdrowym, bez oznak przeziębienia, czy nawet bez aktywnej formy opryszczki.

Abdominoplastyka polega na wykonaniu cięcia w podbrzuszu od biodra do biodra w kształcie litery W. Podczas operacji zmniejsza się odstęp między mięśniami prostymi, usuwa się nadmiar skóry i jednocześnie przesuwa pępek, by znajdował się on symetrycznie na środku brzucha. Blizna pozostaje lekko ponad spojeniem łonowym, stąd dość prosto ją ukryć.

Po zabiegu konieczne jest monitorowanie stanu pacjenta przez jeden, dwa dni. W tym czasie otrzymuje się leki przeciwbólowe. Należy przebywać w łóżku, z możliwością chodzenia, jednak bez prostowania. Po tygodniu zmienia się opatrunki, a po dwóch tygodniach można zazwyczaj zdjąć szwy. Po czternastu dniach istnieje możliwość powrotu do swojej aktywności zawodowej i normalnego życia (jeśli pracuje się fizycznie, okres ten wydłuża się zazwyczaj do czterech tygodni), stopniowo wszystkie oznaki wykonanej operacji odchodzą w niepamięć. Najdłużej zalecane jest stosowanie diety, która jest wskazana ze względu na zmianę położenia jelit. Przez cztery miesiące od operacji blizna na brzuchu powinna być szczególnie chroniona – zwłaszcza przed promieniowaniem UV i potem.

Zostaw komentarz