Dlaczego warto pić yerba mate?

Yerba mate to napój, którego smaku się nie zapomina, a którego działania nie sposób nie odczuć. Spożywany na największą skalę w Argentynie, Paragwaju i Brazylii jest odpowiednikiem czarnej herbaty, jednak o właściwościach zbliżonych pod wieloma względami do kawy.

W Polsce, dzięki upowszechnieniu yerba mate przez znanego podróżnika Wojtka Cejrowskiego i dzięki łatwemu dostępowi do zestawów niezbędnych do przygotowania napoju, napar ten zyskuje coraz większe grono miłośników. Dla niektórych picie yerba mate staje się prawdziwym rytuałem, dla innych kończy się jedynie na zaspokojeniu ciekawości, jak tajemniczy napar smakuje…Niezależnie do tego, czy yerba mate to Twój ulubiony napój, czy też nie – warto go pić ze względu na dużą zawartość cennych dla zdrowia składników.

Tajemniczy napar

Yerba mate pije się ze specjalnego naczynia przez metalową słomkę. Pod względem kulturalnym picie napoju z ostrokrzewu paragwajskiego – lekko wysuszonych i wyprażonych liści wiecznie zielonego krzewu –  porównuje się do spożycia herbaty. Przez znawców smak tak powstałego naparu określany jest jako bliski do tego, który otrzymuje się po zaparzeniu najlepszej jakości zielonej herbaty. W działaniu napój jednak może stać się alternatywnym trunkiem dla osób nieakceptujących kawy.

Dlaczego warto pić yerba mate?

Yerba mate to napój mający w swoim składzie wiele cennych składników:

  • jest bogatym źródłem polifenoli – znanych antyoksydantów, które pozytywnie wpływają na organizm, opóźniając proces starzenia się oraz przeciwdziałając pladze nowotworów,
  • zawiera kofeinę, dzięki temu działa pobudzająco, poprawia sprawność fizyczną (w tym męską potencję!), rozjaśnia umysł. W przeciwieństwie do kawy nie ma negatywnego wpływu na układ pokarmowy, nie wypłukuje magnezu oraz nie podwyższa ciśnienia tętniczego,
  • skutecznie obniża poziom złego cholesterolu, dzięki temu odciąża wątrobę,
  • pomaga w odchudzaniu – reguluje przemianę materii, dzięki temu pozwala zrzucić kilka kilogramów już po około 50 dniach systematycznego picia napoju. Wypicie yerba mate pozwala nasycić głód, oszukując organizm, który nie domaga się tak jedzenia. Dodatkowo wykazuje działanie profilaktyczne, neutralizując negatywny wpływ na organizm diety wysokotłuszczowej,
  • wykazuje działanie moczopędne, pomaga w problemach z funkcjonowaniem pęcherza,
  • rozluźnia, likwiduje objawy zmęczenia oraz podenerwowania.

Jak zaparzać? Jak pić?

Yerba Mate trzeba parzyć zgodnie z góry ustalonymi zasadami. Tylko stosowanie się do nich pozwala na przygotowanie napoju o odpowiednim smaku, aromatu oraz oddziaływaniu. Przede wszystkim do przyrządzania naparu trzeba mieć odpowiednie naczynie i rurkę (bombillę), przez którą pije się mate.

Do specjalnego naczynia należy wsypać od ¼ do ¾ jego objętości suszu. Następnie zatkać dłonią i kilkakrotnie przewrócić dnem oraz przechylić naczynie w ten sposób, by suszone liście ułożyły się po skosie. W miejscu, gdzie jest mało suszu, należy włożyć rurkę – bombillę. Następnie należy zalać liście wodą o temperaturze około 70 stopni C. Następnie pić, dolewając świeżą wodę, aż do momentu, w którym liście nie stracą swojego aromatu, a yerba mate smaku.

Yerba mate najlepiej pić w towarzystwie, traktując jej spożywanie jako swego rodzaju rytuał. Samo bowiem picie oraz przyrządzanie mate pozwala zacieśniać więzi międzyludzkie. Stanowi również dodatkowy pomysł na spędzanie wolnego czasu.

A Ty pijesz mate? Chcesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami? Napisz w komentarzach!

Zostaw komentarz