Trądzik różowaty – to musisz wiedzieć

Myślisz, że jesteś skazany na życie z trądzikiem różowatym? Niestety muszę to napisać – mylisz się. Nic nie jest tak beznadziejne, jak początkowo się wydaje. Wystarczy tylko zdobyć podstawową wiedzę na temat tej dysfunkcji skóry, by wypowiedzieć jej walkę. Nie obiecuję, że będzie ona wyrównana, jednak konsekwentne działania pozwolą przechylić szalę zwycięstwa na Twoją stronę. Dowiedz się szczegółów, by Twoja droga do pięknej i gładkiej cery już dzisiejszego dnia zaczęła się skracać.

Czynniki, które sprzyjają trądzikowi różowatemu

Trądzik różowaty wywoływany jest przez wiele czynników. Dla każdego pacjenta niestety mogą być one inne. Dlatego też tylko systematyczna i dokładna obserwacja pozwala wykluczyć te sytuacje, które sprzyjają pogorszeniu wyglądu.

Podstawowy problem stanowią zaburzenia naczynioruchowe, które obserwuje się jako zaczerwienie skóry oraz miejscowo popękane naczynka. Objawy te nasilają się pod wpływem stresu, nagłego zdenerwowania, wysokich temperatur.

Drugi bardzo ważny czynnik to zaburzenia hormonalne. Zmiany na skórze mogą się pojawić lub nasilić na skutek stosowania środków hormonalnych w terapii leczenia tarczycy, czy też w przypadku stosowania doustnej antykoncepcji.

Innym czynnikiem, który rzadko jest utożsamiany z problemami skórnymi, są miejscowo występujące infekcje, w tym, na przykład, związane z chorobami zębów. Jako czynniki sprzyjające trądzikowi różowatemu wymienia się również: nadciśnienie tętnicze, stosowanie niektórych leków (na przykład rozszerzających naczynia kortykosteroidów) oraz predyspozycje genetyczne.
Niekiedy z czynnikami wywołującymi chorobę nie można uporać się tak od razu. Wymagana jest pomoc lekarza. Trądzik różowaty może być bowiem rezultatem zaburzeń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, zwłaszcza niedokwaśności soku żołądkowego oraz konsekwencją zaburzeń wewnątrzwydzielniczych. Pewnym czynnikiem jest również notowana w naskórku osób chorych duża zawartość roztoczy nużeńca oraz drożdżaków pityrosporum.

Czego warto unikać?

Skóra z trądzikiem różowatym wymaga szczególnej opieki. Niedoskonałościom, które lubią powracać, wystarczy drobny pretekst, by po raz kolejny popsuć pacjentowi humor. Dlatego też jak najdalej warto odejść od nadmiernego eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych.  Należy pamiętać, by nie poddawać skóry działaniu nagłych zmian temperatury (oddziaływaniu silnego wiatru, mrozu oraz słońca) – czyli raczej unikać sytuacji, kiedy z ciepłego domu szybko wyjdziemy na mróz, czy z zimnego morza, poddamy naszą skórę silnemu oddziaływaniu promieni słońca. Równie niekorzystnie będą oddziaływać gorące dania, ostre przyprawy, mocna kawa, herbata oraz alkohol. Wskazane jest unikanie również twardej wody (szczególnie tej o dużej zawartości chloru), poprzez mycie twarzy wodą źródlaną lub przegotowaną.

Jak pielęgnować skórę?

Bardzo ostrożnie dobieraj kosmetyki. Dopuszczalne jest stosowanie tylko łagodnych kosmetyków pielęgnujących o naturalnym składzie (znajdziesz je tutaj). Dłuższe ich stosowanie pozwala znacznie zmniejszyć rumień na skórze.

Kosmetyki stosowane na skórę z trądzikiem różowatym nie powinny zawierać składników drażniących takich, jak alkohol etylowy, alkohol benzylowy, glikol propylenowy, alfa-hydrokwasy (AHA), laurylosiarczan sodu.  Niewskazane są mydła, nieenzymatyczne peelingi, oraz silne detergenty, mężczyźni powinni odstawić wodę po goleniu. Wszystkie preparaty, które nakłada się na skórę, także kosmetyki służące do wykonywania makijażu powinny być przeznaczone do pielęgnacji cery wrażliwej.

Wskazany skład  to: zawartość witaminy C, zielonej herbaty, białej herbaty, wyciągu z arniki, ekstraktu z oczaru, wyciągu z miłorzębu japońskiego. Ze względy na to, że skóra z trądzikiem różowatym jest nadwrażliwa na działanie promieni słonecznych, powinna być chroniona dodatkowo kremami ze specjalnymi filtrami (minimum 15 SPF. Według niektórych lekarzy, optymalna wartość to najmniej 30 SPF).

Niekiedy konieczne jest udanie się do dermatologa. Specjalista zleci nam stosowanie preparatów o działaniu łagodzącym i zmniejszającym podrażnienia. Terapia wspomagana jest ponadto zażywaniem witamin z grupy B oraz PP. W przypadku bardziej zaawansowanej formy, wdraża się antybiotykoterapię, najczęściej w postaci żeli, maści, kremów, czy past oraz w leczeniu ogólnym – poprzez podanie leków –  tetracyklinów, metronidazolu (w stężeniu 0,5%-2%), retinoidów (działają hamująco na powstałe na skórze zmiany nawet w bardzo zaawansowanych stadiach choroby). Przerosła postać trądziku z licznymi bruzdami i guzami może być wyleczona jedynie w trakcie operacji chirurgicznej polegającej na usunięciu przy pomocy specjalnego noża zmienionych obszarów na skórze.

Od czasu do czasu warto skorzystać z pomocy salonów kosmetycznych, zwłaszcza z pakietów polecanych dla skóry wrażliwej, wykazującą skłonność do pękania naczynek. Zabiegi takie mają na celu obkurczenie naczynek krwionośnych. W salonach dermatologicznych i kosmetycznych warto wybrać się również na laseroterapię, krioterapię oraz elektroterapię.

2 komentarze

Zostaw komentarz