Nowy trend na odchudzanie – dieta cytrynowa

W Hollywood dieta cytrynowa znana jako lemon detox diet podbija serca wielu sław ekranu.  Doceniana jest na pierwszym miejscu za efektywność – pozwala zrzucić od 5 do 10 kilogramów w przeciągu zaledwie dwóch tygodni oraz na drugim miejscu –  za bogactwo składników odżywczych (!), które nie pustoszą organizmu, pozwalając przy tym na jego oczyszczenie.

Tymczasem prawda jest taka, że cytrynowy detoks nie pozwala na spożywanie żadnych pokarmów stałych, przez okres minimum siedmiu dni opiera się jedynie na piciu cytrynowego napoju! Mimo tak drastycznych założeń, dieta cytrynowa polecana jest jako sposób na skuteczny detoks oraz jako scenariusz pozwalający rozruszać metabolizm…

Jak przygotować cytrynowy detoks?

Przygotuj jedną szklankę i napełnij ją do połowy zimną wodą. Wyciśnij do niej sok z połowy świeżej cytryny, uważając, by do szklanki nie dostały się pestki. Następnie dodaj dwie łyżki czystego syropu klonowego oraz szczyptę mielonego imbiru. Przy pomocy małej łyżeczki dokładnie wymieszaj tak przyrządzony napój. Dodaj cztery mililitry zimnej wody i ponownie wymieszaj cały roztwór. Wypijaj około 30 mililitrów roztworu sześć do siedmiu razy dziennie przez okres co najmniej siedmiu-czternastu dni.

Wskazówki

  1. Napój przechowuj w lodówce
  2. Zanim go wypijesz, upewnij się, że jest zimny.
  3. Do przyrządzania napoju używaj zawsze świeżych cytryn. Zanim je wyciśniesz, dobrze je schłodź.
  4. Postaraj się wytrwać na diecie przez okres przynajmniej siedmiu dni.
  5. Przez pierwsze dni diety możesz czuć się bardzo słabo. To naturalna reakcja Twojego organizmu, który pozbywa się toksyn. Musisz również liczyć się z zawrotami głowy. Na dietę najlepiej przejdź, gdy jesteś na urlopie.
  6. Zanim zaczniesz stosować dietę cytrynową, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Nasza ocena

Dieta cytrynowa to odchudzanie niebezpieczne i obarczone ogromnym ryzykiem! Poza zrzuceniem nadprogramowych kilogramów można spodziewać się apatii, znużenia, zawrotów głowy, braku sił właściwie na wszystko…Trzeba liczyć się również z wypadaniem włosów oraz wytworzeniem się kamieni żółciowych.

Zdecydowanie bardziej od opisanej wyżej diety polecamy zdrowe i sukcesywne odchudzanie. Jeśli ktoś bardzo lubi smak i zapach cytryny, to może wybrać bardziej bezpieczną opcję diety cytrynowej. Polega ona przy „zdrowej, zbilansowanej diecie” na spożywaniu pierwszego dnia soku z trzech cytryn, drugiego dnia z pięciu cytryn, trzeciego – z siedmiu, czwartego – z dziewięciu, piątego znowu z siedmiu cytryn, szóstego –  z pięciu, a siódmego – z trzech.

Generalnie nie zaleca się mieszać z wodą tak powstałych soków. Najlepiej je pić w formie nierozcieńczonej. Taka dieta, zgodnie z opiniami jej propagatorów, pozwala schudnąć średnio dwa kilogramy przez tydzień jej trwania.

Czy to rzeczywiście działa? Sama nie próbowałam, dlatego nie jestem w stanie ocenić. Być może ktoś z Was wypróbował i napisze na temat skuteczności diety coś więcej? Zapraszam do pozostawiania komentarzy!

1 Komentarz

Zostaw komentarz