Cellulit – problem dzieci?

Pulchne dziecko to zdrowe dziecko? Małe szkraby bez odpowiedniej ilości tłuszczyku prezentują widok, który wskazuje na nieprawidłowości? Gdy dzieci jedzą, to największy powód do dumy dla ich rodziców?

Niestety od takich twierdzeń bardzo blisko do nieszczęścia…. Coraz większa plaga otyłości wśród dzieci (przeczytaj) pokazuje, że problem nie jest jedynie marginalny, ale widoczny gołym okiem i to w dodatku na pierwszy jego rzut. Zmiany zachodzące w organizmach najmłodszych dają swój obraz również na powierzchni ich skóry. Porównywane są do białego sera, który pokrywa uda, pośladki oraz ramiona. Nagromadzony tłuszcz daje dość przerażający obraz. Czy można mu przeciwdziałać, czy jest szansa jego całkowitego wyleczenia?

Predyspozycje

Które dziecko będzie miało cellulit? Dlaczego jedno, mimo bardzo złych nawyków żywieniowych, nie będzie miało problemu z „pomarańczową skórką”, a drugie będzie bardzo cierpieć z jej powodu? Duże znaczenie niestety mają pod tym względem geny. To one są odpowiedzialne za powstawanie na skórze różnego typu zmian. Oczywiście można się im przeciwstawiać i nie pozwolić, by zwyciężyły one nad danym organizmem, jednak w tym wypadku niezbędna jest świadomość istnienia problemu.

Druga kwestia to płeć. Niestety dziewczynki są dużo bardziej podatne na wykształcenie się zgrubień pod skórą, niż ich rówieśnicy odmiennej płci. Im dziewczynka bardziej zbliża się do dorosłości, wkraczając w okres dojrzewania, tym istnieje większe ryzyko, że zacznie obserwować nieestetyczne zmiany. Inna kwestia to grubość skóry oraz ilość tkanki tłuszczowej – czyli cechy typowo osobnicze.

Konsekwencje

Dzieci są szczególnie wyczulone na zmiany zachodzące w ich organizmie. Wiele z nich przyjmuje z prawdziwym zaskoczeniem, nie mogąc się z nimi pogodzić. Szczególnie w okresie dojrzewania, kiedy z wyglądem zewnętrznym utożsamia się możliwość osiągnięcia szczęścia w życiu, problem „pomarańczowej skórki” znacznie zyskuje na znaczeniu. Młode dziewczęta na cellulit na udach patrzą z dużym obrzydzeniem, często z jego powodu bardzo cierpią…

Co robić?

Cellulit u dzieci leczy się w podobny sposób, jak u dorosłych. Jedyna różnica to taka, że trzeba być dużo ostrożniejszym, należy pozbyć się pokusy wdrażania zdecydowanych i restrykcyjnych zmian w życiu młodego człowieka. Trzeba pamiętać o tym, że ciało nastolatka ciągle się rozwija i że niedopuszczalne jest ingerowanie w ten proces.

Specjaliści nie zalecają wprowadzania diet. Należy jednak bliżej przypatrzeć się jadłospisowi i wyeliminować z niego, a właściwie maksymalnie ograniczyć, wszelkiego rodzaju fast foody, niezdrowe przekąski, kolorowe gazowane napoje. Należy postawić na pełnowartościową dietę, bogatą w warzywa, owoce, chudy nabiał (jednak nie taki, który został pozbawiony w 100% tłuszczu). Posiłki powinny dawać uczucie sytości, ale jednocześnie być lekkostrawne.

Warto również zaproponować maluchom aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Przykładowo dziewczęta na pewno pozytywnie odbiorą możliwość zapisania się na aerobic, czy na basen. Na pływalni najlepiej wybrać takie zajęcia, które będą angażować dzieci, już zawczasu zapobiegając nudzie i monotonii. Zamiast pływania po torze, może warto zapisać dzieci na zorganizowane zajęcia na basenie? Wiele placówek ma bardzo bogatą propozycję w tej kategorii usług. Ćwiczenia nie tylko będą redukować tłuszcz, ale również zapobiegną powstawania cellulitu. Zadbają również o tak ważną w okresie dojrzewania prawidłową postawę ciała.

Czy młodzież w okresie dojrzewania może stosować specjalistyczne preparaty na cellulit? Oczywiście, że tak. Polecamy szczególnie Revitol Cellulite, który posiada w swoim składzie tylko naturalne substancje – całkiem bezpieczne w codziennym stosowaniu! Można również spróbować domowych sposobów na cellulit.

Warto również przyjrzeć się innym aspektom, które mogą wpływać na rozwinięcie się pomarańczowej skórki u najmłodszych. Oczywiste jest, że zmianom tym sprzyja nadwaga. Mniej znane są jednak inne zależności. Winne wystąpieniu cellulitu mogą być zbyt ciasna bielizna, obcisłe spodnie oraz palenie papierosów.

Inna kwestia to konieczność rozmowy z nastolatkiem. Należy uświadomić mu, że żadne ciało nie jest doskonałe, że każde ma swoje mankamenty, na które nie ma się wpływu. Należy zwrócić uwagę, że zdjęcia, które pojawiają się w znanych czasopismach rzadko mają coś wspólnego z rzeczywistością. Najczęściej są one mocno zmienione pod wpływem programów graficznych. Wielu rodziców będzie zaskoczonych, jak bardzo ich dzieci żyją standardami pokazywanymi w mediach….

2 komentarze

  • Dieta i ćwiczenia to podstawa do wyeliminowania cellulitu. Masaże oraz kremy powinno się stosować jako dodatki w kuracji antycellulitowej.

  • Przerazajace jest to, co niektorzy rodzice robia swoim dzieciom i to pod przykrywka “dbania o ich dobro”! Czas najwyzszy sie obudzic!

Zostaw komentarz