Wypadanie włosów po ciąży

Maluszek leży słodko w łóżeczku, a Ty zamiast się cieszyć, zamartwiasz się… Patrzysz w lustro i widzisz osobę zmęczoną, niewyspaną i dodatkowo mającą fryzurę, która pozostawia wiele do życzenia? Jesteś przerażona, gdy każdego ranka zbierasz z poduszki garść włosów oraz gdy wieczorem zatyka się wanna? Panikujesz, powtarzając na okrągło, że jak tak dalej pójdzie, będziesz łysa? Całkiem niepotrzebnie… Wypadanie włosów po ciąży to proces fizjologiczny. Mija. Jeśli jednak nie chcesz pozostać wobec niego obojętna, zacznij działać!

Wyrok na hormonach

Ciąża to okres prawdziwej burzy hormonów. Dziewięć miesięcy w trakcie, których organizm przygotowuje się do nowej roli, znacząco odmienia jego funkcjonowanie. Podczas ciąży  wydzielane są duże ilości estrogenu, hormonu, który bardzo pozytywnie wpływa na wygląd włosów – zwiększa ich objętość oraz grubość. Naturalne pobudzane są mieszki włosowe i blokowany jest proces wypadania włosów. Wraz z urodzeniem dziecka ciało kobiety musi znowu zacząć funkcjonować w trochę odmienny sposób. Około trzy miesiące po porodzie poziom estrogenów gwałtownie spada. Włosy zaczynają wypadać. Jednak nie tylko te, na które „przyszła kolej”, ale również te, które swoją kolej „przeczekały”. Wrażenie łysienia powstaje z prostej arytmetyki – po ciąży wypadają włosy, które nie wypadły w trakcie jej trwania oraz te, na których pozbycie się przyszedł czas po urodzeniu dziecka.

Dlaczego wypadanie włosów po ciąży to proces, którego skutki są odwracalne? Również z powodu fizjologii – sześć do dziewięciu miesięcy po porodzie burza hormonalna ustaje i włosy zaczynają rosnąć i wypadać w typowym dla siebie tempie. Czasami ten proces trwa trochę dłużej. Jest on charakterystyczny dla okresu karmienia piersią, kiedy ilość krążącej we krwi prolaktyny zwiększa się, a której nadmiar prowadzi do wypadania włosów. Kobiety, które karmią swoje dziecko w sposób naturalny dłużej niż sześć miesięcy, są narażone na rozciągnięty w czasie proces nadmiernego wypadania włosów.

Przerzedzona czupryna jest ponadto typowym symptomem depresji poporodowej. Dlatego też również panie, które karmią butelką są narażone na zbieranie włosów z poduszki. Także nerwy pozytywnie nie wpływają na stan czupryny. Wydzielające się w trakcie stresujących sytuacji hormony sprawiają, że włosy tracą na objętości.

Inna przyczyna?

Włosy u kobiet po porodzie mogą wypadać też z innych przyczyn. Jedną z najbardziej oczywistych jest anemia. Młoda mama, która całą uwagę skupia na maluchu, nie ma czasu zadbać o siebie, często doprowadza swój organizm do niedokrwistości. W takich wypadkach najczęściej wystarczy wprowadzić do organizmu żelazo, które rozwiąże problem z nadmiernym wypadaniem włosów po porodzie. Jednak zanim kobieta zacznie się „leczyć na własną rękę”, powinna udać się do lekarza, który oceni, czy suplementacja w przypadku danej pacjentki jest konieczna.

Ile można stracić włosów?

Każda młoda mama, która po ciąży marzy, aby szybko wrócić do kondycji sprzed tych szczególnych dziewięciu miesięcy, kiedy zauważa wzmożone wypadanie włosów, zadaje sobie pytanie: „czy już niedługo będę łysa?”. W większości wypadków na szczęście takie obawy są nieuzasadnione. Na przeciętnej głowie rośnie 150 tysięcy włosów, z czego bez większej szkody dla wyglądu kobiety może wypaść około 30 tysięcy – właśnie tyle, ilu pozbywają się średnio panie po urodzeniu dziecka.

Co robić?

Twój sposób działania uzależniony będzie od tego, czy karmisz piersią, czy też jesteś „butelkową mamą”. W tym pierwszym wypadku musisz się zdać na bezpieczne i mało inwazyjne metody. Jedną z bardziej oczywistych będzie naturalnie dobrze zbilansowana dieta, bogata w witaminy, mikroelementy oraz makroelementy. Koniecznie wprowadź do jadłospisu zdrowo przyrządzane dania: drób, ryby, owoce morza, gruboziarniste kasze, ciemne makarony, pełnoziarnisty chleb. Należy zwrócić szczególną uwagę na produkty, które dostarczają do organizmu miedź, cynk, żelazo oraz witaminy z grupy B, zwłaszcza B1. Powinnaś skupić się na gotowaniu, grillowaniu, pieczeniu i maksymalnie ograniczyć smażenie.

Okres po ciąży to szczególny czas, kiedy powinnaś zwrócić uwagę na sposób pielęgnacji włosów. Koniecznie sięgnij po dobre szampony, które wzmacniają i odżywiają włosy. Możesz wybrać bezpieczne dla kobiet w ciąży szampony stymulujące porost włosów, na przykład preparat Revita. Po każdym umyciu włosów nie zapominaj o dokładnym wmasowywaniu w nie odżywki, która poprawi ich formę, zdecydowanie pozytywnie wpłynie na ich wygląd, jednocześnie znacząco ułatwiając ich rozczesywanie. Bardzo dobrym wyborem jest również zakupienie pianki zwiększającej objętość włosów.

Niektórzy producenci proponują większe stężenie aktywnych preparatów dostępne w specjalnych ampułkach, które należy aplikować na włosy i skórę głowy najczęściej  co 3-4 dni. Kuracja musi być kontynuowana przez co najmniej dwa miesiące.
Dla kobiet karmiących dziecko butelką można polecić bardziej zdecydowane metody działania. Jedną z nich jest mezoterapia, czyli zabieg wykonywany przez dermatologa polegający na wstrzyknięciu pod skórę specjalnej substancji, która pobudza regenerację komórek i porost włosów.  Pierwsze wyraźne efekty widoczne są w jej przypadku już po 3-4 zabiegach. Konieczne jest wykonanie jednak serii zabiegów. Cena jednego waha się w granicach od 250 do 300 złotych.

Kobiety, które nie karmią piersią, mogą sobie pozwolić również na zażywanie aktywnie działających preparatów. Szczególnie dobre efekty przynosi wdrożenie leczenia suplementem Provillus dla kobiet. Preparat zatrzymuje wypadanie włosów i stymuluje skórę do szybkiego ich odrostu.

Co jeszcze możesz zrobić?

  • Nie farbuj włosów od razu po porodzie.
  • Chroń je przed nadmiernym promieniowaniem UV – w słoneczne dni noś czapkę lub chustę.
  • Unikaj energicznego czesania mokrych włosów. Zamień szczotkę na grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach.
  • Zimą nie zapominaj o czapce.
  • Możesz obciąć włosy, dzięki temu ułatwisz sobie ich pielęgnację.

2 komentarze

Zostaw komentarz