Trychologiczne badanie włosów

Zauważając wzmożone i długotrwałe wypadanie włosów, któremu nie można przypisać konkretnej przyczyny, często udajemy się do dermatologa. Swoje kroki kierujemy w stronę  gabinetu tego specjalisty, pozostając w przekonaniu, że udajemy się do właściwego lekarza. Jednak czy aby na pewno? Okazuje się, że niekoniecznie…

Czym jest trychologia i jak może nam pomóc w łysieniu?

Trychologia to młoda i ciągle rozwijająca się dziedzina nauki, którą zgłębia z każdym rokiem wielu specjalistów. Jej prekursorem był Enzo Formentini, profesor Uniwersytetu Bolońskiego, który prawie 50 lat temu zaczął szukać alternatywnych metod leczenia schorzeń skóry głowy i włosów. Dzisiaj trychologia jest słabo znaną metodą w Polsce, jednak bardzo rozpowszechnianą i cenioną w innych krajach, w tym –  na ogromną skalę – w Skandynawii.

Trycholodzy specjalizują się w leczeniu wypadania włosów, w diagnozowaniu przyczyn łysienia oraz w zapobieganiu pogarszania kondycji włosów. Specjaliści w tej dziedzinie mogą pomóc także w innych sytuacjach: gdy włosy są osłabione, mamy problem z łojotokiem skóry głowy, łuszczycą lub gdy męczy nas notorycznie powracający łupież.
W każdym większym mieście można znaleźć specjalistę trychologii i udać się do niego, gdy stan fryzury zaczyna nas niepokoić. Odpowiedniego specjalistę można namierzyć poprzez skorzystanie z wyszukiwarki GOOGLE. Można również zaczerpnąć informacji wśród znajomych, przyjaciół, czy rodziny.

Jak wygląda badanie?

Trycholog bada włosy przy pomocy kamery, mającej możliwość aż dwustokrotnego powiększenia włosa i ujrzenia jego struktury na wyświetlacza monitora komputera. Urządzenia podłączona do PC-ta pozwala na bieżąco monitorować przebieg badania zarówno przez lekarza, jak i pacjenta. W konsekwencji można w bardzo szczegółowy sposób ocenić kondycję włosa, wysnuwając wnioski dotyczące jego stanu poprzez oglądanie jego cebulki, jak i łodygi oraz końcówki. Nierzadko zabieg polega również na ocenie pierwiastkowego składu włosa, czyli sprawdzeniu, czy znajdują się w nim wszystkie niezbędne dla jego dobrej kondycji mikroelementy.

Obszar badań z włosa przenosi się również na skórę głowy. To właśnie w jej obrębie zaczyna się zazwyczaj problem ze stanem włosów i z ich wypadaniem. W tym momencie badania oceniany jest stan ukrwienia skóry głowy, w tym jej zewnętrzny wygląd. Na tej podstawie można zdiagnozować, czy do skóry głowy dociera wystarczająca ilość krwi wraz z życiodajnym tlenem i tym samym, czy włosy są w prawidłowy sposób odżywiane, a znajdujące się w ich otoczeniu komórki dotleniane.

Co daje badanie trychologiczne?

Badanie trychologiczne przeprowadzane jest w celu zdiagnozowania kondycji włosa. Ocenia się, jak bardzo włosy są zniszczone i co warto zrobić, by poprawić ich kondycję.

Trycholog, na podstawie badania oraz wcześniej przeprowadzonego wywiadu, może zalecić pacjentowi niezbędne kuracje, zabiegi oraz stosowanie w pełni naturalnych substancji hamujących proces wypadania włosów. Trychologia wykorzystuje między innymi: kwasy owocowe, minerały, olejki, wyciągi z ziół… Diagnoza może wymagać wykonania zabiegów w gabinecie lekarskim lub samodzielnie – w zaciszu własnego domu. Proces leczenia w przypadku każdego pacjenta dobierany jest w 100% indywidualnie.
Jednak uwaga! Badanie trychologiczne i samo leczenie nie w każdym wypadku przynosi zamierzony skutek. Niektóre rodzaje łysienia (np. łysienie androgeniczne) wymaga dużo bardziej zdecydowanych działań niż te, które ma w zanadrzu omawiana nauka. Bez skondensowanych środków farmakologicznych trudno oczekiwać, że w ich wypadku proces łysienia zostanie zahamowany, a co dopiero odwrócony.

1 Komentarz

  • Nie poddalbym sie takiemu badaniu. jakos nie wierze ze daje rade…a juz najmniej wierze w kompetencje lekarzy! sciema!

Zostaw komentarz