Szybka pomoc przy rozstroju żołądka

Rozstrój żołądka może mieć różne przyczyny. Dlatego rozsądne jest rozpoczęcie jego leczenia poprzez wskazanie przyczyny występującej nieprawidłowości. Może ona leżeć w niestrawności, grypie, zatruciu pokarmowym, łączyć się ze zgagą oraz innymi chorobami.

Zwróć uwagę na przyczyny

Najszybsza pomoc przy rozstroju żołądka to po prostu pozbycie się źródła problemu. Wystarczy, że zamienisz niesprzyjające Ci środki lokomocji, na przykład jazdę małym samochodem, czy podróż statkiem na bardziej odpowiadające Ci sposoby przemieszczania się z miejsca na miejsce. Być może powodem rozstroju żołądka jest praca w trudnych warunkach – wśród chemikaliów i różnego typu oparach? Postaraj się zaradzić również temu problemowi. Może uda się zmienić sposób zarabiania?

Herbatki dobre na wszystko

Jeśli Twój problem może wynikać z przejedzenia lub jest spowodowany wirusem grypy, dobrze sięgnąć po herbatkę imbirową, miętową lub rumiankową pitą bez dodatku cukru. Co ciekawe niektórym pomaga również picie coli. Pomóc może również picie gazowanej (!) naturalnej wody mineralnej lub wody sodowej.

Dobry sposób dla malucha

Znanym sposobem leczenia rozstroju żołądka u dziecka jest podanie mu do wypicia wody  wykorzystywanej podczas gotowania ryżu. Po odczekaniu aż jej temperatura spadnie i będzie gotowa do wypicia, należy ją przelać do butelki i podać maluchowi. Dobrym pomysłem polecanym przez pediatrów jest podawanie słonych paluszków.

Uspokój zgagę

Jeśli często cierpisz z powodu zgagi, uspokój swój żołądek. Pomocne będą Tobie dostępne bez recepty preparaty zobojętniające działanie kwasu żołądkowego. Musisz liczyć się jednak z tym, że niektóre preparaty mogą powodować zaparcia lub biegunki.

Nie pogarszaj sytuacji

Gdy cierpisz z powodu rozstroju żołądka, unikaj substancji, które mogą pogorszyć Twój problem. Do najbardziej ryzykownych decyzji należy zażywanie aspiryny, ibuprofenu, picie alkoholu oraz palenie papierosów. Wszystkie te czynniki mogą nasilać pojawiające się nudności.

Ponadto rozsądne jest unikanie produktów, które mogą wywoływać niestrawność. Zazwyczaj każdy ma chociaż podstawową wiedzę na temat tego, jak reaguje na konkretne pokarmy. Najbardziej ryzykowne pod tym względem są dania tłuste, smażone, o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, ale również tak zwane zapychacze – żywność niskiej jakości, wysoko przetworzona.

Znacie inne sprawdzone sposoby? Podzielcie się nimi!

1 Komentarz

Zostaw komentarz