Po co nam pierwiastkowa analiza włosów?

Czy wiesz, że stan Twojego zdrowia ma odzwierciedlenie we włosach? Są one swego rodzaju barometrem wskazującym na potencjalne lub całkiem realne problemy. Wiele osób porównuje je również do dokumentacji, której nie da się zafałszować…Badanie krwi  ma być pod tym względem dużo gorsze, bo niedające tak pełnego obrazu, jakiego można by było oczekiwać.

Włosy nie pozostają obojętne właściwie na żadne zagrożenie. Naukowcy dowiedli bowiem, że między poziomami pierwiastków we włosach oraz innymi narządami zachodzi ścisła korelacja. Dlatego też poprzez badanie włosów ocenia się stan biochemiczny organizmu. Właśnie do tego celu służy pierwiastkowa analiza włosów.

Pierwiastkowa analiza włosów – definicja

Pierwiastkowa analiza włosów to nowoczesna metoda badania włosów, polegająca na wykonaniu testu w laboratorium i na zdiagnozowaniu, jaki jest skład włosa, a dokładniej – ilość zawartych w nim pierwiastków. Pozwala uzyskać wynik dotyczący stanu organizmu w przeciągu 3 miesięcy, a dokładniej wykazać, jaki jest jego stan biochemiczny.
Badanie stężeń pierwiastków we włosach ma prawie trzydziestoletnią historię, w Polsce jest praktykowane od początku lat 80-tych.

Dlaczego pierwiastkowa analiza włosów jest lepszą metodą niż badanie krwi?

Badanie stężenia pierwiastków w krwi może dawać zaciemniony obraz. Okazuje się bowiem, że ich zawartość w tym podstawowym dla ciała płynie może być różna w zależności od pory dnia, od typu spożytego posiłku oraz nawet od stanu emocjonalnego. Ponadto pozornie prawidłowy wynik, który da analiza krwi, może nie mieć odzwierciedlenia w zawartości pierwiastków w całym organizmie. Dlaczego? Ponieważ chociażby metale ciężkie są usuwane przez organizm z krwioobiegu i dostają się do wątroby, kości, włosów i zębów, skąd są stopniowo uwalniane, tym samym negatywnie wpływają na organizm, mimo ich niewykrywaniu we krwi. Włosy pokazują nam obraz z ostatnich 3-4 miesięcy, dzięki czemu pokazują więcej niż jest w stanie wykazać zawartość krwi.

Zbadanie zawartości pierwiastków we włosach daje jasny wynik, również ze względu na większe stężenie pierwiastków w korzeniu włosa niż we krwi. Nie jest on uzależniony od wymienionych wyżej zmiennych, dzięki temu jest wiarygodniejszy. Należy również pamiętać, że zawartość pierwiastków śladowych we włosach jest wyższa niż we krwi, przykładowo zawartość wapnia we włosach jest około dwieście razy wyższa niż we krwi. Dzięki temu za pośrednictwem badania włosów można ocenić zawartość pierwiastków, które w organizmie występują w niewielkich ilościach. Jest to szczególnie pomocne w trakcie diagnozowania ilości metali ciężkich, toksycznych.

Jak wygląda badanie?

Badanie pierwiastkowe włosów polega na całkowicie bezbolesnym pobraniu niewielkiej ilości włosów, około 0,3 grama, następnie wysłaniu tak pobranej próbki do laboratorium, gdzie jest ona badana.

Kiedy badanie pierwiastkowe może być pomocne?

Badanie pierwiastkowe wykonywane są często w trakcie poszukiwania przyczyn łysienia, podczas diagnozowania łuszczycy, bielactwa, czy w trakcie leczenia trądziku. Pozwala bowiem otrzymać odpowiedź dotyczącą długookresowych zmian w organizmie. Metoda ta często wykorzystywana jest do oceny stanu otaczającego nas środowiska. Poprzez zdiagnozowanie, jaki jest wpływ, na przykład metali ciężkich, na organizm, można ocenić, jakie warunki panują na obszarze, na jakim na co dzień przebywamy.
Badanie pierwiastkowe obiektywnie ocenia również stan naszej diety. Pokazuje, jakich pierwiastków jest w niej za mało, jakich za dużo oraz, których wartość jest w normie. Dzięki temu pozwala zaplanować menu, które wystrzegałoby się największych problemów. Trzeba bowiem pamiętać, że pierwiastki śladowe nie są wytwarzane przez organizm, należy dostarczać je wraz z dietą.

Dlaczego pierwiastki śladowe są tak ważne?

Pierwiastki śladowe muszą być dostarczane wraz z dietą, organizm nie jest w stanie sobie ich sam wytworzyć. Ich odpowiednia ilość warunkuje prawidłowy przebieg najważniejszych procesów w organizmie. Nadmiar toksycznych pierwiastków może z kolei prowadzić do wielu groźnych konsekwencji. Stąd też badanie zawartości pierwiastkowej jest w wielu przypadkach wskazane.

Co dokładnie zbadać można za pośrednictwem składu włosa?

Skład włosa daje jasny obraz dotyczący zawartości najważniejszych pierwiastków. Na pierwszym miejscu należałoby wymienić tutaj cynk, którego niedobór odpowiedzialny jest za zmiany skórne, w tym trądzik. Kolejno magnez, którego niedobór powoduje stany depresyjne oraz zaburzenia miesiączkowania, chrom, który w niewielkich ilościach zwiększa chęć na słodycze oraz prowadzi do zaburzeń w gospodarce białkowo-lipidowej. Bardzo ważne jest żelazo, którego głównym celem jest zaopatrywanie komórek w tlen, dbałość o układ odpornościowy, przemianę hormonalną. Badanie diagnozuje ponadto zawartość – wapnia, sodu, miedzi, fosforu, potasu, niklu, manganu, selenu, molibdenu, kobaltu, krzemu, jodu, siarki, cyny, litu, baru, itd.

Jednak to nie wszystko, co przy okazji badania pierwiastkowego można uzyskać. Bardzo pomocna jest ocena długotrwałego wpływu metali toksycznych na organizm. Bada się również zawartość ołowiu, który uszkadza wątrobę, nerki oraz krwinki czerwone; kadmu – winowajcy bezpłodności, obarczanego odpowiedzialnością za uszkodzenia komórek nerwowych i zmiany nowotworowe; rtęci – która powoduje bezsenność, zmęczenie, wpływa na gorszą koncentrację; glinu – którego nadmiar powoduje zaburzenia pamięci. Wielu naukowców widzi w nim jedną z przyczyn chorób Parkinsona oraz Alzheimera.

Zostaw komentarz