6 największych mitów dotyczących trądziku

Masz trądzik? Nieraz słyszałaś/-eś „złote” rady rodziców, babć i znajomych, jak sprawić, żeby Twoja cera stała się gładka i czysta? Trudno Ci uwierzyć w niektóre powtarzane „fakty”? Przeczytaj, kto i dlaczego się myli….

1. Przyczyną trądziku jest niewłaściwa higiena, dlatego też częste mycie twarzy pozwala poradzić sobie z tym problemem

To jeden z największych mitów! Nie wygrasz batalii z trądzikiem, jeśli będziesz szorować twarz kilkakrotnie w ciągu dnia! Przeciwnie – uzyskasz całkiem nieoczekiwany efekt – zaczniesz mieć problem z suchą i podrażnioną skórą, która w reakcji obronnej będzie produkowała jeszcze więcej sebum, co z kolei będzie sprzyjało powstawaniu trądziku. Do zachowania optymalnej higieny wystarczy dwukrotne mycie twarzy w ciągu dnia.

2.Pryszcze najlepiej wyciskać, dzięki temu szybciej się goją

Patrzysz na twarz i widzisz pryszcz z białą końcówką, która aż prosi się o wyciśnięcie? Walczysz z wągrami każdego dnia przed powiększającym lustrem?
Choć to trudne, przestań! Wyciskanie zmian, wydłuża ich gojenie, sprawia, że skóra staje się podatna na występowanie blizn oraz różnego typu niedoskonałości.

3.Trądzik prędzej czy później przejdzie sam…

Trądzik to choroba skóry, którą należy leczyć. Zaniedbując ten obowiązek, nie gwarantujesz sobie pięknej cery w przyszłości! Ignorowanie szczególnie zaawansowanych form trądziku to bardzo niemądra decyzja, która może w prosty sposób doprowadzić do powstawania na skórze różnego typu przebarwień, blizn oraz innych niedoskonałości. Co prawda zdarzają się przypadki, w których trądzik mija sam, jednak są to wyjątki potwierdzające regułę.

4.Seks sprzyja leczeniu trądziku

Aktywność seksualna nie ma żadnego wpływu na trądzik – ani go nie zaostrza, ani nie łagodzi. Androgeny, które obarcza się odpowiedzialnością za powstawanie trądziku wydzielane są niezależnie od częstotliwości i jakości zbliżeń seksualnych.

5.Słońce leczy trądzik

Co prawda w przypadku nieznacznej grupy osób promieniowanie słoneczne może zmniejszyć trądzik, jednak jest w stanie to zrobić tylko na „chwilę”. Wraz z jesienią problem niedoskonałości powraca i to na dodatek w wzmożonym stopniu. Dlaczego? Ponieważ skóra wysuszona przez słońce broni się przed jego wpływem, a dokładniej przed utratą wody i tłuszczu. Zaczyna produkować większe ilości sebum, by nadrobić straty, co jeszcze bardziej sprzyja powstawaniu pryszczy.

6.Do leczenia trądziku wystarczy woda i mydło

Nieprawda! Woda, która płynie z kranu w większości polskich domów nie sprzyja cerze (przeczytaj). Ponadto zwykłe mydło nie dość, że wysusza skórę, to pozostawia na niej również osad, który zatyka pory. Tym sposobem woda i mydło zamiast poprawiać wygląd skóry, szkodzą jej.

3 komentarze

Zostaw komentarz