Złe strony stresu – co powinno Cię szczególnie niepokoić?

Stres jest najpopularniejszym problemem na świecie. Dotyczy miliona osób, które doprowadzane są za jego pośrednictwem do problemów osobistych, finansowych, trudności z koncentracją w pracy, chorób serca, nadciśnienia, szybkiego starzenia się…

Trudności w koncentracji i nieuzasadniony lęk

Głównym następstwem długotrwałego stresu są trudności w skupieniu myśli lub całkowita niezdolność do koncentracji. Ponadto typową jego oznaką jest również skłonność do niepokoju oraz do pojawiania się okresów nieuzasadnionego i dużego lęku. Może on dotyczyć klęsk żywiołowych lub mało prawdopodobnych sytuacji. Osoba zestresowana jest dużo bardziej podatna na tworzenie w swojej głowie mało optymistycznych scenariuszy wydarzeń, których ryzyko urzeczywistnienia się jest bardzo niewielkie. Wszystko to sprawia, że bardzo trudno skoncentrować się na tym, co jest tu i teraz. Ogromnego wysiłku wymaga rozpoczęcie wykonywania codziennych działań i obowiązków. Nie do wykonania wydaje się to, co wcześniej przychodziło z łatwością. Dużo zachodu przysparza również zapamiętanie prostych rzeczy.

Gniew nie do opanowania

Permanentny stres zbiera duże żniwo. W pierwszej kolejności zabiera spokój, rodząc frustrację i przekonanie, że do niczego nie można dojść bez dodatkowych nerwów. Oprócz robienia awantur przypadkowym osobom, metodą zastępczą, którą znajduje wiele osób jest obgryzanie paznokci, wiercenie się, nerwowy śmiech, mówienie dużo i nie do końca potrzebnych rzeczy, nałogi, takie, jak palenie papierosów i picie alkoholu.

Osamotnienie

Stres prowadzi również do problemów emocjonalnych – uczucia osamotnienia, izolacji. Osoba zestresowana czuje się mniej atrakcyjna, trudniej jej również nawiązywać kontakty z otoczeniem.

Fizyczny ból

Stres, oprócz tego, że jest źródłem szybszego bicia serca i płytszego oddechu, powoduje również ból fizyczny: dyskomfort odczuwany w mięśniach, trudności ze złapaniem powietrza, mdłości oraz wymioty. Długotrwały stres często jest odpowiedzialny za różnego typu wysypki skórne, w tym za egzemę oraz ból w klatce piersiowej, będący często symptomem ataku serca. Typowymi objawami stresu jest ponadto pocenie się ciała, nawet w sytuacji całkowicie nieuzasadnionej oraz gorsze krążenie w dłoniach i stopach, sprawiające, że stają się one lodowate. Ponadto stres powoduje obniżenie odporności, czyniąc organizm bardziej podatnym na choroby.

Zmiany w apetycie i gorszy sen

Osoby, które w krótkim czasie tyją lub chudną, najczęściej tłumaczą taką zmianę sylwetki problemami w pracy, w rodzinie, itd. Okazuje się bowiem, że hormony stresu bardzo negatywnie wpływają na metabolizm oraz na harmonię między odczuciem pełności oraz głodu. Ponadto stres powoduje ciągłe zmęczenie oraz paradoksalnie –  trudności w zasypianiu. Mimo że oczy kleją się, całe ciało domaga się odpoczynku, trudno się wyciszyć i zasnąć. Spirala problemów w ten sposób szybko się nakręca. Często w końcu słyszy się diagnozę: bezsenność.

3 komentarze

  • Kasa, tak od stresu można się uzależnić. Ale mając silną wolę i pomoc najbliższych można również wyjść z tego stresowego dołu. Najważniejsze jest własne samozaparcie “potrafię”, “nie poddam się”, “spróbuję”. Najgorsze jest zamartwianie i zamkniecie się w sobie. Ja uważam się za silną psychicznie osobę, ale również mam jakieś mniejsze lub większe dołki w swoim życiu. Pozytywne myślenie to podstawa :).

  • Mam wszystkie objawy stresu. Czy to oznacza, że już nigdy nie będę umiałą egzystować bez niego? Czy od stresu można sie uzależnić?

Zostaw komentarz