Rewolucyjne metody antykoncepcyjne dla mężczyzn

Żyjemy w XXI wieku, w którym ogrom rozwiązań ułatwiających nam życie może wprowadzać w zdumienie. Nowoczesna technika pozwalająca pokonywać długie odcinki drogi w bardzo krótkim czasie, interaktywne formy rozrywki angażujące niemal wszystkie zmysły, coraz bardziej zaawansowana sieć telefonii… Tymczasem w temacie antykoncepcji męskiej zmiany wprowadzane są pomału i dość ociężale. W taki sposób, że nadal najpopularniejszą metodą antykoncepcyjną jest dzisiaj prezerwatywa. Czy coś się zmieni w najbliższym czasie?
Tak, na horyzoncie szykują się prawdziwe rewolucje….

Sterylizacja (podwiązanie nasieniowodów)

Sterylizacja (wazektomia) to pozbawienie płodności, przy jednoczesnym zachowaniu czynności hormonalnej gruczołów płciowych. Polega najczęściej na zaciśnięciu lub przecięciu nasieniowodów. Zabieg trwa krótko i już po kilku tygodniach gwarantuje pełną ochronę przed zapłodnieniem. Nie wpływa na libido, odczucia intensywności orgazmu ani nie pozbawia mężczyzn innych typowo męskich cech – zarostu oraz tembru głosu.

Wazektomia jest bardzo popularną metodą w Stanach Zjednoczonych oraz dobrze znaną niemal w każdym zakątku świata. W Polsce nie podbiła jeszcze serc mężczyzn. Pewne wątpliwości może budzić jej chirurgiczny i nieodwracalny charakter. Nacięcie nasieniowodu uniemożliwia przeniesienie nasienia, które staje się spermą na dalsze odcinki układu moczowo-płciowego. W konsekwencji nasienie pozbawione jest plemników. Obok wazektomii wykonywanej przy użyciu skalpela coraz częściej korzysta się z wazektomii bez skalpela (WBS), do której przeprowadzenia wystarcza wykonanie jednego lub dwóch przekłuć w skórze.

Metoda cieplna

Mężczyźni pozbawiani są płodności również za pośrednictwem ciepła. Oddziałuje się w ten sposób na jeden z najważniejszych wyznaczników – konieczność utrzymania niższej temperatury w jądrach niż ta panująca w organizmie, by możliwa była produkcja plemników. Zwiększając temperaturę, zmniejsza się na określony czas naturalną męską płodność (zabiegi mają odwracalny charakter!).

Istnieje kilka metod poddawania się przegrzaniu – noszenie specjalnie do tego celu stworzonej ciasnej bielizny, utrzymującej jądra bardzo blisko podbrzusza. Dużo skuteczniejsze wydają się seanse przy wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Zanurzone w wodzie jądra poddaje się dziesięciominutowemu zabiegowi, dzięki czemu uzyskuje się efekt braku płodności na sześć miesięcy. Znajdują się również śmiałkowie, którzy pozbawiają się płodności na pół roku poprzez codziennie moczenie jąder przez 45 minut w temperaturze 45 stopni (zabieg powtarzając codziennie przez okres trzech tygodni).

Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn

Mężczyźni już w niedalekiej przyszłości mają mieć możliwość korzystania z antykoncepcji hormonalnej. Polegać ma ona na wstrzykiwaniu co miesiąc 200 mg testosteronu, co ma prowadzić do zaniku plemników w nasieniu. Na plus takiego rozwiązania należałoby policzyć brak oddziaływania na libido, czy ingerencji w możliwości odbywanych stosunków. Niestety metoda ta powoduje pewne skutki uboczne, na przykład – powiększenie gruczołu krokowego.
Innym rozwiązaniem z tej kategorii jest przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych, zawierających levonorgestrel (ten sam składnik znajduje się w pigułkach dla kobiet) oraz wspomaganie terapii wstrzykiwaniem testosteronu (co miesiąc lub co tydzień). Metoda ta pozwala na drastyczne obniżenie ilości plemników oraz ograniczenie płodności męskiej.
Trwają badania również nad pigułką, która będzie blokować wydzielanie enzymu umożliwiających przeniknięcie plemnika do jajowodu.

Zastrzyki do nasieniowodu

Inną propozycją jest wykonywanie całkowicie bezbolesnych zastrzyków do nasieniowodu, poprzez wprowadzenie płynu, który zabija plemniki, jednak nie hamuje wytrysku. Nad metodą trwają bardzo intensywne badania, wszystko po to, by w najbliższym czasie zastrzyki były powszechnie dostępne. Mają one pozbawiać płodności na 10 lat.

Blokujący implant

Interesującą metodą jest również wszczepienie do nasieniowodu dwóch implantów, których zadaniem jest zablokowanie przepływu spermy. Zabieg ma być wykonywany pod znieczuleniem i ma być dostępny dla ogółu społeczeństwa już od 2011 roku.

Niepłodność immunologiczna

Pewne nadzieje niesie za sobą wytworzenie w farmakologiczny sposób niepłodności immunologicznej – obserwowanej u wielu par i polegającej na niezgodności między komórkami kobiety i mężczyzny, uniemożliwiającej posiadanie dzieci. Trwają prace nad stworzeniem takiej szczepionki, która mimo gotowości plemnika i komórki jajowej, uniemożliwiałaby ich połączenie. Mogłaby być ona podawana zarówno mężczyźnie, jak i kobiecie. Pewne niejasności budzi jednak fakt, czy tak uzyskana niepłodność miałaby charakter stały, czy tymczasowy i czy z chwilą zapragnięcia posiadania potomstwa przez daną parę, byłoby to możliwe. Jeśli naukowcom uda się wyeliminować największe ryzyko kryjące się w tej metodzie, najprawdopodobniej niepłodność immunologiczna szybko zyska miano jednej z najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych na świecie.

Która z metod najbardziej przypadła Wam do gustu? Po którą z kolei na pewno byście nie sięgnęli? Podzielcie się opiniami w komentarzach!

4 komentarze

Zostaw komentarz