Przebarwienia na skórze – o tym musisz wiedzieć

Przebarwienia na skórze to problem dermatologiczny pojawiający się z trzech podstawowych powodów – uwarunkowań genetycznych (których skutkiem jest większa liczba melanocytów w skórze), jako konsekwencja zaburzeń hormonalnych oraz zażywania niektórych leków, które zwiększają wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych.

Zmiany barwnikowe na skórze mogą mieć różne nasilenie. Ich wielkość uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji i skłonności. Najczęściej przybierają formę defektu kosmetycznego, czyli problemu o niedużym ładunku wagowym, którego usunięcie dyktowane jest potrzebą poprawy wyglądu sygnalizowaną przez osobę, której kwestia ta dotyka, a nie wskazaniami medycznymi.

Od czego zależy kolor naszej karnacji?

Kolor skóry każdego człowieka zależy od kilku czynników, mianowicie gromadzącej się w skórze melaniny, hemoglobiny i barwników karotenoidowych. Na niższym poziomie – funkcjonowanie komórek odpowiedzialnych za tworzenie melaniny zależy od aktywności promieniowania słonecznego, stosowanej ochrony przeciwsłonecznej, ale również oddziaływania hormonów: estrogenów, progesteronu, testosteronu, hormonów tarczycy oraz hormonów melanotropowych.

Piegi

Najczęstszym typem naturalnie powstających na skórze przebarwień są piegi. Obserwuje się je w formie równolegle układających się drobnych zmian. Występują przeważnie u osób mających włosy w kolorze blond lub rudym. Piegi powstają na skutek nierównomiernej pigmentacji w warstwie naskórka i skórze właściwej. Najintensywniejsze są wiosną i latem. Jesienią i zimą bledną. Typowymi miejscami występowania przebarwień tego typu są: twarz, dekolt oraz ręce.

Plamy soczewicowe

Plamy soczewicowe (zwane popularnie „wątrobowymi”) to zmiany, których źródłem jest zwiększenie liczby melanocytów w warstwie podstawowej naskórka (lub nawet w skórze właściwej), co pociąga za sobą zwiększenie liczby komórek odpowiedzialnych za zabarwienie w naskórku. Najczęściej występują na twarzy – szczególnie skroni i zewnętrznych częściach rąk osób starszych. Powstają na skutek długoletniego oddziaływania promieniowania słonecznego na nieosłoniętą skórę. Na ich pojawienie się nie mają wpływu czynniki wewnętrzne.

Melanoza Riehla

Melanoza Riehla to termin, którym określa się wszystkie przebarwienia powstające na skutek eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych po użyciu fotouczulających kosmetyków – kremów oraz perfum. Zmiany tego typu obserwuje się zazwyczaj na twarzy oraz dekolcie. Na początku w postaci małych plam, które z czasem (jeśli czynnik zewnętrzny nadal będzie temu sprzyjał) mogą powiększyć swoje rozmiary.
Przebarwienia mogą powstawać dużo łatwiej również na skutek zażywania niektórych leków: antybiotyków, leków odkażających układ moczowy, leków obniżających cholesterol, niesterydowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen, aspiryna), leków przeciw arytmii serca,  leków (zawierających ziele dziurawca): przeczyszczających, odchudzających, poprawiających nastrój.

Ostudy

Ostudy są zmianami charakterystycznymi dla kobiet. Powstają na skutek gromadzenia się dużej ilości barwnika w naskórku, najprawdopodobniej pod wpływem żeńskich hormonów płciowych. Najczęściej lokalizują się na czole, policzkach, nosie, górnej wardze. Są zmianami charakterystycznymi dla okresu ciąży. Mogą się pojawić również jako efekt uboczny zażywania środków antykoncepcyjnych.

Przebarwienia słoneczne

Skóra zmienia się również pod wpływem oddziaływania promieniowania słonecznego, zwłaszcza nadmiernego i długiego. Efektem są najczęściej nieliczne plamy o dość dużych rozmiarach. Barwnik odpowiedzialny za ich powstawanie gromadzić się może w naskórku, rzadziej w skórze właściwej. Im znajduje się głębiej, tym przebarwienia zyskują bardziej trwały charakter.

Leczenie

Leczenie przebarwień uzależnione jest od tego, w jakiej warstwie znajduje się pigment odpowiedzialny za ich powstawanie. Im leży on płycej, tym proces pozbywania się plam jest łatwiejszy. Może skończyć się na używaniu kosmetyków rozjaśniających oraz złuszczających martwe warstwy naskórka. Najlepsze są preparaty posiadające w swoim składzie kwas (salicylowy, cytrynowy, glikolowy), witaminę C, arbutynę, witaminę A, kwas kojowy oraz hydrochinon. Będą one wysoko skuteczne przy założeniu jednak, że kosmetyki zaczną być aplikowane jak najszybciej po zauważeniu problemu. Zwlekanie z leczeniem działa w tym wypadku zdecydowanie na niekorzyść. Może wywołać duże trudności, uniemożliwiające łatwe i bezproblemowe pozbycie się przebarwień.

W przypadku zmian znajdujących się na głębszych warstwach skóry konieczne jest udanie się do lekarza dermatologa i skorzystanie z jego wiedzy i doświadczenia w celu wybrania takiego sposobu likwidowania przebarwień, który ma szansę przynieść najlepsze efekty. Najczęściej do tego celu używa się silnie złuszczających preparatów i zabiegów polegających na użyciu kwasu retynowego, kwasów owocowych oraz laserów.

Powikłania

Im usunięcie przebarwień jest bardziej skomplikowane, tym istnieje większe ryzyko wystąpienia powikłań. Do najczęstszych należy pojawienia się na skórze blizn. Wybranie dobrych kosmetyków oraz odpowiedniego salonu kosmetycznego czy gabinetu dermatologicznego pozwala jednak maksymalnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się powikłań w trakcie leczenia przebarwień.

Zostaw komentarz