Niezawodne sposoby na pozbycie się letnich pamiątek

Urlop się skończył? Najpiękniejsze wakacyjne dni masz już za sobą? Jesteś wypoczęta i szczęśliwa, choć Twoje dobre samopoczucie blokuje myśl o tym, jak zmieniła się Twoja skóra pod wpływem słońca? Co prawda masz ciągle piękną opaleniznę, jednak w miejscach, gdzie staje się ona bledsza, widzisz niepokojące zmiany – przebarwienia, popękane naczynka, rozszerzone pory, wysuszona skóra, nowe zmarszczki? Zacznij intensywnie działać!

Po pierwsze: nawilżaj

Nie wystarczy jednak sięgnąć po zwykły krem, którego do tej pory używałaś. By mieć pewność skuteczności, musisz zadbać o optymalne wnikanie preparatu wgłąb skóry. Najważniejsze jest pokonanie bariery naskórkowej. Gdy powierzchnia skóry jest pokryta martwym naskórkiem, preparaty nawilżające mają dużo trudniejszy dostęp do jej wnętrza. W takiej sytuacji należy pokonać barierę naskórkową.

Niezbędne jest wykonanie peelingów. Jako klienci mamy co najmniej dwa wybory: peeling chemiczny i mechaniczny oraz dwa miejsca wykonania zabiegu – dom oraz gabinet (kosmetyczny i medyczny). W przypadku tego pierwszego trzeba liczyć się ze słabszym działaniem, w przypadku drugiego ze zdecydowanie mocniejszym i tym samym skuteczniejszym, zauważalnym niemal od razu.

Co wybrać? Na pewno warto przyjmować suplementy, które dbają o odpowiednie nawilżenie skóry od wewnątrz. Ich bogaty wybór odnajdziesz w aptekach i drogeriach online. Jeśli chodzi o oddziaływanie zewnętrzne na skórę, masz wiele opcji – najlepsze wydaje się być: delikatne złuszczanie skóry 5-10% kwasami owocowymi albo peelingami ziarnistymi. W przypadku zaistnienia potrzeby mocniejszego złuszczania, najlepiej zdecydować się na mikrodermabrazję i jej odmianę oxybrazję (wykonaną w salonach kosmetycznych Dermiki). Oxybrazja polega na wygładzaniu powierzchni skóry przy pomocy wysokiego ciśnienia soli fizjologicznej i sprężonego tlenu. Zabieg ten pozwala nie tylko wygładzić powierzchnię skóry, ale również zrelaksować ją i rozjaśnić.

Po drugie: zamykanie naczynek

Skłonność do pękania naczynek jest niestety uwarunkowana genetycznie. Problem dodatkowo może pogorszyć nieostrożne eksponowanie skóry na promieniowanie słoneczne, długie stanie oraz siedzenie ze spuszczonymi nogami. Niestety niedostateczna ochrona skóry przed działaniem promieniowania UV przynosi zazwyczaj trudne do wyeliminowania zmiany. Nie można liczyć, że poradzi sobie z nimi krem, czy zabiegi kosmetyczne. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza. W gabinecie dermatologa może zostać Tobie zaproponowany zabieg IPL (Intense Pulse Light – intensywne źródło światła) lub lasera naczyniowego. Kolejna mało optymistyczna informacja jest taka, że po zabiegu trzeba liczyć się ze sporym zaczerwienieniem, obrzękiem oraz siniakami.

Po trzecie: pogłębiające się zmarszczki

Fotografie z wakacji czasem ukazują to, co nie zawsze chcesz widzieć. Dużo wyraźniejsze stają się zmarszczki na czole oraz wokół oczu. Dodatkowo podkreśla je mimika oraz różnego typu odruchy marszczenia czoła przed jaskrawym światłem.

Należy powiedzieć sobie już na samym początku – zmarszczek nie pozbędziesz się w prosty sposób. Naprawdę skuteczną i szybką metodą na ich pozbycie się jest wstrzyknięcie botoksu, który spłyca je i wyrównuje powierzchnię skóry. Jednak dobra wiadomość to taka, że nie musisz się decydować na bolesne zastrzyki, istnieje bowiem nowoczesna metoda usuwania zmarszczek, o skuteczności porównywalnej do botoksu (przeczytaj tutaj). Gdy osiągniesz już jako taki efekt, następnym krokiem jest używanie kremów przeciwzmarszczkowych. Duże osiągnięcia przynosi stosowanie tych na bazie kwasu hialuronowego.

Po czwarte: przebarwienia pod kontrolą

Sposób działania uzależniony jest od głębokości przebarwień. W przypadku powierzchownych zmian, wystarczają zazwyczaj delikatne zabiegi stosowane na powierzchnię skóry. Jednak jeśli zmiany kolorytu mają głębsze źródło, konieczne są bardziej zdecydowane kroki.  Do wyboru są: zabiegi IPL, mocniejsze peelingi medyczne, użycie laserów medycznych.

Jeśli zamierzasz jeszcze korzystać z uroków lata i opalać się, zabiegi te odłóż na jesień. Po ich wykonaniu niewskazane jest opalanie się, ponieważ może dojść do dalszych przebarwień skóry. Należy również uważać na inny aspekt – podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych oraz w trakcie na przykład ciąży, kiedy skóra jest szczególnie narażona na powstawanie przebarwień. W takich sytuacjach należy używać filtrów ochronnych przynajmniej o wartości SPF 50+.

A Ty znasz inne skuteczne metody na przykre pamiątki po wakacjach?

1 Komentarz

  • Zaniedbanie przebarwień posłonecznych to duży problem. Sama myślałam, że zniknie sam. Przeliczyłam się. Teraz wydaję pół pensji na wizyty w salonach kosmetycznych…

Zostaw komentarz