Dlaczego nie masz miesiączki?

Spóźnia Ci się miesiączka? Cykle miałaś zawsze regularne? Teraz nie wiesz co się dzieje, bo mijają kolejne dni, a okresu, jak nie było tak nie ma? Dowiedz się, jaka może być tego przyczyna.

Może jesteś w ciąży?

Niezależnie od tego, czy planowałaś zajść w ciąże, czy też decyzję tę odkładałaś na przyszłe czasy, wiadomość, że możesz spodziewać się dziecka podobna jest do uderzenia gromu z jasnego nieba. W jednej chwili pojawia się strach, radość, niedowierzanie oraz wiele innych trudnych do zidentyfikowania uczuć.

Gdy u młodej, aktywnej seksualnie kobiety następuje zatrzymanie miesiączkowania, pierwszym krokiem jest zazwyczaj sprawdzenie, czy nie zaszła w ciąże. Można to zbadać w bardzo prosty sposób przy pomocy dostępnych bez recepty testów antykoncepcyjnych. Wykonanie ich w odpowiednim czasie (najlepiej w dniu spodziewanej miesiączki lub w dniach następnych) daje jasną odpowiedź, czy w ciąży się jest, czy też nie.

Pamiętaj, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% pewności ochrony przed ciążą. Co prawda dobrze stosowane techniki antykoncepcyjne cechuje wysoka skuteczność, to trzeba mieć jednak świadomość, że żaden producent tego typu preparatów nie daje gwarancji, że ciąża mimo wszystko się nie pojawi. Przeczytaj o skuteczności metod antykoncepcyjnych tutaj.

Karmisz piersią

Karmiąc piersią, możesz również zatęsknić za okresem (o ile jest to w ogóle możliwe, by menstruację darzyć takim uczuciem). Wiele młodych matek nie ma miesiączki w tym szczególnym okresie. Mimo to nierzadko pozostają nadal płodne i gotowe do zajścia w kolejną ciąże. Dlatego warto pamiętać o tym, że sam fakt karmienia piersią nie chroni przed zajściem w ciąże, nie stanowi żadnej metody antykoncepcji.

Środki, które zatrzymują okres

Niektóre środki antykoncepcyjne oraz leki mogą sprawiać, że miesiączka nie pojawi się. Sytuacja ta jest typowa dla środków podawanych kobiecie za pomocą strzykawki, niektórych wkładek domacicznych, itp. Przerwanie stosowania tych metod zazwyczaj już po kilku miesiącach pozwala przywrócić naturalny cykl menstruacyjny.

Stres

Długotrwały lub silny stres wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu. Może spowodować zahamowanie owulacji oraz wydłużyć czas trwania danego cyklu miesięcznego.

Wysiłek fizyczny

Kobiety, które dużo ćwiczą, zwłaszcza długodystansowe formy aktywności fizycznej, wybierając sporty wymagające dużej wytrzymałości oraz zręczności (np. gimnastykę) mogą obserwować u siebie nietypowe przerwy w trwaniu naturalnego cyklu miesięcznego. Przyczyna leży zazwyczaj w niskiej tkance tłuszczowej wyjątkowo wysportowanej kobiety, stresie spowodowanym współzawodnictwem oraz dużych wydatkach energetycznych. Wystarczy przerwać na jakiś czas aktywne uprawianie sportu, by zaobserwować powrót naturalnego cyklu miesięcznego.

Sposób odżywiania

Do normalnego funkcjonowania układu hormonalnego każdej kobiety potrzebny jest odpowiedni sposób odżywiania. Dieta uboga w tłuszcz lub o niewystarczającej ilości kalorii jest bardzo częstym powodem zatrzymania okresów. Brak miesiączki może być wywołany drastyczną dla organizmu dietą lub chorobami – anoreksją, czy bulimią.

Inne nieprawidłowości

Spóźniające się miesiączki mogą być wywoływane nieprawidłowościami w przebiegu cyklu menstruacyjego. Do jednych z najczęściej występujących należy powstanie tak zwanej torbieli, inaczej – cysty.

Torbiele od miejsca ich zagnieżdżenia nazywane są torbielami okołojajnikowymi i torbielami jajowodowymi. Są niczym innym jak zamkniętą jamą wypełnioną płynem. W zależności od ich budowy oraz typu wypełniających ich substancji wyróżnia się rozmaite formy cyst: np. torbiele proste (surowicze), torbiel endometrialna, torbiel skórzastą, itd.

Najczęstszą przyczyną powstawania torbieli jest zahamowanie naturalnego procesu – pęknięcia pęcherzyka Graafa, który powiększa się i rozrasta w okolicy jajnika, powodując przy tym niezwykle mocny ból. Z czasem (po kilku godzinach, dniach) dyskomfort spowodowany przez torbiel może zniknąć i zmiana ta nie musi wywoływać żadnych niepokojących objawów.  Niekiedy jednak bóle mogą nawracać, z pojawiającymi się co jakiś czas plamieniami międzymiesiączkowymi.

Małe torbiele zazwyczaj obserwuje się, próbując je leczyć farmakologiczne. Duże, bolące zmiany wymagają ingerencji chirurgicznej (najczęściej wykonania laparoskopii – oszczędzającej brzuch operacji, polegającej na wykonaniu jedynie niewielkich nacięć).

1 Komentarz

Zostaw komentarz