Czy aby na pewno wiesz, jaki masz typ cery?

Jeszcze kilkanaście lat temu podział był oczywisty. Można było mieć cerę normalną, tłustą lub suchą. Dzisiaj kwestia ta jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Dlatego jeśli jeszcze nie zaktualizowałaś/-eś swojej wiedzy na ten temat, koniecznie przeczytaj: dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować cerę, którą zostałaś/-eś obdarzony przez naturę.

Cera normalna – luksus, którego nie zaznasz za długo…

Wydaje Ci się, że masz skórę normalną? Nic bardziej mylnego. Taka odmiana cery jest dzisiaj obserwowana jedynie u dzieci. O normalnej skórze mówi się wtedy, kiedy na jej powierzchni nie ma żadnych przebarwień, zmian trądzikowych, pękających naczynek… Gdy na całej twarzy, skóra jest gładka oraz lekko zaróżowiona. Z wiekiem cera zmienia się i zazwyczaj przybiera cechy kilku poniższych odmian.

Cera sucha – wołająca o nawilżenie

Cera sucha to taka, która nie potrafi zachować w sobie dostatecznej ilości wilgoci. Źródłem tego problemu może być niedostateczna ilość wody lub tłuszczu.

Skóra sucha wyróżnia się dużo mniejszą elastycznością oraz tendencją do występowania przebarwień. Niestety szybciej się również starzeje oraz łuszczy. Niezbędna jest jej natychmiastowa pomoc, poprzez zdiagnozowanie, czego dokładnie jej brakuje. Jeśli skóra ma za mało tłuszczu, należy ją odżywić. Jeśli z kolei ma za mało wody, używanie zbyt odżywczych kremów prowadzi do jej szybkiego przetłuszczania. W takich sytuacjach „mocny” krem zwyczajnie się nie sprawdzi. W każdej sytuacji warto nawilżać cerę od środka, stosując dobre suplementy diety.

Cecha tłusta – skłonna do zanieczyszczeń

Skóra tłusta jest wyjątkowo trudna w pielęgnacji. Przede wszystkim ze względu na świecącą powierzchnię, rozszerzone pory oraz skłonność do gromadzenia się w jej wnętrzu zanieczyszczeń. Ze względu na tendencję do występowania zaskórników zamkniętych i otwartych, cera tłusta jest w sposób szczególny narażona na występowanie wyprysków. Niestety często wykazuje skłonność do łuszczenia, co jest również jasnym znakiem nieodpowiedniego jej nawilżenia.

Jak pielęgnować tego typu cerę? Na pewno umiejętnie ją oczyszczać (najlepiej preparatami stworzonymi do jej pielęgnacji), hamować nadmierne wydzielanie sebum (poprzez aplikowania odpowiednich preparatów) oraz w odpowiedni sposób nawilżać. Niezbędne są również systematyczne zabiegi złuszczanie martwego naskórka za pośrednictwem bardzo popularnych peelingów.

Cera dojrzała – czy już ją masz?

Cera dojrzała to taka, która wykazuje już pierwsze znaczące oznaki starzenia się.  Można zaobserwować na niej już widoczne zmarszczki – zarówno powierzchniowe, jak i głębokie. Struktura takiej skóry jest ponadto wiotka i jakby rozrzedzona, napina się i nie jest już taka sprężysta jak kiedyś. Z czasem pojawiają się na niej nieestetyczne bruzdy oraz plamy.
Gdy masz powyżej trzydziestu lat lub jesteś młodszy-a, to możesz mieć problem z cerą atroficzną. Jest ona podobna do cery dojrzałej, jednak jej pojawienie się jest spowodowane wystawianiem skóry na negatywne działanie czynników zewnętrznych – promieniowania słonecznego, dymu papierosowego. Może być również wynikiem zaburzeń hormonalnych. Pierwsze symptomy takich zmian widoczne są zazwyczaj w postaci zmarszczek mimicznych, które z czasem przybierają bardziej trwałe i wyraźniejsze formy. Nie sposób jednak ich się już tak łatwo pozbyć.

Cera wrażliwa – czyli odwieczne problemy z pielęgnacją

Cera wrażliwa jest skłonna do podrażnień. Typowe dla niej jest pieczenie, swędzenie, rumień, uczucie mrowienia oraz ściągnięcia. Wymaga szczególnego zwrócenia uwagi na sposób jej pielęgnacji. Często wymaga stosowania metody prób i błędów, w celu odnalezienia odpowiedniego dla niej kosmetyku. Najlepsze efekty przynoszą preparaty w 100% naturalne, które nie uczulają i mają pozytywny wpływ nawet na bardzo delikatną cerę.

Cera naczynkowa – skłonność do pajączków

Cera naczynkowa może stanowić duży kłopot na różnych etapach życia. Jej typowymi symptomami są pojawiające się na skórze rozszerzone, pękające naczynka. Skłonność do takich zmian jest najczęściej genetyczna i hormonalna. Czasami może mieć również źródło zewnętrzne – być spowodowana nadmiernym wystawieniem skóry na działanie promieni słonecznych i wysokie temperatury (solarium, sauna), czy też jedzenie ostrych potraw i picie alkoholu.
Mając cerę naczynkową, należy dobierać kosmetyki stworzone właśnie dla niej. Powinny być one bogate w witaminę C, która wzmacnia naczynka, wyciąg z ruty, kasztanowca, arniki, czy wapń – nie pozwalające na powstawanie pajęczaków. Nieleczona skóra naczynkowa często przekształca się w cerę z trądzikiem różowatym.

Skóra mieszana – coraz popularniejsza

Skóra mieszana to jak sama nazwa wskazuje, połączenie dwóch typów cery – suchej i tłustej. Charakterystyczne dla niej są dwa obszary – skóra sucha w obrębie policzków i oczu oraz skóra tłusta na nosie, brodzie i czole.
Jak dbać o cerę mieszaną? Można obrać dwa sposoby pielęgnacji – kupować dwa zestawy kosmetyków – do cery tłustej i suchej i aplikować je na odpowiednie obszary ciała albo zdecydować się na jeden zestaw do skóry mieszanej. W drogeriach dostępnych jest co najmniej kilka dobrych linii produktów.

Na koniec warto wspomnieć o jednej ważnej kwestii: skóra zmienia się wraz z wiekiem. Nie jest ona taka sama przez cały okres życia. Dlatego też należy ją uważnie obserwować i reagować na zmiany w jej wyglądzie. W razie wątpliwości można udać się do dermatologa w celu zdiagnozowania typu skóry. Można również skorzystać z pomocy specjalnych urządzeń, które badają stan naszej cery. W wielu aptekach i drogeriach usługa ta dostępna jest bezpłatnie.

Zostaw komentarz