Otyłość i nadwaga w liczbach

Wrażliwym osobom dużo negatywnych emocji może zapewnić spacer po ulicach większości polskich miast. Trudno bowiem pozostawać obojętnym na coraz większy problem „ciężkości”. Ubrania zakrawające o patologiczne rozmiary noszą nie tylko dorośli, ale również dzieci. Maluch, który w niczym nie przypomina zdrowego, bardzo energicznego dziecka, jest już na samym wstępie skazany na odwieczną walkę z niemodnym tłuszczykiem. Czemu zbyt często widzi się go z lodem, czy wafelkiem, a prawie wcale z jabłkiem, czy marchewką? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Może warto przypatrzeć się liczbom i wyciągnąć odpowiednie wnioski? Niestety raczej nie będą one optymistyczne…

1.Połowa dorosłych mieszkańców dobrze rozwijających się miast na całym świecie ma problemy ze zbyt wysoką wagą ciała. Część z nich ma problemy z otyłością, część z nadwagą.
2.Z każdym rokiem odsetek ludzi otyłych zwiększa się.
3.Tylko 5% wszystkich przypadków nadwagi ma swoje źródło w chorobach. Reszta jest wynikiem niezdrowego trybu życia i nieprawidłowości w odżywianiu.
4.Aż 8,8% dzieci w Polsce w wieku od 13-15 lat ma nadwagę, 4,4% cierpi z kolei na otyłość.
5.Najmniej ludzi otyłych mieszka w Japonii, Chinach, Australii oraz Nowej Zelandii.
6.Tylko 25% ludzkiej populacji nie ma skłonności do tycia. Pozostała część zawdzięcza szczupłą sylwetkę codziennym wyrzeczeniom lub ma problemy z nadwagą lub otyłością
7.Każdy kilogram tkanki tłuszczowej pozwala uzyskać około 7000 kcal. Wartość ta umożliwia przeżycie 3-4 dni bez jedzenia.
8.Ewolucja zaopatruje również osoby szczupłe w zmagazynowaną energię. Liczy ona zazwyczaj od 7-10 kilogramów, które w razie niemożności jedzenia, przez kilka tygodni pozwalają przeżyć.
9.Otyłość w krajach zachodnich często obserwowana jest u ludzi o niższych dochodach. Wynika ona często z aspektów psychologicznych, braków w zakresie edukacji oraz trudności w dostępie do wysokiej jakości produktów spożywczych.
10.Problem zbyt dużej wagi nie jest już tylko domeną krajów rozwiniętych. Coraz częściej obserwuje się go również na terenach, gdzie do tej pory największym kłopotem był głód.
11.Niektóre kraje afrykańskie zamieszkuje aż 20% osób cierpiących z powodu nadwagi.
12.Z powodu nadwagi cierpi większa ilość mężczyzn niż kobiet.
13.Otyłość jest raczej domeną kobiet niż mężczyzn.
14.Ponad 80% osób po 50 roku życia z tak zwaną otyłością brzuszną ma nadciśnienie tętnicze.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa otyłość za globalną chorobę XXI wieku. Bicie na alarm musi być coraz głośniejsze! Naukowcy i lekarze prognozują, że już za kilkadziesiąt lat obudzimy się w świecie, w którym żyją niemal same grubasy. Czy aby na pewno chcemy żyć ze zbyt dużą ilością kilogramów, która kilkakrotnie zwiększa zachorowalność na najgroźniejsze choroby cywilizacyjne?

1 Komentarz

Zostaw komentarz