Nieprawidłowości w rozwoju piersi

U każdej młodej kobiety piersi rosną w indywidualnym tempie. O nieprawidłowościach mówi się dopiero wtedy, kiedy ich rozwój w znaczący sposób odbiega od średniej. Dlatego też jeśli Twoje piersi już na pierwszy rzut oka są „jakieś inne” w porównaniu do tych, które mają dziewczęta w Twoim wieku, powinnaś udać się do lekarza. Tylko on będzie w stanie stwierdzić ze 100% pewnością, czy rozwijasz się tak, jak powinnaś. Postawi również diagnozę czy jesteś w średniej, jeśli chodzi o rozwój, poniżej przeciętnej, czy może powyżej niej.  Nieprawidłowości w rozwoju to zarówno brak wykształconej tkanki, jak również zbyt szybki jej wzrost.

Hormony grające pierwsze skrzypce

Gdy wkraczasz w okres dojrzewania, w Twoim ciele zaczyna się prawdziwa burza hormonów. Hormony jako posłannicy zarządzają szybkością dojrzewania płciowego: rozwojem piersi, narządów płciowych, czy zmianą tembru głosu. To one odpowiedzialne są za sytuacje, w których  dziewczęta w tym samym wieku mogą mieć już dobrze wykształcone piersi, gdy w tym samym czasie inne pod tym względem niemal w ogóle nie różnią się od chłopców.

Najczęstszy problem – asymetria

We wczesnym rozwoju piersi najczęściej pojawiającym się problemem jest asymetria, która wywołuje duży niepokój u młodych dziewcząt. Jednak dobra wiadomość jest taka, że jako najbardziej widoczny etap w rozwoju dotyczy wzrostu u dzieci poniżej 12 roku życia. Z czasem bowiem znaczące różnice w wielkości piersi zmniejszają się. Rzadko jednak kobiety mają idealnie symetryczne piersi. Najczęściej jedna z piersi jest większa, druga mniejsza.

Przerost piersi

Może dotykać kobiet w różnym wieku. Objawia się nadmiernym wzrostem piersi (obu, bądź jednej). Biust rośnie w szybkim tempie i zmienia swój kształt. Najczęstszą przyczyną są również w tym przypadku zmiany hormonalne.

Bardzo rzadkie anomalie

Bardzo rzadko spotykanymi anomaliami, które obserwuje się już po urodzeniu dziecka są – całkowity wrodzony brak sutków (amnastia) lub brak tkanek ciała sutka (aplasia mammae). Bardzo rzadko spotyka się również problem w postaci dodatkowego sutka (polythelia) oraz dodatkowej pierś (polymnastia). Wszystkie te zaburzenia leczy się zazwyczaj chirurgicznie.

Nieprawidłowości u mężczyzn

Niestety dość często spotykaną zmianą u chłopców i mężczyzn jest tak zwany męski biust (ginekomastia), który pojawia się na skutek nadmiernego wydzielania estrogenów. Nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej u mężczyzn mogą sprzyjać również nadmiernemu rozwojowi sutków. Często zaburzenia tego typu pojawiają się także w starszym wieku, kiedy zmniejsza się wytwarzanie testosteronu. Problem rozwiązuje się poprzez chirurgiczne wycięcie nadmiaru tkanki.

Zostaw komentarz

Chcesz mieć biust

2 rozmiary większy?!

Postaw na ProBreast Plus

probreastplus do vitalab