Objawy ciąży dwa tygodnie po zapłodnieniu

Dwa tygodnie po współżyciu (domniemanym zapłodnieniu) można zaobserwować pierwsze objawy ciąży. To według lekarzy okres początkowych, ale już znaczących zmian w organizmie kobiety. Co prawda są one bardzo podobne do symptomów zbliżającej się miesiączki, jednak osoba starannie obserwująca swoje ciało jest w stanie je odróżnić od sławetnego już zespołu napięcia przedmiesiączkowego (ZNPM). Niektóre kobiety, co ciągle pozostaje zagadką medyczną, potrafią z mistrzowską precyzją określić dzień, „kiedy to się stało”. I znowu trzeba poczynić uwagę, często wskazania są nietrafne w przypadku pań bardzo pragnących dziecka oraz tych, które obawiają się tak zwanej „wpadki”. W obu przypadkach kobiety często doszukują się objawów tam, gdzie ich nie ma.

W czwartym tygodniu ciąży (czas trwania ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) zapłodnione jajo zamienia się w embrion, a w organizmie kobiety rozpoczyna się cykl pięknych, ale jednocześnie dość stresujących i niekiedy trudnych zmian.

Większe i wrażliwsze piersi

O możliwej ciąży bardzo szybko sygnalizują piersi. Z dnia na dzień wydają się zdecydowanie większe i wrażliwsze. W dotyku mogą być bardzo bolesne, na tyle, że niekiedy jedynym sposobem jest spanie w biustonoszu. Początkowo najbardziej wrażliwe są sutki, z czasem dyskomfort przenosi się na całe piersi. To wina hormonów, które już we wczesnych tygodniach ciąży przygotowują piersi kobiety do karmienia.

Dziwna miesiączka

W okresie poprzedzającym termin spodziewanej miesiączki możesz zaobserwować niewielkie plamienie. Trochę krwi może się pojawić również w terminie spodziewanej miesiączki. Niektóre kobiety większe od plamienia krwawienie biorą po prostu za miesiączkę, co w trakcie wizyty u ginekologa może wprowadzać niewielkie zamieszanie w określaniu terminu porodu.

Słabe krwawienia w początkowej ciąży są zazwyczaj całkiem naturalne i nie sygnalizują niczego złego. Tak wiele pań reaguje na powiększony poziom progesteronu. Mimo to, warto o tym powiedzieć lekarzowi podczas pierwszej wizyty, jeśli miesiączka nadal nie nadejdzie, a test ciążowy pokaże dwie kreseczki.

Pamiętaj, że test najlepiej zrobić w dniu spodziewanej miesiączki z porannego moczu. Wykonanie go w trakcie dnia może dać wynik pozytywny, jednak wynik negatywny nie będzie „pewny”. Jeśli miesiączka nadal się nie zacznie, należy powtórzyć go po 2-3 dniach (tym razem na pewno z porannego moczu).

Zmęczenie, podwyższona temperatura

We wczesnej ciąży największe pole do popisu ma progesteron, hormon, który odpowiada za utrzymanie ciąży. Powoduje on jednak zmęczenie. Niekiedy tak duże, że tuż po przebudzeniu czujesz się jak po nieprzespanej nocy. Poza tym trudno się dłużej skupić na jednym zadaniu. Możesz być rozkojarzona i czuć się jakbyś była przeziębiona. Jednym ze wczesnych objawów ciąży jest podwyższona temperatura oraz nierzadko uczucie zapchanego nosa. Wczesna ciąża to również przyspieszony metabolizm, który dorzuca swoje dwa grosze do przyczyn senności pierwszych tygodni ciąży.

Nagłe zmiany nastrojów

Nagle zaczynasz się wściekać bez powodu? Masz wrażenie, że wyjdziesz z siebie? Po chwili wybuchu gniewu, zaczynasz płakać, by za kilka momentów mieć wrażenie, że zachowałaś się jak  ostatnia wariatka? Mimo że wiesz, że Twoje zachowanie jest bezsensowne, nie potrafisz zapanować nad sobą? Nic dziwnego, Twoim organizmem zaczęły rządzić hormony! Nie przejmuj się jednak, zazwyczaj te najbardziej dynamiczne zmiany nastrojów mijają po kilku tygodniach. Z czasem kobiety uczą się również nad nimi panować. 🙂

Mdłości

Przeważnie między drugim a ósmym tygodniem pojawiają się mdłości (w wersji cięższej przechodzące w wymioty). Mimo że nazywane są porannymi, mogą się pojawić o każdej porze dnia i nocy. Za ich występowanie obwinia się estrogeny, hormony, które sprawiają, że żołądek opróżnia się wolniej, co wpływa na uczucie określane zazwyczaj „jest mi niedobrze”.

Częste oddawanie moczu

Pod wpływem produkcji we wczesnej ciąży ludzkiej gonadotropiny kosmówki (hormonu HGC) zwiększa się przepływ krwi do miednicy. To z kolei jest przyczyną zazwyczaj częstszego oddawania moczu. Objaw ten jest charakterystyczny dla pierwszego trymestru ciąży, w drugim ustępuje, by w trzecim, gdy dzidziuś „naciska” na pęcherz znowu powrócił.

Przypuszczasz, że jesteś w ciąży? Jakie objawy Ci towarzyszą?

131 komentarzy

Zostaw komentarz