Jak zastępować cukier miodem?

Miód to przede wszystkim słodki płyn. W 100% naturalny. Nic dziwnego, że jego bogate właściwości są wykorzystywane zarówno w branży spożywczej, jak i kosmetycznej (doskonale nawilża i regeneruje). Jest cennym składnikiem dla osób prowadzących aktywny styl życia – zarówno dla czynnych sportowców (wchodzi w skład diety alpinistów, płetwonurków), jak również ciężko pracujących za biurkiem. Ma działanie bakteriostatyczne, antyseptyczne, regenerujące, poprawiające krążenie i obniżające ciśnienie. Warto już dziś pomyśleć o zastąpieniu cukru miodem…Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Bogaty jak miód

Miód wytwarzany jest głównie przez pszczoły. Powstaje na bazie nektaru kwiatowego oraz innych soków roślinnych. To nic innego jak mieszanina w pełni przyswajalnych cukrów prostych: glukozy (około 34%)  i fruktozy (około 39%). Wartość kaloryczna jest równa w 100 gramach miodu około 330 kcal. Smak miodu determinowany jest przez kwasy organiczne: jabłkowy, cytrynowy i glukonowy. Z kolei o zapachu decydują olejki eteryczne, a o intensywności barwy znajdujące się w miodzie barwniki. Pisząc o składzie miodu, należałoby dodać, że substancja ta zawiera niewielkie ilości witamin: B1, B2, B6, B12, kwasu foliowego, biotynę, kwasu pantotenowego oraz mikroelementy: potas, chlor, magnez, wapń, fosfor, żelazo, mangan, kobalt.

Miód może mieć rozmaitą barwę – od jasnożółtej, poprzez nasyconą barwę słońca, a kończąc na kolorze brązowym. Występuje również w dwóch konsystencjach: w postaci płynnej (patoce) oraz w stałej, po krystalizacji (krupcu).

Często od produktu, od jakiego powstaje miód bierze on swoją nazwę. Pod tym względem wyróżnia się również:

 • miody spadziowe,
 • nektarowe (kwiatowe),
 • mieszane (nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe – w zależności od tego, jaka metoda wytwarzania miodu jest w danym gatunku miodu najważniejsza).

Miód zazwyczaj powstaje z nektarów rozmaitych gatunków roślin. Zawodowi pszczelarze potrafią jednak tak zaplanować otoczenie swojej pasieki, że przygotowują miód o przeważającej ilości danego nektaru. Dlatego dzisiaj też możemy nabyć miody: rzepakowy, wrzosowy, lipowy, bławatkowy, malinowy, itd.

Krystalizuje, bo jest prawdziwy

Naturalny miód podlega procesowi krystalizacji, czyli zmianie płynnej konsystencji w stałą. Proces ten nie ma wpływu na działanie miodu, nie zmienia jego konsystencji. Ma jedynie znaczenie  ze względu na odmianę stanu skupienia. Szybkość i czas krystalizacji jest cechą właściwą każdego rodzaju słodkiego płynu. Zależy przede wszystkim od stopnia dojrzałości miodu.

Dlaczego lepiej jeść miód niż cukier?

Miód jest dużo zdrowszy niż cukier. Przede wszystkim dlatego, że zawiera dużo więcej witamin i składników mineralnych. Ma doskonalszy skład. Dzięki temu, że jest słodszy można go wykorzystać w mniejszej ilości niż cukier. Miód dużo wolniej podwyższa również poziom cukru we krwi, dzięki czemu przeciwdziała problemom i konsekwencjom nagłego wzrostu cukru we krwi. Nie wolno zapomnieć, że jest w 100% naturalny – w przeciwieństwie do cukru. Wykorzystywany podczas przyrządzania ciast, sprawia, że słodkie pieczywo jest świeże przez dłuższy czas. Dodawany do herbaty lub mleka doskonale smakuje nie tylko zimą, ale również latem. Należy jednak pamiętać, że płyn, do którego jest dodawany nie powinien mieć wyższej temperatury niż 40°C (w wyższej temperaturze miód traci swoje właściwości). Chętnie jego smakiem wzbogaca się płatki owsiane, czy twarożek. Na cieplejsze dni szczególnie polecana jest woda z cytryną i miodem.

Jak zastąpić cukier miodem w przepisach?

 1. Zacznij od prostych i szybkich przepisów. Zamiana w nich cukru na miód jest najłatwiejsza i pozwala nauczyć się tej sztuki oraz wyćwiczyć ją w perfekcyjny sposób. Warto wybierać również przepisy z tanimi składnikami, by w razie niepowodzenia nie złościć się na wynikłe z nich straty.
 2. Zacznij zastępować cukier w połowie miodem. Gdy nabędziesz wprawy łatwiej Ci będzie zastąpić go w 100%. Jeśli przepis zakłada użycie jednej filiżanki cukru, nie ma większego problemu. Cukier może być zastąpiony taką samą ilości miodu (1 filiżanka cukru=1 filiżanka miodu, ½ szklanki cukru=1/2 szklanki miodu). Jednak jeśli wartość ta jest większa, proporcje się zmieniają. Miód jest słodszy od cukru, dlatego wykorzystuje się go w mniejszych ilościach. Zamiast jednej szklanki cukru należy zastosować od 2/3 do ¾ szklanki miodu.
 3. Użycie jednej szklanki miodu w przepisie powinno łączyć się z użyciem 1 lub 2 łyżeczek sody oczyszczonej w celu zneutralizowania lekko kwaskowatego smaku miodu.
 4. Miód jest płynem, dlatego też używając go, musisz zredukować ilość innych płynów w przepisie. Dla każdej szklanki miodu użytej w przepisie należy użyć o ¼ szklanki płynu mniej (np. o tyle mniej mleka).
 5. Miód sprawia ponadto, że ciasto szybciej się piecze. Wykorzystując go w przepisie, należy zredukować temperaturę piekarnika o około 5°C. Pod koniec pieczenia uważnie obserwuj sytuację w piekarniku, by w odpowiednim momencie wyciągnąć z niego ciasto.

Kiedy należy uważać…

 • Miód nie nadaje się dla dzieci poniżej 1 roku życia.
 • Podając słodki płyn starszym dzieciom, należy zwracać uwagę, czy nie wywołuje reakcji alergicznej. Najmniej alergenny jest miód akacjowy. Warto właśnie od niego zacząć.
 • Do 6 roku życia dziecko nie powinno jeść więcej miodu niż trzy łyżeczki dziennie.
 • Do 12 roku życia można jeść jedynie sześć łyżeczek miodu dziennie.

6 komentarzy

 • Jako dzieciak pożerałam miód w dużo większych ilościach niż podajesz, mój dziadek był pszczelarzem . Nie chorowałam i nie choruję. A miodek uwielbiam jak Kubuś Puchatek :-))) .
  Notka bardzo pożyteczna

 • skoro miód do herbaty dodawany może być tylko poniżej 40 st.. To jakim cudem możemy uzywać do pieczenia ciast, gdzie temp. jest o wiele wyższa?

  • Miód traci cenne witaminy i aminokwasy powyżej 60 stopni Celsjusza, przy podwyższonych niższych jak to piszesz 40 stopniach też to się dzieje tylko wolniej jeśli szybko wypijesz herbatę nie zdąża się rozłożyć. Temperatura szkodzi tez inny pożytecznym związkom zawartym w miodzie np. antyseptykom, antyoksydantom po prostu je tracisz rozpadają się na prostsze związki. Miód traci na wartościach zdrowotnych jeśli chodzi o białka ale nie traci na wartościach słodzących, zawartym w nim zdrowym cukrom (fruktoza, glukoza) z pyłku kwiatowego nic się nie dzieje w wyższych temperaturach, już dawno sycono miód pitny (gotowano roztwór miodu przeznaczony do fermentacji) i pieczono ciasta chleby z miodem (kołacze)

 • Wyprobuje wszystkie wskazowki. Dostalam miodek od babci. Mam tego sporo…;)juz sie przygotowuje na gotowanie. ciekawa jestem jak bardzo zmieni sie smak przygotowanych wypiekow. Moze ktos probowal i wyprzedzi moje proby, dzielac sie efektami? w kazdym razie wroce tu, jak upichce 😀

Zostaw komentarz