Uwielbiasz fast foody? Masz problem!

 Nikogo już chyba nie zastanawia, dlaczego fast foody są tak chętnie zjadane. Niemal wszyscy mają świadomość, dlaczego tak się dzieje: są ogólnie dostępne, można je w błyskawiczny sposób zamówić i jeszcze szybciej pochłonąć, idealnie nadają się do jedzenia na stojąco, co w dzisiejszych czasach jest ogromnym atutem. Ich smak wydaje się łatwy do zaakceptowania, z czasem zaczyna być utożsamiany z czymś, po co trzeba sięgnąć, co daje natychmiastowe uczucie nasycenia. Znaczenie ma ponadto tworzenie pozoru zdrowego charakteru tego typu przekąsek za pośrednictwem trafnych chwytów marketingowych (na przykład sprzedawania obok hamburgerów zdrowych sałatek, czy idealnej wielkości jabłek). No i ta cena! Na fast foody nie wydamy majątku!

Naukowcy biją na alarm

Często odwiedzasz punkty z jedzeniem typu fast food? Możesz mieć poważny problem! Systematyczne stołowanie się w takich miejscach wpływa na pojawienie się poważnych problemów zdrowotnych – alarmują lekarze i naukowcy. Jedzenie typu fast food jest bowiem przede wszystkim bogate w tłuszcz, cukier oraz jest źródłem niezdrowego cholesterolu. To pusta przekąska, która dostarcza ogromne ilości kalorii, jest ciężkostrawna i po prostu niezdrowa!

Choroby serca

Nadmierne spożywanie tłuszczu, w który bogate są fast foody nie tylko prowadzi do otyłości, ale również negatywnie oddziałuje na pracę układu krwionośnego. Tłuszcze zwierzęce mają to do siebie, że spożywane w nadmiarze odkładają się w świetle tętnic, powodują wzrost poziomu LDL, zwanego „złym cholesterolem”. Tętnice, które zmniejszają swoją średnicę, zmuszają serce do coraz szybszej pracy poprzez pompowanie krwi, by wraz z nią dostarczyć odpowiednią ilość ważnych dla organizmu składników odżywczych. Serce jest przeciążone i narażone na poważne choroby!

Wątroba

Fast foody obciążają wątrobę. Często w postaci tłuszczu odkładają się naokoło tego organu, sprawiają, że wątroba nie radzi sobie z pracą, jaką jej zlecamy poprzez dostarczanie niezdrowych posiłków. Często na skutek wieloletnich zaniedbań dochodzi do trwałego uszkodzenia organu!

Nadwaga

Niezdrowa żywność jest najczęstszym powodem nadwagi – nie tylko u dorosłych, ale również dzieci. Wyrobienie w sobie nawyku jedzenia w fast foodzie często i szybko staje się podobne do uzależnienia. Coraz trudniej pozostawić nam nadgryziony hamburger, którego już nie jesteśmy w stanie zjeść. Nawet, kiedy wydaje się, że jesteśmy najedzeni, jemy dalej.
 Fast foody są źródłem pustych kalorii. 100 gramów frytek zawiera aż 560 kcal, z czego tylko 40% przypada na ziemniaki, pozostałe 60% (!!) to tłuszcz. Frytki poza tłuszczem zawierają węglowodany, małe ilości białka oraz witamin (głównie śladową ilość witaminy C). Dla porównania te same ziemniaki, ale ugotowane, mają jedynie 60 kcal.
  Gdzie tkwi sedno problemu „tłuszczowego”? Przede wszystkim w wielokrotnym używaniu do smażenia tego samego tłuszczu. Olej, na którym smaży się frytki przez kilka dni, posiada wiele szkodliwych substancji – na przykład nadtlenku lipidowego, który niekorzystnie wpływa na zdrowie – może być powodem wystąpienia zmian miażdżycowych i nowotworu.

Cukrzyca typu II

Długotrwałe spożywanie fast foodów prowadzi do zaburzenia wydzielania insuliny, co uniemożliwia zamianę cukrów na niezbędną do życia energię. Na skutek takich działań poziom cukru we krwi niebezpiecznie zwiększa się, nieuchronnie doprowadzając do rozwinięcia się choroby znanej pod nazwą cukrzycy typu II.

Zostaw komentarz