Naczynkowy problem

Popękane naczynka to nie tylko problem estetyczny. To nie kwestia skutecznego maskowania. To znak dawany nam od organizmu. Sygnał, że coś złego dzieje się z naszą skórą. Naucz się, jak odczytywać zaszyfrowane informacje. Dowiedz się, jak dbać o cerę naczynkową, bez potrzeby wydawania na niekończące się wizyty u kosmetyczki.

Przyczyny

Przyczyn pękania naczynek szuka się w dwóch miejscach: „na zewnątrz” w nadmiernie zanieczyszczonym środowisku oraz „wewnątrz” w predyspozycjach genetycznych. Na pogorszenie się stanu skóry w przypadku kobiet wpływ ma  również gospodarka hormonalna, a dokładnie estrogeny. Dlatego też cera naczynkowa jest przeważnie domeną kobiet w wieku od około 20 lat. Jest szczególnie często udziałem pań często opalających się na słońcu, czy w solarium.

Pękające naczynka to nic innego jak osłabione naczynia włosowate, które zatrzymują jednak zdolność do kurczenia się i rozkurczania. Dzieje się to zazwyczaj na skutek stresu, zdenerwowania, kiedy na twarzy na policzkach i w okolicy nosa pojawia się charakterystyczny rumień, czyli zaczerwieniony obszar skóry. Jeśli negatywne dla skóry czynniki nie ustępują, rumień zamiast znikać, pozostaje na stałe w postaci  rozszerzonych naczynek. Z czasem pod skórą powstają coraz lepiej widoczne czerwone naczynka.

Problem zazwyczaj zaczyna się w okresie dojrzewania. Jest szczególnie częsty u osób z suchą, wrażliwą cerą, jasną karnacją. Z wiekiem kiedy ilość produkowanego kolagenu jest coraz mniejsza i pogarsza się krążenie, problem staje się coraz poważniejszy. Pogorszenie stanu skóry naczynkowej spowodowane jest poza tym niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi: silnym wiatrem oraz dużymi wahaniami temperatury. Negatywny wpływ ma ponadto wspomniane wcześniej wystawienie skóry na promieniowanie UV.

Pielęgnacja cery z „pajączkami”

Mając cerę naczynkową, należy uzbroić się w cierpliwość. Ważne jest przede wszystkim ciągłe i systematyczne zwracanie uwagi na jej pielęgnację. Przede wszystkim należy unikać sytuacji, które zwiększają problem – mycia twarzy gorącą wodą, nadmiernego opalania. Należy chronić skórę kremami z filtrami oraz nawilżającymi chroniącymi skórę przed chłodem i wiatrem, nie używać kosmetyków na bazie alkoholu, mydeł.

Na półce z kosmetykami należy ustawić preparaty przeznaczone do pielęgnacji cery wrażliwej i naczynkowej (pozbawione środków zapachowych, konserwantów, barwników). Najlepiej sięgać po mleczka lub kosmetyki o konsystencji śmietanki. W ofercie drogerii znajdziemy szeroki asortyment takich preparatów. Nowoczesne kosmetyki poprawiają wygląd skóry, wzmacniają naczynka, zmniejszając ich przepuszczalność oraz skutecznie łagodzą podrażnienia skóry. Jednak samo wspomaganie skóry od zewnątrz nie wystarczy. Niezbędne w przypadku cery naczynkowej jest postawienie na preparaty w formie tabletek dodatkowo wzmacniające naczynia.

Wykonując makijaż, decydujmy się na preparaty o barwach zbliżonych do naturalnych. Powinny one w jak najmniejszym stopniu „barwić” skórę. Kierując się tą zasadą, zmniejszymy ryzyko podrażnień. Warto również przed kupnem nowego kosmetyku z kolorystyki, poprosić o próbkę i sprawdzić jej działanie na swojej skórze.

Rady, o których musisz zawsze pamiętać

 • Nie stosuj kosmetyków, które podrażniają i wysuszają skórę. Wydałaś na nie zbyt dużo i żal Ci je wyrzucić? Oddaj koleżance.
 • Masz problem z cerą naczynkową? Koniecznie udaj się na konsultację do dermatologa.
 • Kup sobie peeling enzymatyczny i stosuj go systematycznie.
 • Zażywaj każdego dnia witaminę C oraz wapno, które wzmocnią naczynka od wewnątrz. Możesz również do jadłospisu włączyć herbatkę ze skrzypu polnego.
 • Ogranicz picie kawy, herbaty i alkoholu.
 • Cera naczynkowa to kolejny powód, by rzucić palenie. Nikotyna pogarsza stan naczynek oraz niszczy witaminę C, która bierze udział w ich naprawie.
 • Używaj na co dzień kosmetyków z filtrem SPF 10, a na wakacjach od 25 do nawet 50 SPF.
 • Szerokim łukiem omijaj solarium.
 • Nie wyciskaj zaskórniaków. Podrażniając skórę, zwiększasz jej podatność na „pajączki”
 • Używaj korektora o zielonym zabarwieniu, który pozwoli ukryć Ci popękane naczynka pod makijażem.
 • Chroń skórę przed zimnem i wiatrem. Stosuj krem ochronny, fluid oraz puder.

Zostaw komentarz