Trądzik i jego sprzymierzeniec – hormony

Nie jest tajemnicą w dzisiejszych czasach, że dla współczesnych kobiet, warto dodać dorosłych i dojrzałych kobiet, ogromnym problemem jest trądzik, zdawać by się mogło przypadłość charakterystyczna dla nastolatków.

Zmiany trądzikowe, które nie mijają wraz z wiekiem wywołane są burzami hormonów, a dokładniej nieprawidłowościami w wydzielaniu tych substancji przez organizm. Diagnoza jest prosta – trądzik hormonalny.Dość ciekawie przedstawia się kwestia eliminowania trądziku wywołanego hormonalnie. W jaki sposób leczony jest w gabinetach dermatologicznych trądzik tego typu? Zazwyczaj w jeden i ten sam sposób – za pośrednictwem terapii hormonalnej. Przeważnie dopiero po wyraźnym sprzeciwie ze strony pacjentki, która nie chce przyjmować tabletek antykoncepcyjnych, szuka się innych metod. Jakich?

Hormonalny problem

Dlaczego mam trądzik w wieku 25-30 lat? – zadaje sobie pytanie wiele kobiet. Odpowiedź jest już w świecie medycznym znana od dłuższego czasu. Trądzik „hormonalny” wywołany jest  przez męskie hormony, androgeny, które oddziaływają destrukcyjnie na gruczoły łojowe.

Okazuje się, że na tego typu hormony zdecydowanie bardziej wrażliwe są kobiety i to właśnie one statystycznie rzecz biorąc, mają największy problem z cerą w wieku dojrzałym. Istnieje również inna przyczyna. Kobiecy organizm jest narażony na o wiele więcej „burz hormonalnych” niż ciało mężczyzny. Znaczące zmiany pod względem ilości i typu wydzielanych hormonów zachodzą w każdym miesiącu u dojrzałej, miesiączkującej kobiety. Jednak nie tylko. Również będąc w ciąży, zmiany wewnętrzne są tak ogromne, że bardzo prosto mogą prowadzić do nawrotu trądziku. Wymieniać dalej? Ciąże mnogie, menopauza, perimenopauza, itd. W każdym etapie „przejścia” między poszczególnymi etapami, kobiety są szczególnie narażone na wystąpienie zmian skórnych.

Leczenie trądziku hormonalnego

Najprostszym sposobem leczenia trądziku hormonalnego jest przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Ich działanie poza blokowaniem możliwości zajścia w ciąże, pozwala w sposób sztuczny zharmonizować oraz wyregulować wydzielanie hormonów przez organizm oraz tym samym przeciwdziałać przyczynie wystąpienia trądziku. Za najlepszy etap wdrożenia leczenia hormonalnego uważa się wiek 20-30 lat. Okazuje się również, że najlepsze skutki tego typu metody w walce z trądzikiem obserwuje się wtedy, kiedy kobieta ma zmiany nie tylko na skórze twarzy, ale również na przykład na plecach, ramionach, czy dekolcie. Kobiety mające problemy z trądzikiem w wieku 20-30 lat mogą się spodziewać ich nawrotu podczas menopauzy.

Jednak jak leczyć trądzik hormonalny u kobiet chcących zajść w ciąże albo u tych, które z powodów nakazu wiary, czy własnych przekonań, nie chcą brać tabletek antykoncepcyjnych? Co w przypadku, gdy kobiecie ze względu na stan zdrowia zagraża zbyt wiele skutków ubocznych zażywania terapii hormonalnej?

Branie tabletek antykoncepcyjnych z powodu trądziku nie jest słusznym wyborem dla każdej kobiety. Jak znaleźć alternatywę? Oczywiście mogą nimi być antybiotyki zapisywane przez lekarzy. Jednak okazuje się, że naprawdę skuteczne często powodują skutki uboczne, zaczynając od suchości skóry, a kończąc na depresjach i nawet myślach samobójczych. Ponadto myśląc poważnie o dziecku, trudno narażać się na ewentualne negatywne oddziaływanie na płód spowodowane zażywaniem antybiotyków.

Można zaradzić wszystkim tym niebezpieczeństwom i stosować preparaty, które nie wywołują żadnych skutków ubocznych i dają bardzo dobre efekty w walce z trądzikiem hormonalnym – Trioxil i Acnezine. Ważne jest również stosowanie zdrowej diety, bogatej w antyutleniacze i substancje odżywcze. Dzięki temu zachowany w równowadze oraz zdrowiu skórę, pozytywnie wpływając na jej wygląd. Produktami, które warto ograniczyć jest: alkohol, kofeina oraz słodycze. Produkty spożywcze mogą bowiem wpływać na nasilenie się hormonalnego trądziku.

W przypadku dużych zmian, warto wykonać badanie hormonalne, udając się do endokrynologa. Być może okaże się, że potrzebne będzie wyregulowanie poziomu hormonów, co automatycznie wyeliminuje problem z trądzikiem hormonalnym.

3 komentarze

  • Ja pewna jestem, że mam trądzik hormonalny ale tabletki antykoncepcyjne na mnie działają wręcz odwrotnie. Brałam yasminelle przez chwilę bardziej przed stymulacją do in vitro i niestety dopiero wywalił taki trądzik plus zapalenie skóry, że ledwo przeszło.

  • Po wielu zabiegach kosmetycznych, antybiotykach w tabletach, maściach i żelach, dopiero pigułki antykoncepcyjne sylvie30 pomogły mi zwalczyć trądzik. Nie miałam po nich skutków ubocznych, a cera w końcu wygląda dobrze. Wiadomo, że z bliznami jeszcze powalczę, ale pozbyłam się trądziku i moja psycha jest zdrowsza. Dermatolodzy są do bani, najlepiej pomagają endokrynolodzy-ginekolodzy.

  • Mam 18 i problem z trądzikiem. Próbowałam już prawie wszystkiego: maści, toników, antybiotyków itp. Trądzik nasila się u mnie przed miesiączką, dlatego zastanawiam się czy nie zacząć kuracji hormonalnej (oczywiście pod nadzorem lekarza). Mam tylko dwa pytania: słyszałam, że taka kuracja może spowodować, że przybiorę na wadze – czy to prawda? i czy jest to “jednorazowa” kuracja, czy może jak tylko przestanę brać hormony trądzik wróci?

Zostaw komentarz