Skąd się biorą rozstępy na plecach?

Rozstępy na plecach to problem wielu nastolatków, przede wszystkim młodych chłopców. Ich pojawianie się najprościej można wytłumaczyć dynamicznym wzrostem, który jest na tyle szybki, że skóra nie nadąża przystosowywać się do zmiennych warunków oraz pojawiają się jej wewnętrzne ubytki, które przybierają formę rozstępów. Inna teoria mówi o tym, że rozstępy pojawiają się na skutek rozciągania skóry i oddziaływania na jej pigment, melaninę. Na skutek tego następuje uszkodzenie komórek skóry (glutenu), co przyczynia się do straty komórek barwnikowych w miejscu pojawienia się rozstępów. W efekcie powstają na początku czerwone, a później białe ślady na ciele.

Pojawienie się rozstępów na plecach stanowi duży problem, ponieważ, gdy młody mężczyzna przybiera na wadze (czy zaczyna intensywnie ćwiczyć, kształtując mięśnie) zaczynają one bardzo rzucać się w oczy. Niektórzy nawet widok rozstępów na plecach porównują do śladów po biciu, co dużo mówi o wyglądzie takich zmian.

Problem chłopców
Typowymi miejscami, na których pojawiają się rozstępy w przypadku dziewcząt są piersi, biodra oraz uda. Rozstępy na plecach to problem chłopców. Dlaczego? Ponieważ w przypadku mężczyzn najszybciej rozwijającą się partią ciała są plecy. Chłopcy rosną szybko, stają się wyżsi oraz szersi w ramionach, organizm nie nadąża za zmianami. Włókna budujące skórę właściwą stają się węższe oraz nadmiernie napięte. W miejscach nadmiernie rozciągniętych włókna przerywają się, co skutkuje powstawaniem rozstępów – na początku czerwonych, następnie białych.

Zespół Marfana
Choroba zwana zespołem Marfana (Marfan Syndrome) to częsta przyczyna pojawiania się rozstępów na plecach. Za nazwą tą kryje się dysfunkcja tkanki łącznej o podłożu genetycznym. Chorobę tą należałoby określić jako częstą przypadłość, stąd w wielu przypadkach wystąpienie rozstępów na plecach może być nią spowodowane. W przypadku jej zdiagnozowania obserwuje się wadliwą tkankę łączną, która nie jest w pełni sprawna i gotowa do rozwoju. Cierpiąc na tę przypadłość, można mieć problem z rozstępami nawet wtedy, kiedy waga ani wzrost się nie zmienił w jakikolwiek sposób. Rozstępy na skutek zespołu Marfana, mogą pojawiać się w każdym wieku. Na szczęście poza defektem natury estetycznej, nie można mówić o wystąpienia żadnego poważnego ryzyka zdrowotnego.

Winne glukokortykoidy
 Najnowsze badania naukowe dają nowe spojrzenie na przyczyny występowania rozstępów. Przełom przyniosło odkrycie działania hormonów o nazwiehydrokortyzonu) przez dłuższy czas albo w zbyt dużych dawkach powoduje powstawanie rozstępów na plecach oraz w innych miejscach – na przykład ramionach.

Predyspozycje
Dlaczego u jednej osoby pojawiają się rozstępy, a u innej nie? Wszystko za sprawą predyspozycji, a dokładniej odmiennej ilości elastyny i glutenu, składników budujących tkankę łączną w naszym organizmie. Jeśli skóra nie posiada wystarczającej ilości elastyny i glutenu, jest dużo bardziej podatna na wystąpienie rozstępów.

Znając swoje predyspozycje do wystąpienia rozstępów, warto im przeciwdziałać. Jeśli zauważysz, że na Twoich plecach pojawiły się rozstępy, działaj od razu! Czerwone zmiany można wyeliminować bardzo szybko. Reagując natychmiastowo, zmniejszysz również ryzyko pojawienia się kolejnych zmian. Jak walczyć z rozstępami? Ogólnie dostępnymi preparatami na rozstępy.

2 komentarze

  • Hej,niedawno na moich plecach pojawiły się chyba rozstępy,ale tak na łopatkach i nie wiem czemu bo wagę mam prawidłową do wzrostu i mam 15 lat.Może mi ktoś pomoże.Proszę.!

  • Cześć ja właśnie mam rozstępy na plecach w okolicach pasa. Wystapiły gdy byłam nastolatką w okresie gdy sporo urosłam. Naszczęście tędęci do rozsepów nie mam po ciąży mi ich nie przybyło.

Zostaw komentarz