Łysienie po dwudziestce

Liczby są nieubłagane. Ponad siedemdziesiąt pięć procent mężczyzn na całym świecie cierpi z powodu nadmiernego wypadania włosów. Niekiedy ocena stanu własnej fryzury jest nieprawidłowa, a strach spowodowany przed wyłysieniem na wyrost, jednak skala zjawiska i tak pozostaje znacząca.

Wielu przyjmuje z niedowierzaniem oraz frustracją widok pozostawianych codziennie włosów na poduszce, w odpływie w wannie, czy kabinie…. Zastanawiają się, jak to możliwe, że tracą tak wiele włosów w tak młodym wieku. Jeśli przeżywają chwile grozy już w wieku 20 lat, niestety skutek jest taki, że już w wieku 25-30 lat pozostają bez włosów.

Łysienie jako choroba cywilizacyjna
Są dwa sposoby radzenia sobie z łysieniem. Pierwszy –  próba leczenia łysienia, która w bardzo wielu przypadkach przynosi doskonałe efekty, ale musi być prowadzona na stałe, by nie spowodować nawrotu problemu albo drugi sposób –  pogodzenie się z losem oraz nauka, jak zaakceptować swój nowy wygląd (o czym piszę poniżej).

Nie ma idealnego wyjścia z sytuacji. Każdy powinien wybrać to, co dobre dla niego, zgodne z jego potrzebami i przekonaniami. Jeśli wypadanie włosów stanowi dla  Ciebie duży problem, warto zacząć z nim walkę. Jeśli nie chcesz permanentnego martwienia się o stan fryzury przez całe życie i przeprowadzania zabiegów w celu utrzymania włosów, warto, abyś pomyślał o zaakceptowaniu tego, że włosy wypadają i że w najbliższej przyszłości będziesz łysy.

Łysienie w młodym wieku u mężczyzn nie jest już niczym nadzwyczajnym. Jest coraz częstszą przyczyną, dla której młodzi ludzie zgłaszają się do lekarzy. Łysienie określane jest mianem choroby cywilizacyjnej, a przyczyn nadmiernego wypadania włosów szuka się na podłożu genetycznym. Naukowcy w swoich badaniach idą o krok dalej. Prognozują, że za kilkadziesiąt lat łysienie w młodym wieku będzie jeszcze powszechniejsze, a w przyszłości ludzie będą całkowicie pozbawieni włosów.

Jak radzić sobie z łysieniem w młodym wieku?

  • Jeśli łysienie jest zaawansowane, skróć włosy. Miejsca przerzedzone nie będą rzucać się tak w oczy, unikniesz widoku „ciężkich” włosów pokrywających tylko po części powierzchnię głowy.
  • Odwróć uwagę od problemu. Zacznij ćwiczyć. Skupiając się na budowie swojej sylwetki, na kształtowaniu mięśni, ograniczysz myślenie na temat ciągle wypadających włosach.
  • To, że wypadają Ci włosy na głowie, nie znaczy, że nie możesz zapuścić bródki, czy pozostawić lekkiego zarostu, który ostatnimi czasy jest bardzo modny. Za sprawą zmieniającego się wyglądu Twojej twarzy spowodowanej wypadaniem włosów, możesz poeksperymentować, modelując zarost.
  • Postaraj się zaakceptować fakt, że łysiejesz. Być może zajmie Ci to trochę czasu, jednak pogodzenie się z myślą, że tracisz włosy jest o wiele lepsze, niż codzienna frustracja spowodowana tym faktem.
  • Kiedy tracisz włosy, masz wrażenie, że wszyscy patrzą na stan Twojej fryzury. Może warto spróbować odwrócić ich uwagę? Jeśli nosisz okulary, wybierz model z mocniejszymi, grubszymi oprawkami. Latem możesz przyciągnąć spojrzenie ciemnymi okularami przeciwsłonecznymi.
  • Skup się na swojej garderobie. Idź na zakupy (najlepiej z bliską osobą) i kup parę nowych rzeczy. W ten sposób masz szansę poprawić swój humor i popracować nad pewnością siebie.
  • Porozmawiaj z najbliższą osobą o swoim problemie. Dowiedz się, co myśli o Twoim łysieniu, czy zaakceptuje Cię bez włosów. Naprawdę kochająca partnerka nie będzie miała z tym problemu. Być może razem znajdziecie rozwiązanie i dalszy sposób postępowania.
  • Zdobądź się na poczucie humoru i żartuj z powodu swojego problemu. To, że wypadają Ci włosy w tak młodym wieku, będzie zwracać uwagę. Pokazanie, że wcale się tym faktem nie przejmujesz, doda Ci zdecydowanie więcej atrakcyjności w oczach innych niż mogłaby dać jakakolwiek, nawet bujna, piękna fryzura.

Zostaw komentarz