Stres a uzależnienia

Stres to naturalne zjawisko, które nie do końca słusznie uważane jest za szkodliwą reakcję organizmu. Jedynie stres zbyt silny, nieadekwatny do danej sytuacji, zbyt długi wywołuje negatywne skutki. W umiarkowanym stopniu stres umożliwia działanie – rozwój psychiczny oraz fizyczny.
Dawno już udowodniono podstawowy błąd teorii zakładających bezstresowe wychowanie oraz eliminowanie z życia człowieka wszystkich podstawowych stresujących czynników. Naturalne dla życia w sytuacjach stresowych jest również to, że istnieje konieczność odreagowania trudnych momentów. Prawidłowość ta często niestety prowadzi do różnego typu uzależnień.
Szkodliwe sposoby rozwiązywania stresów prowadzą do nałogów. Moment przekroczenia magicznej bariery, kiedy dany czynnik zamienia się w element, od którego dana osoba jest uzależniona następuje niepostrzeżenie, stąd jest tak bardzo niebezpieczny.

Ryzyko uzależnień
Niestety stres jest tak silnym czynnikiem, wpływającym na nasze życie, że nie wszyscy potrafią sobie radzić z jego objawami w sposób naturalny. Nie dla każdego wystarczające jest oddanie się lekturze, wyjście na spacer, czy na basen. Bywa, że w opinii niektórych osób dla rozładowania stresu konieczne są mocniejsze bodźce, które zapewniają używki, takie, jak alkohol, nikotyna, czy narkotyki. Osoby, które mają problem ze stresem czasami uciekają przed nim również w pracę, czy w nieodparte dążenie do seksu. Uzależnienie, którego bezpośrednia lub pośrednią przyczyną jest stres to również obżarstwo.
Ryzyko uzależnień w dzisiejszych czasach jest dużo większe niż dawniej. Nasi rodzice i dziadkowie nie musieli walczyć na co dzień z takimi problemami, jak ogromne współzawodnictwo;  ciągła, nieustająca rywalizacja; wyścig szczurów; wysokie ryzyko utraty pracy; bezrobocie, czy anonimowość – co gorsza, problemami, które nie są typowe dla określonego roku, czy okresu, ale są permanentne, wpisane w charakter naszych czasów. Nic dziwnego, że czynniki te wpływają na problemy emocjonalne człowieka, wywołując choroby układu nerwowego, pokarmowego, czy układu krążenia.

Dlaczego używki?
Używki pozwalają szybko i skutecznie uciec od problemów. Alkohol, czy narkotyki niemal natychmiast zmniejszają stres. Stres jest w takim układzie czynnikiem stymulującym uzależnienie, jego siłą napędową. Używki maskują objawy, które powinny stanowić motywację do podjęcia walki z nimi. Permanentny stres wymusza coraz częstsze sięganie po używki, co już jest gwarancją wywołania uzależnienia.
Osoba, wpadająca w sidła uzależnienia, bagatelizuje problem. Podobnie odbierają go jej najbliżsi, którzy martwiąc się, ukrywają kłopot bliskiej osoby. Niestety takie postępowanie zamiast pomagać, utrudnia leczenie. Jak w takim razie wyleczyć się z uzależnienia? Zazwyczaj niestety jest to długa i trudna droga, na której początku konieczne jest uświadomienie sobie problemu. Bardzo ważna jest pomoc ze strony rodziny i bliskich osób.
Zamiast leczyć skutki uzależnień zdecydowanie lepiej systematycznie walczyć ze stresem w naszym życiu. Nie zapominajmy o odpoczynku oraz niezbędnym relaksie. W trakcie każdego dnia pamiętajmy o chwili dla siebie. Warto mieć w zanadrzu kilka sprawdzonych metod na stres.

Zostaw komentarz