Kiedy zacząć się niepokoić z powodu zaburzeń snu?

Poziom szacunkowego społecznego problemu z bezsennością nie nastraja optymistycznie. Okazuje się bowiem, że aż 20% dorosłych osób ma różnego typu problemy z bezsennością. Rozpatrywanie skali problemu oraz metod walki z tą przypadłością wymaga odpowiedzi na pytanie: jak często zdarzają nam się bezsenne noce? Jak długo trwa w naszym przypadku standardowy czas zasypiania?

Co nazywamy bezsennością?
Oczywiste jest to, że problemu z bezsennością nie można tłumaczyć bezpośrednio, rozkładając na czynniki pierwsze słowa „bezsenność”. Żaden człowiek nie jest bowiem w stanie żyć bez snu. Bezsenność to nic innego jak trudności w zasypianiu, zbyt wczesne budzenie się, uczucie zmęczenia po przebudzeniu, czy długie okresy bezsenności. Jeśli występuje u nas choć jedna z wymienionych sytuacji, oznacza to, że mamy problem z bezsennością.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na sen. Nie można stwierdzić, że dana osoba cierpi na bezsenność ze względu na to, że budzi się wyspana już po sześciu godzinach snu. Osobom starszym wystarcza właśnie tyle snu – sześć godzin na dobę i nie można tego faktu określać w ramach anomalii. Inne osoby z kolei potrzebują dziewięciu godzin snu, co również nie jest niczym niepokojącym.

Bezsenność łączy się z gorszym samopoczuciem. Osoby, które cierpią z powodu bezsenności przewlekłej, mają zazwyczaj problemy z normalnym funkcjonowaniem. Skarżą się na bóle głowy, mięśni, gorsze samopoczucie, mniejsze zdolności do skupienia uwagi. Towarzyszy im senność oraz przemęczenie. Jeśli takie symptomy są naszym udziałem, czas najwyższy stawić im czoła. Nie warto zgadzać się na gorszą jakość życia spowodowaną problemami z zasypianiem.

Bezsenność przygodna a bezsenność krótkotrwała – martwić się czy nie?
Bezsenność przybiera różne formy. Kiedy powinna nas niepokoić? W jakim momencie warto z nią zacząć walczyć? Najprościej mówiąc, jeśli ma charakter sporadyczny, można ją zbagatelizować.

Tak zwana bezsenność krótkotrwała (trwająca do trzech dni) może się pojawić na skutek silnego, nagłego stresu – egzaminu, ważnego momentu w życiu (np. ślubu, czy rozwodu), napięcia emocjonalnego, podczas podróży samolotem, zmiany stref czasowych, czy na skutek pracy na zmiany. Jeśli czeka nas ciężki dzień, wystarczy po prostu spróbować się odstresować, wyjść na dłuższy spacer, poczytać książkę, czy wybrać się do kina. Warto zdecydować się na naturalne sposoby na stres: na przykład herbatkę z melisy. Inną przyczyną wystąpienia kilkudniowej bezsenności mogą być zaburzenia hormonalne, które mają wpływa na ilość i jakość snu. W pewnych dniach cyklu miesiączkowego kobiety mogą obserwować trudności z zasypianiem oraz częste budzenie się w nocy. Jeśli podejrzewamy, że przyczyną naszej bezsenności są zmiany hormonalne, warto przejść na lekkostrawną dietę oraz uprawiać regularnie sport, czy systematycznie ćwiczyć (najlepiej na świeżym powietrzu).

Bardziej niepokojąca jest bezsenność przygodna (trwająca zazwyczaj do trzech tygodni), która często towarzyszy przewlekłym chorobom  takim, jak: choroba serca, choroba wrzodowa, AIDS, choroba nowotworowa. Jest również konsekwencją długotrwałego stresu.  Mimo dość długiego okresu, w którym możemy mieć trudności z zasypianiem, zarówno bezsenność krótkotrwała, jak i bezsenność przygodna nie wymagają leczenia. Stanowią one naturalną reakcję organizmu i znikają sama po skończeniu się stresującej sytuacji.

Najtrudniej zdiagnozować przyczyny bezsenności przewlekłej, ponieważ są one zazwyczaj złożone. Podobnie skomplikowana jest walka z tym typem bezsenności. Zazwyczaj musi być ona bowiem prowadzona pod opieką lekarza.
Jeśli bezsenność trwa ponad miesiąc oraz znacząco uprzykrza codzienne funkcjonowanie, wpływając na złe samopoczucie w ciągu dnia, wymaga diagnostyki. Przede wszystkim konieczne jest stwierdzenie, czym jest spowodowana. W przypadku kłopotów ze snem trwających ponad miesiąc konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem internistą oraz konsultacja z psychiatrą. Dopiero po wykluczeniu przyczyn psychiatrycznych lub internistycznych kolejnym krokiem jest udanie się do poradni zaburzeń snu.

2 komentarze

  • Jeżeli problemy ze snem trwają ponad tydzień bez żadnego wyraźnego powodu (np. stres w pracy) oznacza to, że jest coś nie tak. Absolutnie trzeba udać się do specjalisty, jeżeli problemy ze snem trwają ponad 3 tygodnie.

  • Faktycznie skrócony sen sprawia, że rano jestem rozdrażniony jak też ciężko mi sie funkcjonuje oraz moje myślenie i reagowanie na różne bodźce jest o wiele wolniejsze

Zostaw komentarz