Trądzik na twarzy – jak się go pozbyć?

Któż nie cierpiał z jego powodu jest prawdziwym szczęściarzem. Trądzik to bowiem ta przypadłość, która dotyka większość nastolatków, a z każdym rokiem coraz więcej osób w wieku trzydziestu i nawet czterdzieści lat (!). Niektóre symptomy zmian skórnych są tak daleko posunięte, że przechodzą w poważną chorobę. Poza najczęstszymi miejscami występowania, jakimi są – twarz, dekolt, plecy i ramiona zmiany trądzikowe niekiedy pojawiają się na rękach, czy na innych partiach ciała, które zwykło się uważać za najmniej wrażliwe na zmiany trądzikowe. Przy tak ogólnym charakterze zmian niezbędna jest natychmiastowa, profesjonalna pomoc.

Najpopularniejsze sposoby leczenia
Półki w drogeriach oraz kategorie w sklepach internetowych pełne są różnego rodzaju specyfików na trądzik, różniących się nie tylko składem i działaniem, ale przede wszystkim ceną. Odmienne są również opinie dotyczące stosowania danego typu preparatu.
Główny podział dotyczy stopnia rozwoju zmian trądzikowych. W przypadku łagodnych zmian stosuje się tylko leczenie miejscowe. W tym przypadku preparaty do walki z trądzikiem można dobrać z listy ogólnie dostępnych kosmetyków bez recepty. Jeśli trądzik jest rozleglejszy niezbędne jest leczenie skojarzone – obok miejscowego również ogólne. Leczenie ogólne w praktyce polega przede wszystkim na przyjmowaniu antybiotyków. Leczenie opiera się przede wszystkim na działaniu przeciwłojotokowym.

Antybiotyki
Kompleksowa walka z trądzikiem to dla wielu przyjmowanie antybiotyków.  Jednak okazuje się, że stwierdzenie to bardzo często jest zwykłym mitem. Wiele antybiotyków nie działa tak, jakbyśmy sobie mogli tego życzyć ze względu na dużą odporność bakterii na przyjmowane leki. Niekiedy na skutek zażywania antybiotyków pojawiają się również alergie. Z drugiej strony antybiotykowa terapia przynosi najlepsze wyniki w przypadku trądzika grudkowo-krostkowego. Fakt ten jasno wskazuje na to, że leczenie antybiotykami nie zawsze skutkuje.

Ważne składniki preparatów na trądzik
Wybór dobrego preparatu na trądzik powinna poprzedzić dokładna analiza jego składu. Są bowiem składniki, które uznać należałoby za bardzo pomocne w walce z tego typu przypadłością, jaką jest choroba skóry pod postacią trądziku.
Bardzo dobre efekty daje zaskórnikami. Pozytywne oddziaływanie tego składnika polega również na walce z przebarwieniami skóry oraz niedopuszczaniu do ich powstawania.
Bardzo dobrze radzą sobie z trądzikiem retanoidy, czyli pochodne witaminy A. Najlepsze efekty w walce ze zmianami skórnymi przynosi kwas witaminy A, kwas all-trans witaminy A. Składnik ten normalizuje procesy złuszczania w obrębie skóry, umożliwia łatwe wydzielanie substancji produkujących przez gruczoły.

Ważne rady
Walka z trądzikiem może być tylko wtedy skuteczna, gdy będzie kompleksowa. Należy pamiętać o kilku zasadach, by móc cieszyć się z pięknej i gładkiej cery. Przede wszystkim:
1.Myć twarz delikatnymi żelami lub płynami. O ile to możliwe unikać stosowania do mycia twarzy wody z kranu (użyć wody przegotowanej lub źródlanej). Makijaż najlepiej zmywać przy pomocy specjalnie do tego stworzonego mleczka.
2.Po umyciu twarzy przetrzeć twarz bezalkoholowym tonikiem.
3.Pamiętaj, by nawilżać skórę twarzy. Nie zapominaj o tym! Przesuszona skóra twarzy to jeszcze większe problemy z leczeniem trądziku.
4.Często wymieniaj ręczniki, którymi wycierasz twarz.
5.Raz w tygodniu nałóż na twarz maseczkę oczyszczającą. Możesz także raz/dwa razy w miesiącu udać się na zabieg oczyszczania twarzy do salonu kosmetycznego. Dobrymi zabiegami dla ciebie będą: mikrodermabrazja (złuszczanie i oczyszczanie skóry twarzy), peeling kwasem migdałowym, peeling kwasem glikolowym (zwęża pory i oczyszcza je).
6.Pod makijaż nakładaj delikatne (nietłuste!) kremy o właściwościach matujących.
7.Nie bój się malować. Wybieraj te kosmetyki, które ukryją twoje problemy i będą z nimi skutecznie walczyć.

1 Komentarz

Zostaw komentarz