Popularne zabiegi na trądzik

Czym jest trądzik?
Odmiana grudek, od trądziku młodzieńczego, przez skupiony, ropowiczy, aż po bliznowcowy.

Leczenie trądziku…
Jest to dość długotrwały proces, który wymaga również cierpliwości. leczenie jest konieczne ponieważ, brak ingerencji w rozwój prowadzi do powstania przebarwień a nawet blizn.

Celem terapii prowadzonej przy leczeniu trądziku jest unormowanie produkcji łoju, jednak nie odtłuszczenie skóry – to byłoby niewskazane. Dodatkowym celem jest również zapobiegnie reakcjom zapalnym i tworzeniu się blizn potrądzikowych. Jeżeli takowe blizny już powstaną stosuje się zabiegi typu mikrodermabrazja czy peelingi medyczne, mają one za zadanie spłycenie blizn i likwidację przebarwień. Tego typu zabiegi nadają się również do leczenia skóry z trądziku.

Wyróżniamy dwa rodzaje oczyszczania skóry:
Oczyszczanie chemiczne – czyli pozbycie się z twarzy brudu i kurzu za pomocą żeli, mleczek i peelingów dermatologicznych.
Oczyszczanie mechaniczne – polega na usuwaniu wykwitów za pomocą opuszków palców bądź na zabiegach typu mikrodermabrazja, kawitacja.

Najczęstszym zabiegiem wykonywanym w salonach kosmetycznych jest oczyszczanie mechaniczne, jednak powoli odchodzi się od tego mimo skuteczności.
Główne przeciwwskazania do mechanicznego oczyszczania skóry:
– ostre stany zapalne skóry,
– alergie,
– choroby zakaźne,
– stany ropne około zębowe,
– ekstrakcja zęba.

Częstotliwość wykonywania zabiegu:
– Skóra tłusta, łojotokowa, trądzikowa- raz w miesiącu
– Skóra mieszana – raz na trzy miesiące
– Skóra sucha – raz na pół roku

Mikrodermabrazja to mechaniczne złuszczanie naskórka. Zabieg polega na usuwaniu warstw poprzez ścieranie ich za pomocą urządzenia wyposażonego w diamentowe głowice ścierające. Po usuwaniu kolejnych warstw z czasem powstają nowe, zdrowe komórki. Złuszczanie następuje stopniowo dlatego też nie ma niebezpieczeństwa, że będzie zbyt głębokiego, nierównomierne, czy doprowadzi do powstania blizn. Intensywność zabiegu dobierana jest indywidualnie do pacjenta, dzięki czemu ten zabieg zwany jest mikrodermabrazją kontrolowaną. Mikrodermabrazja jest zabiegiem nieinwazyjnym, bezpiecznym, bezbolesnym i nie powoduje uczuleń w przeciwieństwie do innych metod peelingu. Skutecznie regeneruje i odmładza skórę. Kuracja za pomocą mezoterapii obejmuje 6-10 zabiegów przeprowadzonych w odstępie 1 do 4 tygodni. Zabieg można również wykonać jednorazowo, wszystko według potrzeb.
Dużymi zaletami zabiegu jest pobudzenie produkcji elastyny i kolagenu, bezbolesność i brak ograniczeń wiekowych. Mikrodermabrazja likwiduje drobne zmarszczki i zanieczyszczenia skóry, jest to alternatywa dla osób nietolerujących peelingu chemicznego, wspomaga odnowę komórkową, regeneruje skórę, eliminuje nadmierne rogowacenie, uszkodzenia posłoneczne i suchość naskórka i inne.

Wskazania do zabiegu:
· trądzik pospolity (grudkowy, zaskórnikowy),
· prosaki,
· blizny potrądzikowe,
· zaskórniki,
· blizny,
· łojotok,
· uszkodzenia posłoneczne,
· rozszerzone pory,
· przebarwienia i odbarwienia,
· szorstki, zrogowaciały naskórek,
· cellulit,
· rozstępy,
· rogowacenie okołomieszkowe,
· wiotkość skóry.

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji diamentowej:
· trądzik różowaty,
· trądzik w stanie zapalnym,
· stany zapalne skóry,
· bliznowce,
· łuszczyca,
· włókniaki,
· naczyniaki jamiste,
· nowotwory skóry,
· płytko unaczyniona skóra,
· zakażenia grzybicze skóry (otwarte rany),
· znamiona.

Po przebyciu zabiegu nie potrzebny jest czas rekonwalescencji. Jeżeli mamy do czynienia ze skórą wrażliwą może wystąpić lekkie zaczerwienienie, które ustąpi po kilku godzinach.

Peeling kawitacyjny
Fala ultradźwiękowa w obecności płynu tworzy pęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem, które powiększają się i gwałtownie pękają. Pod wpływem ciepła i podwyższonego ciśnienia dochodzi do bardzo dokładnego oczyszczenia skory z zalegającej warstwy zrogowaciałego naskórka, pozostałości po makijażu, toksyn oraz wydzielin gruczołów łojowych. Peeling kawitacyjny można stosować podczas mechanicznego oczyszczania twarzy.

Zalety peelingu kawitacyjnego to:
· usunięcie martwego naskórka, zaskórników, odblokowanie i oczyszczenie porów,
· bezbolesne, szybkie i dokłade oczyszczenie skóry twarzy, szyi i dekoltu,
· regulacja wydzielania sebum,
· wspomaganie leczenia trądziku,
· stymulacja komórek do naturalnej odnowy,
· rozjaśnienie przebarwień i plam pigmentacyjnych,
· spłycenie blizn,
· możliwość stosowania przy skórach wrażliwych i naczyniowych,
· zapobiega pojawieniu się stanów zapalnych,
· dezynfekuje obszar poddawany zabiegowi.

Ultradźwięki
Jest to fala o częstotliwości 20 000 Hz, czyli powyżej zakresu słyszalności ucha ludzkiego, oddziałująca na ciało poprzez delikatny masaż powodując regenerację i odmładzanie tkanek. Fale ultradźwiękowe zwiększają rozpuszczalność błon komórkowych, umożliwiają wtłaczanie substancji aktywnych, pomagają wzmocnić naczynia krwionośne, zwiększają efektywność zabiegów kosmetycznych, stymulują regenerację uszkodzonej tkanki, przyspieszają wygładzenie blizn, likwidują cienie pod oczami, poprawiają krążenie limfy i krwi, wygładzają, nawilżają skórę, eliminują zmarszczki i zapobiegają ich tworzeniu się, również zwalczają cellulit poprzez rozbicie tkanki tłuszczowej.

Wyżej wymienione zabiegi przeprowadzane w salonach kosmetycznych należą chyba do najpopularniejszych, wykorzystywanych podczas łagodzenia trądziku. Bardzo rzadko zwykłe kosmetyki drogeryjne radzą sobie z tym problemem. Najczęściej sięgamy po produkty z dużą zawartością alkoholu ze względu na szybkie odtłuszczanie skóry i „wysuszanie” wykwitów. Jest to bardzo mylne podejście. Nadmiar alkoholu wysuszy naskórek co prowadzi do dalszej, wzmożonej produkcji łoju, dlatego też szukajmy produktów matująco- nawilżających z jak najmniejszą ilością alkoholu. Tutaj należy prześledzić skład produktu – to co znajduje się najwyżej na liście jest podane w największych ilościach.

Zostaw komentarz